BRATISLAVA. Kriticky sa k niektorým pomerom v Európskej únii vyjadrili europoslanci za ĽS-HZDS v utorok 10. marca na stretnutí s novinármi v Bratislave. Sergejovi Kozlíkovi prekáža dominancia angličtiny a "veľkých" európskych jazykov, Petrovi Bacovi protekcionizmus a Irene Belohorskej neratifikovanie ľudskoprávnych dohovorov zo strany členských štátov, vrátane Slovenska.
"Mimoriadne sa zdôrazňuje, aby bol v ďalšom období Európsky parlament (EP) schopný zabezpečovať maximálnu dostupnosť materiálov v jednotlivých jazykoch," uviedol Kozlík. Podľa neho aj keď cieľom jazykových mutácií dokumentov a materiálov je uľahčiť prácu europoslancom, treba sledovať aj záujmy voličov a občanov jednotlivých štátov.
"Je dôležité, aby výstupy z EP boli dostupné vo všetkých mutáciách, najmä so zreteľom na to, že mnohé zaujímajú občanov a majú možnosť sa k nim cez internet dostať," povedal a upozornil na uplatňovanie myšlienky rovnakého prístupu. "Aby angličtina nebola zvýhodnená, alebo tie veľké jazyky ako francúzština, nad iné jazyky, a aby občania mali rovnaký prístup k informáciám," vysvetlil Kozlík.
Irena Belohorská zasa vyjadrila veľké prekvapenie nad tým, že Slovensko je jednou z piatich krajín, ktoré nepodpísali Opčný protokol k dohovoru proti mučeniu a neľudskému alebo ponižujúcemu zaobchádzaniu. Podotkla, že ďalších 11 krajín únie ho síce podpísalo, ale neratifikovalo. "Toto považujem v 21. storočí za dosť divné a zarážajúce," uviedla. Keďže s tým podľa vlastných slov doteraz nepracovala, plánuje sa obrátiť na Ministerstvo zahraničných vecí SR, aby vysvetlilo, o čo v tomto prípade ide.
"Dosť intenzívne sme sa venovali otázke Guantánama a máme prísne meradlo na mnohé štáty, aj v súvislosti s ich religióznymi zákonmi. Myslím si, že toto by sme si mali dať do poriadku," povedala europoslankyňa. Tiež sa pozastavila nad tým, že Slovensko neratifikovalo Medzinárodný dohovor o ochrane všetkých osôb pred násilným zmiznutím. "Ratifikovali ho krajiny, kde sa tieto problémy dosť hromadia, ale my nie," uviedla Belohorská, pričom spomenula prípad Slovenky, ktorá záhadným spôsobom zmizla v Rakúsku minulý rok 18. februára.
O tri dni bolo ohlásené jej zmiznutie a o ďalších osem dní sa našlo jej nahé mŕtve telo. Lekár v Rakúsku konštatoval samovraždu, telo bolo prevezené na Slovensko a v Lučenci lekár zistil, že pravdepodobne išlo o násilný trestný čin a nariadil súdnu pitvu, ktorá mala byť vykonaná v Rakúsku. Podľa Belohorskej je čudné, že napriek existencii rôznych dohovorov sa postupovalo takým zvláštnym spôsobom.
Po zainteresovaní slovenských orgánov odovzdala Generálna prokuratúra 26. augusta 2008 žiadosť Rakúsku o ďalšie pokračovanie vo veci. "Odpoveďou bolo, že do dnešného dňa nemá štátne zastupiteľstvo urobený preklad súdnej pitvy. Podľa dohodových zmlúv, ktoré platia v EÚ, to malo byť v jazyku doručovateľa a mali si to urobiť oni," upozornila Belohorská s tým, že využije najbližšie stretnutie s rakúskymi poslancami na to, aby sa takéto prípady riešili. "Nie je možné, aby osoba bola zavraždená a len tak poslaná v balíku domov na pochovanie, bez nejakého ďalšieho vysvetlenia," uzavrela.
Ku kritike niektorých pomerov v únii sa pridal aj Peter Baco. Ohradil sa predovšetkým k stále prítomnejším myšlienkam protekcionizmu prenikajúcim zo strany veľkých štátov EÚ. Pripomenul nedávne snahy Francúzska a Nemecka v súvislosti s riešením hospodárskej krízy. "V Európe sa protekcionizmus kritizuje, ale v kritickej situácii sebectvo a bezohľadnosť rastie," zdvihol prst europoslanec. Egocentrizmus členských krajín ilustroval na vyjadreniach nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá v septembri vyhlásila "najprv Nemecko a potom EÚ".
Príkladom toho, ako sa v únii vzťahy reálne vyvíjajú, sú podľa neho pozície členských krajín v neutešenej situácii na trhu s mliekom. Nové členské krajiny dramaticky znižujú stavy dobytka, postihol ich trhový prepad a sú menej podporované ako západné štáty EÚ, no je dobré, že noví členovia únie artikulujú svoje záujmy jednotne, domnieva sa. "Tu sa utlmuje výroba a otvára sa priestor pre producentov zo západnej časti EÚ," podotkol Baco s tým, že treba odstrániť to, čo sa dnes už otvorene označuje ako neokoloniálne prvky, keď silný využíva svoju ekonomickú silu na to, aby presadil svoje záujmy u slabšieho.
Podľa europoslanca z týchto pomerov môže vzísť v EÚ veľká debata a je možné, že sa otvoria aj principiálne vzťahy východ-západ. "Musíme sa tomu veľmi húževnato brániť, aby sme si uhrali svoje miesto pod slnkom, čo je v krízových situáciách oveľa zložitejšie ako v harmonických podmienkach," uzavrel.