Kapacita nového vodovodu na juhovýchode je využitá len na 34 percent.
KOŠICE. Obyvatelia obcí na juhovýchodnom Slovensku a v okrese Košice-okolie sa odmietajú pripojiť na novovybudované vodovody.
Uprednostňujú vlastné, aj keď zdravotne nevyhovujúce studne.
Vodári majú problém
Viac ako miliardu korún stála výstavba vodovodu a kanalizácie na juhovýchodnom Slovensku, ďalších 80 miliónov v mikroregióne Kaňapty v okrese Košiceokolie. Obidva financovala Európska únia. Vodárom reálne hrozí, že po preverení efektívnosti vynaložených prostriedkov budú musieť peniaze vrátiť.
„Obyvatelia sa odmietajú pripojiť na nový vodovod. Pitná voda je pre nich vraj drahá. Radšej používajú vodu zo studní, aj keď riskujú vlastné zdravie," informoval včera novinárov Stanislav Hreha, generálny riaditeľ Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) .
Napríklad kapacita nového vodovodu na juhovýchode je využitá len na 34 percent.
V obci Stretava je na 189 odberných miest pripojených len 14 odberateľov. V Buzici (Košiceokolie) odoberajú pitnú vodu z 95 miest len dvaja.
Paradoxne, najmenej prípojok je v obciach, ktoré mali o pitnú vodu najväčší záujem. Väčšinou ide o dediny v agrárnej krajine, kde je podzemná voda znečistená najmä dusičnanmi.
Riskujú zdravie
Vysoký obsah zdraviu škodlivých dusičnanov obsahuje voda zo studní vo Vojčiciach, Zemplínskej Teplici, v Zemplínskom Hradišti, Zemplínskom Jastrabí (okres Trebišov), v Horovciach, Tušickej Novej Vsi, Lastomíre a v Bracovciach (okres Michalovce).
„Napríklad v obci Hažín boli všetky vzorky vody zo studní nevyhovujúce. Napriek tomu je pripojenosť na vodovod veľmi nízka," informovala Nataša Riganová, vedúca útvaru chemicko-technologických činností VVS.
Chyba manažmentu
Hreha pripúšťa, že chyba sa stala pri už manažovaní projektu. Vychodoslovenské vodárne v období jeho prípravy neuzavrela zmluvy o budúcich zmluvách s potenciálnymi odberateľmi.
„Vodovod sme budovali v roku 2003. Bol to prvý veľký projekt a my sme boli radi, že sa nám podarilo získať peniaze z európskych fondov."
V prípade, že Európska únia bude žiadať spoločnosť, aby peniaze vrátila, vodári sa obrátia na súd.
„Myslíme si, že chybu urobili aj samosprávy. Budeme si škodu uplatňovať v obciach, ktoré žiadali o pripojenie na vodovod," uzavrel Hreha.

Beata
Balogová
