BRATISLAVA. Environmentalisti chceli takýmto spôsobom upozorniť šéfa rezortu na potrebu hlasovať za zákaz predaja tuleních kožušín na území Európskej únie (EÚ). Ochrancovia zvierat sa k ministerstvu vydali z bratislavského Námestia SNP, kde predtým zbierali podpisy pod petíciu, s ktorou chcú osloviť kompetentných politikov. Na mieste sa tiež rozdávali informačné letáky, ktoré oboznamovali okoloidúcich ľudí s touto problematikou.
"Účelom dnešného podujatia je upozorniť verejnosť na krutosť komerčného lovu tuleňov, ktorý prebieha najmä v Kanade. Každý rok 200.000 až 300.000 tuleňov umlátia na smrť len preto, aby predali ich kožušiny," uviedol pre TASR Kamil Kandalaft zo SZ. Priblížil, že s petíciou chcú aktivisti osloviť najmä ministra Chrbeta, eurokomisára Jána Figeľa a slovenských europoslancov. Inštitúcie EÚ budú o zákaze predaja rozhodovať v najbližších týždňoch. "Máme informácie, že hlasovanie bude veľmi tesné," povedal s dôvetkom, že každý hlas je preto dôležitý.
Vzhľadom na pracovnú zaneprázdnenosť Jána Chrbeta prevzala tuleňa od ochrancov zvierat hovorkyňa rezortu Jana Kaplanová. Konštatovala, že ministerstvo vníma takéto iniciatívy veľmi pozitívne, pretože je dobré, keď máme na Slovensku mládež, ktorá sa stará o životné prostredie. Stanovisko SR bude podľa jej slov v súlade so stanoviskom EÚ. "Musíme sa dohodnúť," doplnila.
Komerčný lov tuleňov v Kanade považujú ochranári za najväčšiu zabíjačku morských cicavcov na svete. Na rozdiel od tradičného využívania tuleňov inuitskými komunitami pre obživu zmyslom komerčného lovu je získanie jemnej kožušiny na výrobu luxusných výrobkov. Aktivisti upozorňujú, že väčšina zabitých tuleňov sú ešte mláďatá do troch mesiacov. V dôsledku globálneho otepľovania sa zmenšuje arktická ľadová pokrývka, bez ktorej tulenie mláďatá nedokážu prežiť prvé týždne života. Státisíce ich takto hynú ešte pred začatím samotnej loveckej sezóny.
Zákaz predaja výrobkov z tuleňov už prijali Holandsko, Belgicko a Slovinsko. Podobné zákazy už platia aj v USA a Mexiku. Kanadská vláda napadla ako odporujúce voľnému obchodu belgické a holandské zákazy na pôde Svetovej obchodnej organizácie.