BRATISLAVA. Na hraniciach s Rakúskom a Maďarskom môže byť v deň prezidentských volieb trochu rušnejšie ako inokedy. Voliť sa chystajú aj Slováci, ktorí sa presťahovali do Maďarska a Rakúska za lacnejším bývaním.
Schengen zbúral hraničné priechody a trojmedzie Slovenska, Maďarska a Rakúska opäť rozpráva viacerými jazykmi.
„Sú to dôležité voľby,“ hovorí Igor Heriban, ktorý býva v Rajke. Väčšina našincov v prihraničnej maďarskej obci má trvalé bydlisko v Bratislave a blízkom okolí, stačí im zájsť do príslušnej volebnej miestnosti.
Aj bez trvalého pobytu
Voliť sa dá aj bez trvalého pobytu na našom území. Okrsková volebná komisia takýchto voličov vo volebnej miestnosti dopíše do zoznamu voličov. „Zápis zaznamená aj v jeho slovenskom cestovnom doklade,“ povedala Alena Koišová z ministerstva vnútra.
Dvakrát voliť je pripravená aj Jana, ktorá býva v Hainburgu. Trvalý pobyt má aj v bratislavskej Dúbravke.
Dva voličské preukazy
Tých, ktorí bývajú ďaleko od miesta svojho trvalého bydliska na Slovensku, a chcú voliť v mieste prechodného pobytu, zachráni len voličský preukaz.
Vybaviť si ho môžu aj poštou. Stačí písomne požiadať na obecnom alebo mestskom úrade v mieste trvalého bydliska. Úrad ho pošle „do vlastných rúk“ na adresu, ktorú si vyberiete, čo môže byť aj sídlo zamestnávateľa.
Prezidentské voľby budú mať asi dve kolá. Kto chce ísť voliť v oboch, musí si vybaviť dva voličské preukazy.
Volíme len na Slovensku
Na rozdiel od parlamentných volieb, prezidenta sa dá voliť len na Slovensku.
BRATISLAVA. Chcete poslať hlas svojmu prezidentskému kandidátovi zo zahraničia? Máte smolu. Podľa zákona prezidenta volíme len na území Slovenska. Štatistický úrad pritom eviduje až 270tisíc občanov, ktorí pracujú v zahraničí.
„Myslím, že každý spoločensky angažovaný človek by takúto možnosť uvítal. Rád by som volil, no vrátiť sa preto na Slovensko sa mi neoplatí,“ hovorí študent Miro, ktorý je na polročnom študijnom pobyte v Belgicku.
„Sú to náklady,“ chápe Mirove dôvody politológ Miroslav Kusý.
Neočakáva, že by sa naši občania zo zahraničia, ktorí sú tam väčšinou na kratší čas pre prácu či štúdium, vrátili na voľby masovo domov.
Zákon o priamej voľbe prezidenta platí už desať rokov. „Išlo o prvý návrh, zrejme sa nezohľadnili všetky aspekty. Určite by moderný vývoj mala vziať do úvahy novela zákona,“ hovorí Ivan Budiak, bývalý štátny tajomník ministerstva vnútra, ktoré zákon o priamej voľbe pred desaťročím pripravilo.
V parlamentných voľbách možno voliť poštou. O voľbu poštou môžu písomne požiadať voliči obec, žiadosť jej musí byť doručená najneskôr 50 dní pred voľbami.
„Dlhodobo uvažujeme o vytvorení volebného kódexu, ktorý by jednotne upravoval pravidlá volieb. Predtým však treba zjednotiť kritériá a otvoriť širokú celospoločenskú diskusiu,“ hovorí Alena Koišová z tlačového odboru ministerstva vnútra.
Niektoré ustanovenia zákonov o voľbách musí ešte preveriť ústavný súd – nezdajú sa totiž generálnemu prokurátorovi.Miroslav Kern

Beata
Balogová
