SME

Bábätkám sa boj Expresu vyplatil

Rádio Expres sa ukázalo vo svete. Pomohlo zmeniť systém adopcií najmenších detí a získalo cenu americkej Národnej asociácie vysielateľov.

Cestu detí k novým rodičom by už nemalo predlžovať vyšetrenie.Cestu detí k novým rodičom by už nemalo predlžovať vyšetrenie. (Zdroj: SME – MIROSLAVA CIBULKOVÁ)

BRATISLAVA. „Deti sú prioritou tohto rezortu, a preto nevidím dôvod, aby sme nevyhoveli hromadnej pripomienke občanov dotýkajúcej sa skrátenia doby zo šesť mesiacov na tri mesiace. Zastávam názor, že diagnostiku je možné robiť aj ambulantným spôsobom a vieme sa tomu prispôsobiť.“ Na tento výrok ministerky sociálnych vecí a rodiny Viery Tomanovej čakala redaktorka rádia Expres Alena Taranová, jej kolegovia, ale aj ľudia, ktorí sa venujú adopciám, dlhé mesiace.

Nestáva sa často, aby ministerstvá akceptovali pri zmenách zákonov názor verejnosti. Ešte zriedkavejšie je, aby reagovali na kampaň, ktorú zastrešili médiá. Taranovej a rádiu Expres sa to v boji o bábätká v detských domovoch podarilo.

Mesiace môžu trvať večnosť

xpres.jpgStaré pravidlá adopcií najmenších detí umožňovali naťahovať rozhodnutie o pridelení bábätiek rodine tak dlho, až nakoniec často zostali v detskom domove. Až hromadná pripomienka, ktorej pomohla aj Taranová, skrátila maximálny čas diagnostiky bábätiek, potrebný na rozhodnutie o adopcii, zo šiestich mesiacov na tri.

V živote dieťaťa, najmä novorodenca, sú tieto tri mesiace veľmi veľa. Legislatíva, ktorá zabezpečuje, aby najmenšie deti neostávali v domovoch dlhšie, ako je to nutné, sa zmenila od januára.

Alena Taranová

Uznanie hromadnej pripomienky, pod ktorú sa podpísalo vyše dvetisíc ľudí, bolo veľkým víťazstvom. „Bola to hlboká ľudská satisfakcia,“ spomína Taranová. Téme venovala veľa času, v detských domovoch strávila hodiny. Informácie musela zháňať rôznymi okľukami, napríklad aj od upratovačiek, ktoré jej potajomky spočítavali bábätká v postieľkach.

Svojimi blogmi na sme.sk na problém upozorňovala aj Natália Blahová z Asociácie náhradných rodín. „Bez medializácie by taký úspech neprišiel,“ priznáva Blahová. So svojimi spolupracovníkmi sa snažila túto tému otvárať skôr, no reakcia nikdy nedosiahla až taký rozmer, ako po zapojení Taranovej.

Vyše dvadsať reportáží od novembra 2007 do marca 2008 všetko zmenilo. Zrazu aktivistov prizvali za okrúhly stôl na ústredie práce, ich hlas dostal váhu.

Svetový úspech

Taranovej prácu si teraz všimli aj v zahraničí. Národná asociácia vysielateľov vo Washingtone minulý týždeň oznámila, že rádio Expres vďaka reportážam o adopciách získa prestížne medzinárodné ocenenie. „Ich práca viedla k zmene legislatívy, ktorá pomohla zlepšiť systém adopcií detí zo štátnych domovov a preukázala výnimočné postavenie a službu spoločnosti,“ povedala Eva Henninger z asociácie.

„Pre každého novinára je veľká vec, ak organizácia, ktorá združuje 8300 vysielateľov z celého sveta, vyberie práve vás, že vaša práca bola najlepšia,“ hovorí Taranová. Cena je pre ňu profesionálnym zadosťučinením.
Taranová je rada, že sa podarilo odstrániť jednu veľkú legislatívnu dieru z adoptívneho procesu. Treba ešte podľa nej dohliadnuť na to, aby sa zmena aj dodržiavala. Jej uplatenenie v praxi je podľa nej zatiaľ veľmi nedostatočné a chýbajú aj sankcie.

Záujem médií budí aj súdy

Rozhodnutie o pestúnskej starostlivosti sa ťahalo. Súdy začali konať, keď príbeh zaujal denník SME.

BRATISLAVA. Celé pojednávanie netrvalo ani hodinu a manželia z Považia si môžu byť istí, že päťročný chlapec, ktorý od narodenia vyrastal v domove, ostane u nich doma. Na verdikt petržalského súdu čakala Jana a jej muž od mája minulého roku.

„Momentálne som iba rada, že sa to všetko skončilo,“ vydýchla si pestúnska mama po tom, ako vyšla z pojednávacej siene. Keď išla minulý štvrtok na súd, bála sa, že pojednávanie odročia. Nestalo sa a sudkyňa sa dokonca ospravedlnila za pochybenie svojich kolegov. Urobila to, čo nedokázala predsedníčka bratislavského Krajského súdu Gabriela Šimonová, ktorá chyby sudcov nevidela. A to napriek tomu, že si spis so žiadosťou o pestúnsku starostlivosť takmer desať mesiacov posúvali medzi sebou a namiesto chlapca riešili len, kto je príslušný rozhodnúť.

