AKTUALIZOVANÉ 16:15

Hackeri majú odkaz pre voličov: Voľby sú iba šaškáreň pre slaboduchých

Hackeri napadli ďalší web prezidenta Ivana Gašparoviča. Pre voličov a kandidátov majú odkaz.

Hackeri napadli ďalšiu stránku Ivana Gašparoviča.(Zdroj: FLICKR.COM)

BRATISLAVA. "Uvedomte si, že voľby (akékoľvek) sú iba šaškáreň pre slaboduchých. Bez ohľadu na to, ako sa rozhodnete, rozhodnete sa zle. Bývalí eštebáci, komunisti a privatizéri sa Vám smejú do tváre a žijú svoj luxusný život za naše i Vaše peniaze," odkazujú voličom hackeri, ktorí sa rozhodli preveriť bezpečnosť webov prezidentských kandidátov.

V posledných dňoch sa im podarilo napadnúť minimálne štyri stránky kandidátov na prezidenta.

Vo svojom vyhlásení uvádzajú, že nejde o žiadnu kampaň. Chceli len upozorniť na to, že IT služby sú na Slovensku nekvalitné. "Na Slovensku je bezpečnostným štandardom robiť veci tak lacno a hlúpo ako to ide."

Odkaz nemajú len pre voličov, ale aj pre kandidátov. "Je nám z vás politikov na zvracanie," napísali na web.

Stránky prezidentských kandidátov
Najhoršie je na tom asi Martináková

Podľa ich previerok najlepšie dopadla webová stránka Milana Sidora.

Najhoršie zrejme stránka Zuzany Martinákovej. "Programátori v dodávateľskej firme Sixnet si nezaslúžia iné označenie, ako zdrogované opice búšiace do klávesnice. Aspoň podľa výsledkov ich práce. Všetci ich zákazníci by im mali zavolať a žiadať opravu alebo aspoň hotfix. Prirodzene zadarmo," ohodnotili kvalitu Martinákovej stránky. Celkové hodnotenie webu je podľa nich "bieda a plač".

Spoločnosť Sixnet na svojej stránke uviedla, že podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre hanobenie dobrého mena spoločnosti, šírenie poplašnej správy a zneužitie dôverných informácií. Firma tak isto píše, že sa stala obeťou "viacerých priamych útokov na našu spoločnosť zo strany médií, rôznych záujmových skupín, či jednotlivcov".

Stránku Ivana Gašparoviča a Ivety Radičovej ohodnotili hackeri ako priemer, web Milana Melníka a Dagmary Bollovej ako slabší priemer.

Našli ste na weboch kandidátov niečo nezvyčajné? Napíšte nám o tom na web(a)sme.sk

Anketa bola vraj zmanipulovaná

Na Martinákovej stránke sa nachádza aj anketa, kde môžu čitatelia odpovedať na otázku, či by bola Zuzana Martináková dobrou prezidentkou. Na redakčný mail nám napísal neznámy muž, podpísal sa len ako M., ktorý tvrdí, že Martináková výsledky manipuluje.

Mužovi sa viackrát podarilo prestaviť podľa neho "trápne zabezpečenú" anketu tak, aby bola v neprospech Martinákovej. Anketa sa však neustále vracala do stále toho istého stavu 65 : 35 v prospech Martinákovej, aj keď výsledky pred jeho zásahom ukazovali iné čísla. Hodnota 65 : 35 je podľa neho tak štandardne nastavená hodnota ankety. V piatok okolo obeda ukazovala anketa pomer 25:75, v neprospech Martinákovej. "Asi sú na obede," píše neznámy muž.

Odkazy kandidátom

Zuzane Martinákovej: "Naozaj nejde o cielenú antikampaň, prestaň konšpirovať. Ten, kto ti napísal prehlásenie o odstúpení, ďakuje za ocenenie práce. Veľmi ho potešilo, že sa podarilo vzbudiť profesionálny dojem. Ak potrebuješ, môže ti za nejaký ten judášov groš písať prejavy i naďalej. A Zuzana, fakt sa nesprávaj ako hysterická harpya. Kandidátovi na prezidenta to nesvedčí."

Ivete Radičovej: "Páčil sa nám postoj, ktorý ste zaujali. Možno máte zmysel pre humor a to je fajn."

