KOŠICE. Na Ústavnom súde sa v utorok jasne definovali strany sporu o budúcnosť Špeciálneho súdu. S návrhom na začatie konania o nezákonnosti súdu sa podľa sudcu spravodajcu stotožnila vláda zastúpená ministerstvom spravodlivosti, Najvyšší súd i Súdna rada. Naopak, legitímny je vznik súdu podľa Generálnej prokuratúry. Špeciálny súd bráni aj parlament, ktorý v spore vystupuje ako odporca.
Podanie Mečiara a Harabina - komentár Mariána Leška o Špeciálnom súde - KLIKNITE
Návrh na začatie konania podala skupina 46 koaličných poslancov. Prekážajú im predovšetkým príplatky špeciálnych sudcov tritisíc eur (asi 90-tisíc korún). Príplatky sa nezdajú ani Generálnej prokuratúre.
Ústavný súd si v utorok vypočul základné argumenty oboch strán a pojednávanie odročil na 20. mája.
Advokát Dušan Repák, ktorý zastupuje navrhovateľa, hovoril, že už samotná existencia Špeciálneho súdu umožňuje zasahovať orgánom verejnej moci do činnosti súdov.
Zástupca parlamentu Radoslav Procházka tvrdí, že súd vznikol v súlade so slovenskými aj európskymi právnymi normami. Na otázku sudcu, či je slovenská justícia až natoľko prehnitá, že spravodlivé rozhodnutie sa dá očakávať iba od Špeciálneho súdu, Procházka odpovedal: „Domnievam sa, že dôvody, ktoré viedli Národnú radu k vytvoreniu Špeciálneho súdu, nie sú svojvoľné a majú racionálny základ.“
Procházka zároveň upozornil, že v prípade zrušenia Špeciálneho súdu by mali odsúdení možnosť domáhať sa obnovy konania.
„Tvrdenia, že verdikt Ústavného súdu v kauze Špeciálny súd môže otvoriť cestu na slobodu pre právoplatne odsúdených zločincov, ktorým trest potvrdil Najvyšší súd, považuje rezort spravodlivosti za právne neudržateľné,“ reagoval hovorca ministerstva Michal Jurči.
OPRAVA
V článku bola uvedená informácia, že na otázku sudcu, či je slovenská justícia až natoľko prehnitá, že spravodlivé rozhodnutie sa dá očakávať iba od Špeciálneho súdu, som mal odpovedať, že dôvody, ktoré parlament viedli k zriadeniu Špeciálneho súdu, nie sú svojvoľné a majú racionálny základ. Pravda je taká, že priamo na predmetnú otázku sudcu doktora Brňáka som odpovedal, že ja osobne si nič také nemyslím a že zriadením Špeciálneho súdu aj Národná rada v skutočnosti odpovedala na úplne inú otázku ako tú, ktorú položil pán sudca.
Radoslav Procházka

Beata
Balogová
