BRATISLAVA. Preplnená čakáreň detskej ambulancie, v ktorej ordinuje lekárka dôchodkyňa. Tak to vyzerá v mnohých detských ordináciách na Slovensku. Mužov – lekárov odrádza nízky plat. Ten neláka ani mladých ľudí, pre ktorých je okrem toho prakticky nemožné získať kvalifikáciu detského lekára
v primárnej starostlivosti.
Situácia je kritická najmä na východe Slovenska. Veľa detí na jedného lekára hlási aj Bratislava.
Veľa detí, málo lekárov
„Bratislava je špecifická tým, že tu žije viac ľudí, ako je prihlásených na trvalý pobyt,“ vysvetľuje pediatrička Kvetoslava Prcúchová nepomer medzi počtom detí a detských lekárov. Ambulancie sú podľa nej preťažené najmä deťmi rodičov, ktorí sú v Bratislave prihlásení len na prechodný pobyt alebo bývajú v okolitých dedinách.
Vo svojej ambulancii na Dlhých dieloch má v evidencii 1450 detí. Podľa oficiálnej štatistiky by malo byť v Bratislave na jednu detskú ambulanciu iba 900 detí. S preplnenými čakárňami podľa nej bojujú aj kolegovia v Dúbravke či Karlovej Vsi.
Veľa detí a málo lekárov je aj v niektorých obciach na východe Slovenska. „Počet detí v mojej ambulancii kolíše medzi 1600 až 1700,“ hovorí detský lekár Milan Chrena z Keceroviec pri Košiciach.
Práca v ordinácii je podľa Chrenu náročná aj tým, že k nemu chodí veľa rómskych detí. Ich rodičov je podľa neho ťažšie presvedčiť o potrebe návštev lekára a prevencii.
Deti liečia dôchodkyne
„Keď naša generácia vymrie, tak nastane veľký problém,“ komentuje nedostatok lekárov a ich prestarnutosť Eva Antónyová, košická krajská odborníčka na pediatriu. Prcúchová, prezidentka Asociácie všeobecných lekárov pre deti a dorast, hovorí, že priemerný vek pediatrov na Slovensku je 53 rokov. Až 90 percent z nich sú ženy. Mnohé sú okrem toho už v dôchodkovom veku.
Vysoké zastúpenie žien medzi detskými lekármi vysvetľujú najmä nízke platy. Pediatrička Štefánia Kuľašová hovorí, že sa pohybujú na úrovni 660 eur (asi 20tisíc korún). Túto sumu potvrdzujú viacerí. Pediatričky tvrdia, že mladí lekári, a najmä muži, odmietajú robiť za tak málo peňazí.
Mladí lekári okrem toho nemajú kde získať kvalifikáciu na prácu v detskej ambulancii. Nemocnice si pediatrov podľa Jany Piatkovej z Hornej Súče školia v prvom rade pre seba.
Zlepšiť finančnú situáciu detských lekárov sa snaží asociácia cez zvýšenie príspevku za ošetrenie dieťaťa. V súčasnosti naň zdravotné poisťovne prispievajú 2,2 eura (66,28 korún), asociácia žiada 8,30 eura (250 korún).
Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Čižmáriková odkazuje lekárov na peniaze z eurofondov, dodáva však, že zvyšovanie mzdy v období finančnej krízy je veľmi neisté.
Odrezaná na kopaniciach
Ako detskí lekári stále pracujú aj mladí ľudia. JANA PIATKOVÁ má ordináciu na lazoch
pri Trenčíne.
Ako ste sa dostali na kopanice?
„Bola som tu zastupovať. Zapáčilo sa mi, tak som zostala. Práca odborného lekára ma baví, lebo poznám ľudí a vidím, ako rastú deti.“
Koľko ich máte v ambulancii?
„Okolo 1300. Ročne pribudne 40 až 50 detí, podľa toho, aký je silný ročník.“
Majú to rodičia do vašich ambulancií v Hornej a Dolnej Súči ďaleko?
„Myslím si, že nemajú, hoci zo vzdialenejších častí je horšie autobusové spojenie.“
Má vás kto zastúpiť počas neprítomnosti?
„S tým je väčší problém. Zastupuje ma buď niekto z nemocnice, alebo lekár z mesta, lebo v blízkosti nie je žiaden detský lekár.“
Ján Krempaský

Beata
Balogová
