Nepriamou novelou poslanci posunuli ministra životného prostredia bližšie k peniazom z Enviromentálneho fondu.
BRATISLAVA. Koalícia v stredu opäť pašovala pri prijímaní zákonov v Národnej rade. Cez zmenu zákona o cenných papieroch presadila aj zmenu iného zákona o Environmenálnom fonde (EF) v skrátenom legislatívnom konaní. Od jeho predloženia po jeho schválenie neuplynul ani deň.
Ministrovi Jánovi Chrbetovi (SNS) to umožní prideľovať peniaze z envirofondu bez toho, aby mal písomné podklady, na aké projekty sa použijú. Takáto výnimka sa týka organizácií, ktoré založilo ministerstvo. Ostatní uchádzači o dotácie z fondu musia ďalej predkladať žiadosti a všetky požadované dokumenty.
Obchádzajú veto
Zákon ešte musí podpísať prezident Ivan Gašparovič. Keď sa vlani koalícia snažila zmeniť cez cestný zákon inú právnu normu, prezident ju vtedy zastavil. Nepozdávalo sa mu, že ide o nepriamu novelu a pri zdôvodňovaní veta vyjadril pochybnosť, či nebola porušená právna istota a aj ustanovenie ústavy, že Slovensko je právny štát.
Koalícia pretlačila cez nepriamu novelu väčšie prerozdeľovacie právomoci pre Chrbeta až na druhýkrát. Na februárovej schôdzi parlamentu sa ju neúspešne snažili prepašovať poslanci z SNS cez zákon o katastri. Poslanci z HZDS sa pri hlasovaní ku koaličným partnerom nepridali a spolu s opozíciou tak zmietli zo stola novelu katastrálneho zákona.
Jeden z predkladateľov Ján Slabý (SNS), ktorému februárový návrh o zmenách envirofondu neprešiel, vysvetlil, že ide o mechanizmus, ktorým sa môžu na protipovodňové opatrenia už v tomto roku operatívne použiť peniaze z EF.
„V rámci krízového opatrenia sa tam dala aj zmena envirofondu. Bolo to zrejme nutné. Nie som veľký nadšenec toho, aby sa nepriame novely robili cez zákony, ktoré s tým nesúvisia," hovorí predseda výboru pre financie, rozpočet a menu Jozef Burian, cez ktorého zákon prechádzal.
Podpredseda výboru Jozef Ďuračka z SNS, ktorý navrhol doplniť novelu o zmeny v Environmentálnom fonde, to zdôvodnil urýchlením využitia zmien v praxi.
Schváliť zákon v skrátenom legislatívnom konaní možno len za mimoriadnych okolností, keď môže dôjsť k ohrozeniu základných práv alebo ak štátu hrozia hospodárske škody.
Opozícia si to nevšimla
Tento postup i nepriamu novelu kritizuje bývalý minister životného prostredia László Miklós (SMK). Chrbet podľa neho bude môcť ľubovoľne prideľovať peniaze. „Navyše to nemá nič spoločné s krízou a poslanci o tom nevedeli. Nikomu nenapadlo, že v zákone o cenných papieroch sa budú upravovať podmienky envirofondu."
Právnik Peter Wilfling zo združenia Občan a demokracia hovorí, že ide o zneužitie legislatívneho procesu a porušenie zákona o rokovacom poriadku. „Zmena zákona bola schválená netransparentne a bez verejnej diskusie."

Beata
Balogová
