SME
Piatok, 30. október, 2020 | Meniny má Simon, SimonaKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ 16:15

Hackeri majú odkaz pre voličov: Voľby sú iba šaškáreň pre slaboduchých

Hackeri napadli ďalší web prezidenta Ivana Gašparoviča. Pre voličov a kandidátov majú odkaz.

Hackeri napadli ďalšiu stránku Ivana Gašparoviča.Hackeri napadli ďalšiu stránku Ivana Gašparoviča. (Zdroj: FLICKR.COM)

BRATISLAVA. "Uvedomte si, že voľby (akékoľvek) sú iba šaškáreň pre slaboduchých. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, rozhodnete sa zle. Bývalí eštebáci, komunisti a privatizéri sa Vám smejú do tváre a žijú svoj luxusný život za naše i Vaše peniaze," odkazujú voličom hackeri, ktorí sa rozhodli preveriť bezpečnosť webov prezidentských kandidátov.

V posledných dňoch sa im podarilo napadnúť minimálne štyri stránky kandidátov na prezidenta.

Vo svojom vyhlásení uvádzajú, že nejde o žiadnu kampaň. Chceli len upozorniť na to, že IT služby sú na Slovensku nekvalitné. "Na Slovensku je bezpečnostným štandardom robiť veci tak lacno a hlúpo ako to ide."

Odkaz nemajú len pre voličov, ale aj pre kandidátov. "Je nám z vás politikov na zvracanie," napísali na web.

Stránky prezidentských kandidátov
Najhoršie je na tom asi Martináková

Podľa ich previerok najlepšie dopadla webová stránka Milana Sidora.

Najhoršie zrejme stránka Zuzany Martinákovej. "Programátori v dodávateľskej firme Sixnet si nezaslúžia iné označenie, ako zdrogované opice búšiace do klávesnice. Aspoň podľa výsledkov ich práce. Všetci ich zákazníci by im mali zavolať a žiadať opravu alebo aspoň hotfix. Prirodzene zadarmo," ohodnotili kvalitu Martinákovej stránky. Celkové hodnotenie webu je podľa nich "bieda a plač".

Spoločnosť Sixnet na svojej stránke uviedla, že podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre hanobenie dobrého mena spoločnosti, šírenie poplašnej správy a zneužitie dôverných informácií. Firma tak isto píše, že sa stala obeťou "viacerých priamych útokov na našu spoločnosť zo strany médií, rôznych záujmových skupín, či jednotlivcov".

Stránku Ivana Gašparoviča a Ivety Radičovej ohodnotili hackeri ako priemer, web Milana Melníka a Dagmary Bollovej ako slabší priemer.

Našli ste na weboch kandidátov niečo nezvyčajné? Napíšte nám o tom na web(a)sme.sk

Anketa bola vraj zmanipulovaná

Na Martinákovej stránke sa nachádza aj anketa, kde môžu čitatelia odpovedať na otázku, či by bola Zuzana Martináková dobrou prezidentkou. Na redakčný mail nám napísal neznámy muž, podpísal sa len ako M., ktorý tvrdí, že Martináková výsledky manipuluje.

Mužovi sa viackrát podarilo prestaviť podľa neho "trápne zabezpečenú" anketu tak, aby bola v neprospech Martinákovej. Anketa sa však neustále vracala do stále toho istého stavu 65 : 35 v prospech Martinákovej, aj keď výsledky pred jeho zásahom ukazovali iné čísla. Hodnota 65 : 35 je podľa neho tak štandardne nastavená hodnota ankety. V piatok okolo obeda ukazovala anketa pomer 25:75, v neprospech Martinákovej. "Asi sú na obede," píše neznámy muž.

Odkazy kandidátom

Zuzane Martinákovej: "Naozaj nejde o cielenú antikampaň, prestaň konšpirovať. Ten, kto ti napísal prehlásenie o odstúpení, ďakuje za ocenenie práce. Veľmi ho potešilo, že sa podarilo vzbudiť profesionálny dojem. Ak potrebuješ, môže ti za nejaký ten judášov groš písať prejavy i naďalej. A Zuzana, fakt sa nesprávaj ako hysterická harpya. Kandidátovi na prezidenta to nesvedčí."

Ivete Radičovej: "Páčil sa nám postoj, ktorý ste zaujali. Možno máte zmysel pre humor a to je fajn."

Ivanovi Gašparovičovi: "Predviedli ste sa ako trápni a obmedzení ľudia. Príliš konšpirujete a navyše nemáte absolútne zmysel pre humor. A nerob zo Seatoviča chúďatko. Na bilboardy ti kašleme."

Milanovi Melníkovi: "Váš postoj je fajn. Ako jediný ste pochopili, o čo tu šlo. Váš web (tá úboha joomla) by však testu neodolal. Verte nám a aktualizujte niektoré moduly. Dištancujte sa od Doktora Močiara. Máte snáď na viac."

