BRATISLAVA. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PPZ) Andrea Polačiková.
"Odporúčame, aby si bankovku pri jej výdaji krátko, ale dôkladne prezreli. Treba si na nej všímať nielen jeden ochranný prvok, ale vždy v kombinácii s viacerými. Pri výdaji viacerých bankoviek by mali venovať pozornosť všetkým bankovkám, nielen vrchnej," zdôraznila Polačiková.
Ako uviedla, v prípade, ak sa pri platbe v obchode občan dozvie, že ním predložená bankovka je podozrivá, nie je dôvod na paniku. "Počkajte na príchod polície a pokiaľ sa k vám bankovka dostala bežným platobným stykom, vec sa po príchode polície vysvetlí. Keď však utečiete z miesta, stávate sa podozrivým, odporučila Polačiková. Ako ďalej uviedla, je dôležité oznámiť polícii výskyt podozrivej bankovky hneď ako sa dostane občanovi do rúk, pretože je to prvý krok k odhaleniu a vypátraniu falšovateľa. "Uvedomte si, že použiť bankovku, o ktorej viete, že je falošná, je trestným činom," zdôraznila.
Obchodníkom polícia odporúča, aby si zakúpili certifikované elektronické zariadenia na overovanie pravosti bankoviek. "Ak sa obchodníkovi zdá, že bankovka, ktorú prijal, je podozrivá, nech bezodkladne oznámi skutočnosť na polícii. Pomôže nám, aj ak si zapamätá popis osoby, ktorá mu bankovku dala," uviedla hovorkyňa.