Bol Jozef Tiso negatívnou postavou slovenských dejín?
Ivan Gašparovič (s podporou Smeru a SNS): Slovenský štát v roku 1939 mal svoje opodstatnenie, no žiaľ, režim zlyhal. Jozef Tiso je však súčasť našej histórie, ktorú stále vyhodnocujú aj historici.
Iveta Radičová (s podporou SDKU, KDH, OKS a SMK): Jozef Tiso bol prezidentom totalitného a fašistického štátu. Nemôžem ho preto v žiadnom prípade hodnotiť kladne.
František Mikloško (s podporou KDS): Jozef Tiso bol v politike vyše tridsať rokov. Počas vojnovej Slovenskej republiky zlyhal najmä v židovskej otázke a spojenectve s Nemeckom.
Zuzana Martináková (s podporou Slobodného fóra): Nad všetko súvisiace s Jozefom Tisom kladiem jeden principiálny fakt. Fašistický režim, s ktorým Slovensko za jeho čias kolaborovalo, je zodpovedný za tie najstrašnejšie udalosti v dejinách ľudstva. Ostatné aspekty osoby Jozefa Tisa považujem až za druhoradé. Všetky matky so mnou asi budú súhlasiť v tom, že ľudský život je nad všetkým.
Milan Melník (s podporou HZDS): Obdobie slovenského štátu, ako aj jeho predstaviteľov, by mali hodnotiť predovšetkým historici na základe objektívneho poznania súdobých prameňov. V súvislosti so spomínaním obdobím sa mi žiada v prvom rade vysloviť ľútosť nad prenasledovaním židovského obyvateľstva a jeho deportáciou do koncentračných táborov. O zodpovednosti konkrétnych osôb za to, čo sa dialo v slovenskom štáte, nech hovoria historici. Politizácia dejín nepatrí do demokratickej spoločnosti.
Milan Sidor (s podporou KSS): K postave Jozefa Tisa a hodnoteniu jeho miesta zatiaľ v pomerne krátkej perióde novodobých politických dejín Slovenska sa toho v našej odbornej i časopiseckej literatúre napísalo naozaj dosť. Predpokladám, že seriózni navštevníci vašej webstránky (Príležitosť na vyjadrenia mi totiž v printovej podobe denníka "Ste..." i naďalej upierate !) vedia, aké kontroverzie sa každoročne okolo tejto osoby v súvislosti so 14. marcom objavujú. Nielen v tejto súvislosti, ale aj v ďalších prípadov, by bolo potrebné zohľadniť vcelku jednoznačné fakty, dokazujúce Tisovu osobnú participáciu na vývoze našich vtedajších, zdôrazňujem pred zákonom vlastne plnoprávnych občanov židovského pôvodu. Tiso sa prehrešil i voči množstvu ďalších pravidiel. Ako vyplýva z nedávno odkrytých prameňov v samotnom Vatikáne, neposlúchol pápežove výzvy, rady nuncia Burzia či prosby gréckokatolíckeho biskupa Gojdiča nevstupovať do vojny proti ZSSR a otvorene pokračoval v tragickom vojenskom i politickom kurze po boku fašistického Nemecka. Pod tragický osud Jozefa Tisa sa však podpísali aj niektoré jeho charakterové vlastnosti. Vo videoarchíve mám napríklad nahraté stanovisko jeho osobného priateľa, nedávno zomrelého advokáta Žabkaya zo Žiliny. Vyplýva z neho, že keby si bol Tiso pred súdom priznal aspoň časť viny, ospravedlnil sa a správal sa pokornejšie, pravdepodobne sa mohol rozsudku smrti vyhnúť a ako Alexander Mach, dožiť svoj život v ústraní od spoločenského diania.
Dagmar Bollová: Áno.