Dagmare Bollovej: "Nebuďte trápna s múdrymi ľuďmi. Múdri ľudia nevstupujú do KSČ a navyše tieto stranícke svinstvá nepodporujú. A ak áno, v určitom veku sa za svoje prehrešky začnú hanbiť. Nehovorte už o múdrych ľuďoch."

Františkovi Mikloškovi: "Nie je potrebné vyjadrovať solidaritu. Javíte sa ako čestný človek, hoci v prípade politika ide o oxymorón. Ale múdry človek vie, kedy mlčať."

Milanovi Sidorovi: "No comment. Ubohý komunista."

Pod päť percent preferencií nejdeme

Medzi posledný úlovok hackerov patrí stránka prezident.sk, kde v noci zo štvrtka na piatok pozmenili hlavičku stránky.

Prezidentove motto zmenili na "myslím sociálne a cítim sociálne a myslím národne".

Podľa nočnej verzie stránky je Ivan Gašparovič "prezident hlavy štátu Slovenskej republiky". Ide o slovné brbty, ktorými prezident odštartoval svoju kampaň. Hlavička stránky má už medzičasom pôvodné znenie. Administrátor stránky si však asi ešte nevšimol dopísané popisky k odkazom na weby štátnej správy s textom "myslím sociálne a cítim sociálne a myslím národne; vážený predseda Slovenskej republiky; takže vidíš, nebolo mi treba papiere; prezident hlavy štátu," čo sú tak isto úryvky z tlačovej konferencie prezidenta, na ktorej oznámil svoju kandidatúru.

xjedna.jpg

xdva.jpg

xtri.jpg

xstyri.jpg

V stredu dopísali na web gasparovic.sk dôvody prezidentovej kandidatúry: "Toto všetko mi do hlavy natlačil ujo Fico, ale nemám to nikomu hovoriť. Popravde, ja mu moc neverím, že to robí pre moje dobro. Ale zase s prezidentským platom som celkom spokojný a preto som si povedal, prečo by som sa mu nepodvolil. Na dôchodok sa mi ešte ísť nechce."

Prezident.sk je po weboch Ivana Gašparoviča, Ivety Radičovej a Zuzany Martinákovej teda už minimálne štvrtou napadnutou stránkou v predvolebnom období.

"Pod päť percent preferencií nejdeme," vysvetlili, prečo na ostatných weboch odkazy nenechali.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už o osem dní, 21. marca.

Kliknite - obrázok zväčšíte

Hnutie za demokraciu, s ktorého podporou Gašparovič kandidoval, chce podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

"Tí, ktorým odchádzajú argumenty, a sú plní demokracie a slobody, sa neštítia používať takéto prízemné metódy presadzovania svojho názoru," povedal ČTK prezidentov hovorca Marek Trubač. Tvrdil tiež, že prezidentove bilbordy niekto organizovane strháva a poškodzuje. Šéf Gašparovičovej volebnej kampane Jozef Grapa potvrdil, že v krátkom čase podajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "Konzultujeme to s prokurátorom," doplnil.

Prezident na mieru - Otestujte sa v našom volebnom teste a zistite, koho názory vám sadnú.

Osvieženie kampane

Hacker sa podpísal aj na stránky kandidátok Zuzany Martinákovej a Ivety Radičovej.

Na web Martinákovej vložil správu, podľa ktorej sa vzdáva kandidatúry. Stránka totiž nemala zabezpečenú možnosť editácie. Aj Martináková chce podať trestné oznámenie.

Na web Radičovej zase v stredu napísal, prečo kandiduje: "Myslím, že Slovensko potrebuje na pozícii prezidenta ženu, lebo žena vyzerá jednoducho lepšie. (...) Ďalším, nie zanedbateľným dôvodom je, že Mikuláš Dzurinda sa nutne potrebuje zbaviť konkurencie pri najbližších straníckych voľbách."

Útoky internetových pirátov na stránky prezidentských kandidátov označili niektorí politológovia za oživenie predvolebnej kampane, ktorá sa podľa nich inak zatiaľ vyvíjala pomerne nudne.

Čo bolo na stránke Ivety Radičovej

Každý občan Slovenskej republiky si musí byť vedomý faktu, že prezident je iba bábkou, ktorá nemá žiadne výkonné právomoci.

Otázkou je teda, prečo na tento post kandidujem. Jedným z dôvodov je to, že chcem byť prezidentom Slovenského štátu. Okrem toho si myslím, že Slovensko potrebuje na pozícii prezidenta ženu, lebo žena vyzerá jednoducho lepšie. Takto môže Slovensko aspoň vzbudiť dojem, že ide o vyspelú krajinu a nie iba o demokraciu karpatského (možno skôr zakarpatského) typu.

Ďaľším, nie zanedbateľným dôvodom je to, že Mikuláš Dzurinda sa nutne potrebuje zbaviť konkurencie pri najbližších straníckych voľbách. Škoda, keby odstúpil po prvých prehraných voľbách, mohol byť štátnik, teraz je iba politická zombie.

