V tejto rubrike SME.sk a volby.sme.sk si môžete vždy koncom týždňa prečítať ako je to s kampaňou na prezidenta - kam smerujú stratégie jednotlivých kandidátov. Uberajú sa tým správnym smerom, alebo nie? Môžu svojim marketingom osloviť viac voličov alebo im skôr niečo uškodilo.
Ivan Gašparovič (s podporou SMERu, SNS a HZD): Svoju kampaň naštartoval pred týždňom výborne. Premiér Fico sa išiel roztrhať ako veľmi sa bil za jeho zvolenie a vyzdvihoval jeho pozitíva pre súčasnú vládu. S jeho popularitou to bola pre súčasného prezidenta tá najlepšia hudba pre uši. Tento týždeň sa premiér usmieval s Gašparovičom hlavne na bilborde. No on potrebuje viac. Dlho nemal premiér žiaden veľký plamenný prejav na jeho podporu. Vystúpil až včera, ale skôr s útokom na Ivetu Radičovú. Negatívna kampaň môže zafungovať, no z premiérovho prejavu mohli mať niektorí aj veľmi zlé pocity - čo nie vždy je výhodou. Naozaj sa začína špinavá kampaň. Ak dostanú Ivetu Radičovú do pozície obete, na ktorú prehnane útočia (navyše ako ženu), nemusí sa to vyplatiť. Rick Lazio, ktorý v roku 2000 prehral v senátnom súboji s Hillary Clintonovou, by o tom mohol rozprávať. Výhodou však je, že na najnovších bilbordoch má Gašparovič aspoň aktuálnu fotografiu. Na rozdiel od premiéra sa za svoj vek nehanbí. Akurát zástavu vystriedala akási lesklejšia. Tento týždeň mám z hľadiska efektivity kampane zmiešané pocity, skôr mínus.
Ivan Gašparovič v roku 2009 a 2005
Iveta Radičová (s podporou SDKÚ, KDH, OKS a SMK): Tak je naozaj Iveta Radičová ako Obama? Odmyslime si jej charakteristiky: pohlavie, blond vlasy, rasu. No, skoro by aj mohla byť. Veď reklamy má tiež ako on. Akurát Black Eyed Peasa vystriedal Laco Lucenič. Potlesk a nadšenie je v klipe presne také ako u Obamu. Čo ešte Ivete Radičovej chýba? Možno tie státisíce ľudí na mítingoch, možno charizmatické prejavy. A možno sa jej nakoniec podarí to čo Obamovi - stať sa prezidentom. Ale bez irónie, zaslúži si pochvalu to, že jej tím sa pozerá na úspešné koncepty zo zahraničia. Máloktorý volič pozná americkú kampaň natoľko, aby si všimol, že je to ako cez kopirák. Navyše kandidátka opozície správne reagovala na premiérove útoky - pokojne a bojom za slušnosť. To sa vždy dobre počúva. Hodnota týchto aspektov pre marketing prevyšuje negatíva, je to plus. No a ak by ste pochybovali či je pani profesorka ako Barack, pozrite si tieto dva klipy.
VIDEO: Obamova kampaň
VIDEO: Radičová v reklame
František Mikloško (s podporou KDS): Ľudí na jeho mítingoch môžete síce spočítať na prstoch jednej ruky, no výdrž tohto pána je obdivuhodná. Peňazí na kampaň tiež nemá na rozhadzovanie. Pozitívne sa dá hodnotiť ako jemu spriatelená iniciatíva Volím Fera! vymyslela celkom podarený spot. Je v tom nápad aj vtip. Na reklamu Ivety Radičovej odpovedajú vlastnými osobnosťami a ich výrokmi na Mikloškovu podporu. A nie sú medzi nim béčka. Klip má v sebe aj vlastný náboj, nie iba okopírovaný koncept Obamu. Za tento internetový lowcostový počin je to plus. Niekedy netreba mať tisíce eur. Ešte ho dostať k voličom. Navyše, v poslednom prieskume predbehol aj Zuzanu Martinákovú.
VIDEO: Mikloškov nízkonákladový spot
Zuzana Martináková (s podporou Slobodného fóra): Komunikovanie Zuzany Martinákovej prostredníctvom mediálnych nosičov je pre mňa stále sklamaním. Oceňujem jej nasadenie a početné stretnutia s občanmi pri káve, jej blízkosť k voličom. Chápem aj to, že jej televízna reklama vyzerá ako z roku 1989 - na kampaň má zákonom obmedzených málo peňazí (ale viď Mikloško, aj za ešte menej sa dá urobiť dobrá finta). Najväčšou záhadou však stále zostávajú jej bilbordy. Už vieme síce, čo potrebuje prezident viac ako odvahu - aj ten správny smer, po zelenej diaľnici. Či ale občanom aj napadne čo je značka 67 (asi narážka na Gašparovičov vek a jej mladosť) alebo čo znamená zúžená cesta pri Radičovej? Tento týždeň mínus. Neefektivitu kampane a komunikácie už môžu ukazovať aj prieskumy, veď klesla za Františka Mikloška (hoci argumentom tiež je, že výskumníci z ÚVVM použili nejasnú metodiku).
Milan Melník (s podporou HZDS): Kampaň Milana Melníka je tiež sklamanie. Ako keby sa HZDS nepoučilo z predchádzajúcich volieb. Ani jeho účinkovanie v De Facto televízie JOJ nebolo veľmi presvedčivé. Veď sa pozrite sami - na stránku debaty sa dostanete kliknutím na obrázok. Čakali sme viac ako iba to, že pána profesora (ktorý má nesporne veľké vedecké kvality) podporujú zahraniční Slováci a úvahu o tom ako fungujú toalety v Japonsku. Je to mínus.
Milan Sidor (s podporou KSS): Milan Sidor tento týždeň zvolal tlačovú konferenciu a poťažkal si, že vo SME nemá priestor ako ostatní. No na portáli SME.sk, ktorý číta vyše milióna ľudí mesačne, zatiaľ všetky možnosti ani nechce využiť. Jeho vystúpenie v De Facto bolo tiež slabé. Nestačilo iba mávať okuliarmi a hovoriť, ako mladistvo vyzerá moderátor Daniel Krajcer. Mínus.
Dagmar Bollová (nezávislá): Dagmar Bollová nemá letáky, nemá plagáty, nemá televíznu a rozhlasovú reklamu, ale aj tak sa objavuje v médiách. Sprvu vyzerala byť skôr ako kandidátka z recesie. No teraz s menšími kandidátmi vytiera podlahu. Aspoň takto vyzeralo v debate a aj v jednom z prieskumov. Opakujem, jej argumenty a plány znejú naivne, ale aspoň vás zaujmú. Teraz opäť plus, tretíkrát za sebou. Či je stále recesistickou kandidátkou necháme na voliča - uvidíme o týždeň.
Autor: autor študoval politický marketing, komunikáciu na University of Leeds v Británii

Beata
Balogová