Jana v novembri kontaktovala denník SME. Zúfalá napísala do redakcie list. Veci sa na súdoch pohli, až keď sa o jej prípad začala redakcia zaujímať. „Som presvedčená, že sa to urobilo vďaka medializácii. Inak by sme čakali, čo sa stane, kým sa niekomu uľútosti vôbec sa na to pozrieť,“ hovorí Jana. Chlapca by sa už nevzdala. Keby však vopred vedela, čo ju čaká, tak sa o pestúnsku starostlivosť nepokúsi. „Nie je pekné povedať, že by som to ľuďom neradila. Ide predsa o záujem detí. Povedala by som im však, aby sa pripravili na najhoršie,“ povedala Jana.

Manželia, ktorí žijú pri Považskej Bystrici, nie sú jediní, ktorým cestu k dieťaťu predĺžilo zdĺhavé rozhodovanie súdov. Tie v priemere konajú v prípadoch pestúnskej starostlivosti takmer osem mesiacov. Zrýchlenie konania sľuboval minister spravodlivosti Štefan Harabin mimovládnym organizáciám už asi pred dvomi rokmi. Odvtedy sa veľa nezmenilo.

vev
Auto do Krtíša naložia ešte raz

Týraná žena rozprávala svoj príbeh. Dúfala, že pomôže, aby sa to nestalo aj iným rodinám. Pomoc nepýtala. Ľudia začali zbierku okamžite a spontánne.

BRATISLAVA. Málokedy sa stane, že reportáž vyvolá medzi čitateľmi takú reakciu. Občas prídu nejaké e­mailové reakcie, prípadne niekto zatelefonuje do redakcie. V prípade článku o 29­ročnej Táni Tóthovej z Veľkého Krtíša to bolo inak.

„Bol to náhodný tip od známej, ktorá ju poznala. Chceli sme Tánin príbeh zmedializovať, aby sa z neho poučili druhí," hovorí redaktor sme.sk Karol Sudor. Dosiahol oveľa viac. Vyvolal medzi ľuďmi solidaritu, podobnú, ako sa vlani podarilo v prípade malého Dáriusa, ktorý sa pokúsil pre zúfalú finančnú situáciu svojej rodiny zabiť.
Táňa porozprávala o svojom krutom živote. Ako ju týral druh, zbil ju, keď bola tehotná a malá Tánička sa preto narodila postihnutá. Znásilnil ju v šestonedelí. Žena už s tyranom nežije, ostala sama so štyrmi deťmi a minimálnym príjmom. Pomáhajú jej len rodičia, ktorí sú sami chudobní.

„Pôvodne som dúfal, že sa možno nájde niekto, kto bude ochotný pomôcť, ale za týždeň sa vyzbieralo vyše 2300 eur (zhruba 70-tisíc korún)," priznáva Sudor prekvapenie z reakcie ľudí.

Čitatelia začali písať do redakcie e-maily, ako môžu pomôcť. Niektorí svoju pomoc poslali priamo do redakcie. Minulý víkend išiel redaktor s plno naloženým autom za Táňou. Odviezol jej niekoľko vriec oblečenia, obuvi, starý televízor, kuchynský robot, kartóny plienok, mlieka, detských výživ. „Ľudia reagovali úplne šialene, ale som rád," hovorí Sudor. Do Veľkého Krtíša sa tak ešte bude musieť vrátiť. Nie všetky dary stihol odviezť naraz.

(vev)
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Miesto, kde je úspech podnikania zaručený
  4. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  5. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  6. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  7. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte
  8. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  1. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  2. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  3. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  4. Gymnazisti z Nového Mesta nad Váhom sa h3kovali
  5. Aj jedenáste ocenenie Slovak Superbrands Award putuje do dm
  6. Autocentrá AAA AUTO už za prvý štvrťrok predali 26 000 vozidiel
  7. Firmy a školy sa môžu zbaviť elektroodpadu rýchlo a bezplatne
  8. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 835
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 411
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 4 861
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 3 456
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 134
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 887
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 368
  8. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 1 897
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Juraj Slafkovský.

Slafkovský zrejme bude obľúbencom perfekcionistov.


Slovenský hokejista Richard Pánik v  drese Pardubíc.

Záverečných desať minút presedel Pánik na striedačke.


Československá hokejová reprezentácia, ktorá získala na MS 1947 titul majstrov sveta. Dolu v klobúku tréner Mike Buckna, vľavo vedľa neho Ladislav Troják.  Obaja spolu výborne vychádzali na ľade i mi

Hokejisti Československa sa na majstrovstvách sveta 1947 tešili z prvého titulu a ďakovali Rakúšanom.


Pavol Komár
Ondřej Palát.

Nemec už prisľúbil účasť na MS. Stretne sa so spoluhráčmi.


SkryťZatvoriť reklamu