Myslím, že občania Slovenska si zaslúžia poznať pravdu, preto som uviedla tieto fakty.

Po bezpečnostnej stránke tento web nestojí ani za fajku dymu, ale stále je na tom lepšie ako web Zuzany Istrokapitalistky Martinákovej alebo Gašpara Ivanoviča Seatoviča. Ostatných prezidentských kanditátov nemá zmysel riešiť, pretože komunisti, ktorí sa neobťažujú ani to tajiť alebo niekto s podporou Doktora, nestojí za to, aby sme mrhali cenným časom. Myslíme, že občas opraviť chyby, o ktorých dodávateľ vie, rozhodne nemôže uškodiť, vaše peňazovody až tak moc neutrpia.

Fingované ukončenie kampane Zuzany Martinákovej

Vážení spoluobčania, moje rozhodnutie o kandidovaní na post prezidenta Slovenskej republiky nebolo ľahké a jednoduché. Tomuto rozhodnutiu predcházali dni diskusií s mojou rodinou, priateľmi i Vami, občanmi Slovenskej republiky.

O to ťažšie je moje rozhodnutie o ukončení mojej volebnej kampane.

Pod tlakom okolností som sa rozhodla ukončiť prebiehajúcu kampaň a stiahnuť svoju kandidatúru na post prezidenta Slovenskej republiky. Moje rozhodnutie vychádza z množstva impulzov a podnetov zo strany Vás, občanov i vnútrostraníckej diskusie v Slobodnom fóre. Ľudsky ma veľmi mrzia obvinenia zo strany médií, ktoré nepravdivo informovali o spolupráci mňa i mojich blízkych s finančnou skupinou Istrokapitál.

Hoci verím vo svoj postup do druhého kola prezidentských volieb rozhodla som sa všetko svoje úsilie venovať Slobodnému fóru a parlamentným voľbám.

Priaznivcom a sympatizantom odporúčam voliť súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča. Ivan Gašparovič je čestný a rovný človek i politik s veľkým štátnickým rozmerom.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť
 3. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 6. Magazín SME Ženy už v predaji
 7. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi?
 9. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 10. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 1. Koronakríza: Pomoc našej banky počas pandémie ocenili vo svete
 2. Magazín SME Ženy už v predaji
 3. SPS ukončí rok miliónovými investíciami
 4. Dokážu benzínové fukáre odolať výzve akumulátorových?
 5. Trh s elektromobilmi stagnuje. Kríza by mu mohla pomôcť
 6. Fakulta drží tempo so súčasnými i budúcimi trendmi
 7. Poznáte najbohatšie firmy sveta? Podiel v nich majú aj Slováci
 8. Nové Porsche Panamera spája nespojiteľné
 9. UNIQA preberá dôchodkové fondy AXA, pre klientov sa nič nemení
 10. Pandémia urýchlila štart online duálneho vzdelávania
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 36 211
 2. Aplikáciu tohto Slováka používajú v 150 krajinách. Ako začínal? 24 437
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 18 475
 4. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 175
 5. Pohoda v domácnosti sa odvíja od jednej veci. Neuveríte, od akej 17 052
 6. Príjem vs. dôchodok. Realita, na ktorú sa treba pripraviť 14 561
 7. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi 12 362
 8. Tradičná plodina zo Slovenska mizne. Čo sa deje so zemiakmi? 11 554
 9. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 355
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 11 295
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus na Slovensku: Dnes pribudlo 3 363 prípadov a 12 úmrtí. Otestovali rekordný počet vzoriek (minúta po minúte)

Celkovo sa koronavírusom na Slovensku nakazilo 55 091 ľudí. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 212 obetí.

Ilustračná fotografia.
Krcho

Žilinská nemocnica varuje pred režimom vojnovej medicíny

Bojnická nemocnica už nevie vyčleniť ďalšie lôžka pre pacientov s Covidom.

Väčšina nemocníc má dostatok lôžok. Avšak hlavne tým na severe Slovenska začínajú akútne chýbať zdravotníci.
Dnes píše Matúš Ritomský

Keď sa do diskusie vkráda dehumanizácia

Aj obézny človek či cukrovkár dokážu žiť hodnotné životy.

Publicista Matúš Ritomský.

Neprehliadnite tiež

V prípade prevádzačstva pomocou športového lietadla padli obvinenia

Skupinu, ktorá operovala aj v Maďarsku a Poľsku, odhalili počas operácie Sky.

Ilustračné foto.

Testovanie prinieslo rekordné číslo. Pribudlo 3 363 nakazených

Na východe vyše deväťsto nových prípadov.

Ilustračné foto.
Ján Kuboš.

Mapa koronavírusu: Pozrite si vývoj počtu nakazených na Slovensku

Ako sa vyvíja nákaza Covid-19 na Slovensku? Pozrite si aktuálnu mapu koronavírusu a počet nakazených v slovenských mestách.