BRATISLAVA. A Šéf parlamentu oznámi prípadné odstúpenie kandidáta z volebného súboja ministerstvu vnútra a ústrednej volebnej komisii. Tá musí túto skutočnosť podľa zákona o spôsobe voľby prezidenta bezodkladne oznámiť okrskovým volebným komisiám, aby o tom mohli informovať oprávnených voličov.
Kandidát to musí stihnúť do začiatku konania volieb, inak v súboji o prezidentský post ostáva. Tento rok sa volebné miestnosti otvoria 21. marca o 7. hodine ráno.
Ak by sa v čase, keď niektorý z kandidátov odstúpi z volebného súboja, tlačili hlasovacie lístky, ostane na nich aj meno adepta, ktorý stiahol svoju kandidatúru. O zmenenej situácii budú okrskové volebné komisie informovať oprávnených voličov vyvesením oznámenia. Rovnako by v zmysle zákona postupovali aj v prípade úmrtia niektorého z kandidátov.
Podľa politológa Petra Horvátha by pri preferenciách kandidátov tento rok, ako ich vidno z prieskumov verejnej mienky, stiahnutie kandidátok uchádzačov s nižšou podporou veľa vody nenamútilo. "V situácii, keď sú dvaja jasní kandidáti (Ivan Gašparovič a Iveta Radičová - pozn. TASR), by reálny dopad mohlo mať jedine odstúpenie Zuzany Martinákovej alebo Františka Mikloška.
Akékoľvek iné odstúpenie by malo nulový dopad na výsledky volieb," hovorí politológ. Ako doplnil, stiahnutie kandidačných listín Mikloška a Martinákovej je málo pravdepodobné aj kvôli tomu, že ich kandidatúry sú imidžové aktivity ich politických strán, preto by stiahnutie sa z volebnej hry bolo popretím zmyslu ich volebnej kampane. "Ostatní kandidáti majú také nízke preferencie, že by odstúpenie v prospech väčšieho kandidáta malo pre nich nulový zisk," doplnil Horváth.
Vzdanie sa kandidatúry pred druhým kolom je podľa neho vysoko nepravdepodobné, už aj preto, že kandidát, ktorý by tak chcel urobiť, by mohol zmariť druhé kolo volieb, čo sa podľa Horvátha rovná politickej samovražde. "Tábor, ktorý by to spravil, by sa absolútne diskvalifikoval a toto nikto rok pred parlamentnými voľbami neurobí. Voliči by sa cítili podvedení a ten politický tábor by to ťažko rozdýchaval," uviedol. Dráma by sa nemusela konať, ak by stiahnutie kandidatúry oznámil hneď na začiatku obdobia kampane pred druhým kolom. Podľa zákona by totiž do hry mal v takom prípade vstúpiť tretí v poradí. "Otázne je, či by ten do toho išiel," podotkol politológ.
Podľa sociológa Vladimíra Krivého ide o to, kto by odstúpil a akým veľkým voličským potenciálom by disponoval. Tiež si myslí, že je ťažké odhadnúť vplyv na preskupenie hlasov všeobecne. "Niektorí kandidáti odoberajú viacerým a niektorí len jednému ďalšiemu, konkurenčnému," povedal.
Od roku 1998, keď sa na Slovensku volí prezident priamo občanmi, sa kandidatúry sa vzdali len dvaja kandidáti. Pred prvým kolom voľby v roku 1999 tak urobil Michal Kováč a v roku 2004, tiež pred prvým kolom, Ľubomír Roman.