Ivanovi Gašparovičovi: "Predviedli ste sa ako trápni a obmedzení ľudia. Príliš konšpirujete a navyše nemáte absolútne zmysel pre humor. A nerob zo Seatoviča chúďatko. Na bilboardy ti kašleme."

Milanovi Melníkovi: "Váš postoj je fajn. Ako jediný ste pochopili, o čo tu šlo. Váš web (tá úboha joomla) by však testu neodolal. Verte nám a aktualizujte niektoré moduly. Dištancujte sa od Doktora Močiara. Máte snáď na viac."

Dagmare Bollovej: "Nebuďte trápna s múdrymi ľuďmi. Múdri ľudia nevstupujú do KSČ a navyše tieto stranícke svinstvá nepodporujú. A ak áno, v určitom veku sa za svoje prehrešky začnú hanbiť. Nehovorte už o múdrych ľuďoch."

Františkovi Mikloškovi: "Nie je potrebné vyjadrovať solidaritu. Javíte sa ako čestný človek, hoci v prípade politika ide o oxymorón. Ale múdry človek vie, kedy mlčať."

Milanovi Sidorovi: "No comment. Ubohý komunista."

Pod päť percent preferencií nejdeme

Medzi posledný úlovok hackerov patrí stránka prezident.sk, kde v noci zo štvrtka na piatok pozmenili hlavičku stránky.

Prezidentove motto zmenili na "myslím sociálne a cítim sociálne a myslím národne".

Podľa nočnej verzie stránky je Ivan Gašparovič "prezident hlavy štátu Slovenskej republiky". Ide o slovné brbty, ktorými prezident odštartoval svoju kampaň. Hlavička stránky má už medzičasom pôvodné znenie. Administrátor stránky si však asi ešte nevšimol dopísané popisky k odkazom na weby štátnej správy s textom "myslím sociálne a cítim sociálne a myslím národne; vážený predseda Slovenskej republiky; takže vidíš, nebolo mi treba papiere; prezident hlavy štátu," čo sú tak isto úryvky z tlačovej konferencie prezidenta, na ktorej oznámil svoju kandidatúru.

xjedna.jpg

xdva.jpg

xtri.jpg

xstyri.jpg

V stredu dopísali na web gasparovic.sk dôvody prezidentovej kandidatúry: "Toto všetko mi do hlavy natlačil ujo Fico, ale nemám to nikomu hovoriť. Popravde, ja mu moc neverím, že to robí pre moje dobro. Ale zase s prezidentským platom som celkom spokojný a preto som si povedal, prečo by som sa mu nepodvolil. Na dôchodok sa mi ešte ísť nechce."

Prezident.sk je po weboch Ivana Gašparoviča, Ivety Radičovej a Zuzany Martinákovej teda už minimálne štvrtou napadnutou stránkou v predvolebnom období.

"Pod päť percent preferencií nejdeme," vysvetlili, prečo na ostatných weboch odkazy nenechali.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už o osem dní, 21. marca.

Kliknite - obrázok zväčšíte

Hnutie za demokraciu, s ktorého podporou Gašparovič kandidoval, chce podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

"Tí, ktorým odchádzajú argumenty, a sú plní demokracie a slobody, sa neštítia používať takéto prízemné metódy presadzovania svojho názoru," povedal ČTK prezidentov hovorca Marek Trubač. Tvrdil tiež, že prezidentove bilbordy niekto organizovane strháva a poškodzuje. Šéf Gašparovičovej volebnej kampane Jozef Grapa potvrdil, že v krátkom čase podajú trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. "Konzultujeme to s prokurátorom," doplnil.

Prezident na mieru - Otestujte sa v našom volebnom teste a zistite, koho názory vám sadnú.

Osvieženie kampane

Hacker sa podpísal aj na stránky kandidátok Zuzany Martinákovej a Ivety Radičovej.

Na web Martinákovej vložil správu, podľa ktorej sa vzdáva kandidatúry. Stránka totiž nemala zabezpečenú možnosť editácie. Aj Martináková chce podať trestné oznámenie.

Na web Radičovej zase v stredu napísal, prečo kandiduje: "Myslím, že Slovensko potrebuje na pozícii prezidenta ženu, lebo žena vyzerá jednoducho lepšie. (...) Ďalším, nie zanedbateľným dôvodom je, že Mikuláš Dzurinda sa nutne potrebuje zbaviť konkurencie pri najbližších straníckych voľbách."

