TRENČÍN. Mestá a obce nabáda šetriť v bežných výdavkoch a podporovať napríklad zvýšenie efektívnosti pri spotrebe energie. Predstavitelia ÚMS sa na tom zhodli na dnešnom rokovaní v Trenčíne. ÚMS vyhlásením reaguje na aktuálnu situáciu, keď všetky mestá, obce a vyššie územné celky v súvislosti s krízou a zmenou daňového zákona budú mať tento rok nižšie príjmy z podielových daní, ako pôvodne očakávali.
Prezident únie a primátor Trnavy Štefan Bošnák (KDH) ako príklad nedávno prenesenej kompetencie uviedol zákon o sociálnych službách, ktorý so sebou prináša veľké finančné požiadavky na jeho plnenie zo strany samospráv. ÚMS prišla aj s požiadavkou do vlastných radov. Primátor v súvislosti s krízou požiadal samosprávy, aby nevyužívali možnosť bežné výdavky hradiť aj z kapitálových príjmov, ale išli cestou šetrenia. Viaceré samosprávy už napríklad pristúpili k zmrazeniu výdavkov vo viacerých oblastiach, ako sú opravy ciest, projekty na vzdelanie zamestnancov, rekonštrukčné práce a podobne. Bošňák zdôraznil, aby samosprávy nehádzali podnikateľom polená pod nohy a nezvyšovali miestne dane.
Podpora zatepľovania domov a využitia obnoviteľných zdrojov energie podľa ÚMS ušetrí výdavky za energie a prinesie ďalšie pracovné miesta. Ako uviedol primátor Bratislavy Andrej Ďurkovský, v tejto téme by pomohli programy vytvorené na úrovni štátu. S krízou je podľa primátora potrebné prispôsobiť výber projektov, ktoré budú hradené z eurofondov. ÚMS zároveň žiada štát, aby urýchlil a zefektívnil ich čerpanie. Trenčiansky primátor Branislav Celler doplnil, že je potrebné pozmeniť samotný finančný mechanizmus, ktorý by umožnil samosprávam jednoduchšie čerpať eurofondy. Narážal na to, že najmä menšie obce si nemôžu dovoliť hradiť drahé projekty a čakať na refundáciu z Európskej únie. Tá je podľa jeho slov o tomto pripravená rokovať.
ÚMS sa opätovne zaoberala riešením statickej dopravy. Od štátu žiadajú “malú novelu” cestného zákona, ktorá by im zvýšila právomoci pri riešení parkovania a aby im zákon pevne stanovil možnosť riešiť dopravu prostredníctvom vyberania parkovného. Podľa Cellera sú v tejto otázke diskriminovaní oproti súkromným správcom parkovísk. Bošňák dodal, že im nejde o zarábanie peňazí.
ÚMS vznikla v roku 1994. Členskú základňu tvoria prakticky všetky veľké a stredne veľké mestá, má celkovo 78 riadnych členov, deväť obcí a päť osobitných členov - mestské časti Bratislavy a Košíc. Únia v súčasnosti zastupuje sídla s viac ako 2,5 milióna obyvateľmi.