Útoky internetových pirátov na stránky prezidentských kandidátov označili niektorí politológovia za oživenie predvolebnej kampane, ktorá sa podľa nich inak zatiaľ vyvíjala pomerne nudne.

Čo bolo na stránke Ivety Radičovej

Každý občan Slovenskej republiky si musí byť vedomý faktu, že prezident je iba bábkou, ktorá nemá žiadne výkonné právomoci.

Otázkou je teda, prečo na tento post kandidujem. Jedným z dôvodov je to, že chcem byť prezidentom Slovenského štátu. Okrem toho si myslím, že Slovensko potrebuje na pozícii prezidenta ženu, lebo žena vyzerá jednoducho lepšie. Takto môže Slovensko aspoň vzbudiť dojem, že ide o vyspelú krajinu a nie iba o demokraciu karpatského (možno skôr zakarpatského) typu.

Ďaľším, nie zanedbateľným dôvodom je to, že Mikuláš Dzurinda sa nutne potrebuje zbaviť konkurencie pri najbližších straníckych voľbách. Škoda, keby odstúpil po prvých prehraných voľbách, mohol byť štátnik, teraz je iba politická zombie.

Myslím, že občania Slovenska si zaslúžia poznať pravdu, preto som uviedla tieto fakty.

Po bezpečnostnej stránke tento web nestojí ani za fajku dymu, ale stále je na tom lepšie ako web Zuzany Istrokapitalistky Martinákovej alebo Gašpara Ivanoviča Seatoviča. Ostatných prezidentských kanditátov nemá zmysel riešiť, pretože komunisti, ktorí sa neobťažujú ani to tajiť alebo niekto s podporou Doktora, nestojí za to, aby sme mrhali cenným časom. Myslíme, že občas opraviť chyby, o ktorých dodávateľ vie, rozhodne nemôže uškodiť, vaše peňazovody až tak moc neutrpia.

Fingované ukončenie kampane Zuzany Martinákovej

Vážení spoluobčania, moje rozhodnutie o kandidovaní na post prezidenta Slovenskej republiky nebolo ľahké a jednoduché. Tomuto rozhodnutiu predcházali dni diskusií s mojou rodinou, priateľmi i Vami, občanmi Slovenskej republiky.

O to ťažšie je moje rozhodnutie o ukončení mojej volebnej kampane.

Pod tlakom okolností som sa rozhodla ukončiť prebiehajúcu kampaň a stiahnuť svoju kandidatúru na post prezidenta Slovenskej republiky. Moje rozhodnutie vychádza z množstva impulzov a podnetov zo strany Vás, občanov i vnútrostraníckej diskusie v Slobodnom fóre. Ľudsky ma veľmi mrzia obvinenia zo strany médií, ktoré nepravdivo informovali o spolupráci mňa i mojich blízkych s finančnou skupinou Istrokapitál.

Hoci verím vo svoj postup do druhého kola prezidentských volieb rozhodla som sa všetko svoje úsilie venovať Slobodnému fóru a parlamentným voľbám.

Priaznivcom a sympatizantom odporúčam voliť súčasného prezidenta Ivana Gašparoviča. Ivan Gašparovič je čestný a rovný človek i politik s veľkým štátnickým rozmerom.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 2. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 3. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 4. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 6. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 7. Ukončil si 1.stupeň vysokoškolského štúdia a chceš pokračovať?
 8. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 9. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 10. Cambridge Business School, škola novej doby
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 10 353
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 8 100
 3. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 7 874
 4. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 7 723
 5. Viete, čo kupujete? Ako rozoznať kvalitný chlieb od nekvalitného 6 696
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 6 153
 7. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 5 281
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 4 695
 9. Sendvičová drevostavba v kostýme drevenice 2 761
 10. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 2 513

Hlavné správy zo Sme.sk

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

Neprehliadnite tiež

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

Sudcovia si vyberajú, ako má vyzerať spravodlivosť

O osem voľných miest v Súdnej rade sa uchádza sedemnásť ľudí. Rozhoduje asi 1360 sudcov z celého Slovenska.

Lipšicovi zamietli dohodu o vine a treste

Generálna prokuratúra zamietla obvinenému dohodu o vine a treste.

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.