BANSKÁ BYSTRICA. Odpočúvali ho pre podozrenie z napojenia na podsvetie a zasahovania do práce súdov. Nikdy mu zločiny nedokázali, teraz mu prisúdili odškodné.
Ústavný súd uznal odposluchy sudcu Pavla Polku za nezákonné. Krajský súd v Banskej Bystrici, ktorý ich povolil, mu má zaplatiť 20-tisíc eur (vyše 600tisíc korún).
Súd podľa verdiktu porušil vydaním rozhodnutí na odpočúvanie a zaznamenávanie telefonátov základné Polkove práva na súkromie, na súdnu ochranu, právo na spravodlivé súdne konanie a právo na rešpektovanie súkromného a rodinného života. Dôvodom je, že sudca povolenie nezdôvodnil.
Ústavný súd rozhodol rovnako takmer pred rokom aj v prípade odpočúvania telefónov Polkovej manželky Tatiany, ktorej krajský súd už vyplatil 15-tisíc eur (vyše 450-tisíc eur).
Pavol Polka Bývalý predseda Okresného
súdu v Žiline. Dnes je sudcom Vyššieho
vojenského súdu. Dve novinárky odsúdili
za ohováranie Polku.
Jedna dostala pokutu 996
eur (30tisíc korún),
od potrestania druhej
súd upustil. Odškodné za články
vysúdil Polka
od vydavateľstva novín. Uspel aj s podnetom na disciplinárne stíhanie sudkyne Dariny Kuchtovej za to, že v prípade proti nemu vypovedala.
Odpočúvanie dôkaz nedalo Vtedajšiemu šéfovi Okresného súdu v Žiline Polkovi odpočúvali telefóny špecialisti na odhaľovanie organizovaného zločinu od apríla 1999 až do začiatku roku 2000.
Polícia ho podozrievala zo zneužívania právomoci verejného činiteľa, zo stykov s podsvetím, ale aj z korupcie a zasahovania do činnosti iných súdov. Nikdy mu trestnú činnosť nedokázala.
Polka tvrdí, že sa o súhlasoch sudcu s odpočúvaním dozvedel až po niekoľkých rokoch, keď nahliadol do súdneho spisu.
„Ide len o súhrn policajných výmyslov. Sudca ich bez overenia absurdných dôvodov žiadostí nekriticky prijal a vydal rozhodnutie,“ povedal Polka.
Ústavný súd označil povolenia na odpočúvanie za neodôvodnené a nelegálne aj napriek tomu, že zákon o Policajnom zbore v tom čase vyslovene nestanovoval povinnosť sudcu rozhodnutia odôvodniť.
„Právny základ pre rozhodnutie existoval,“ pripustil aj Ústavný súd.
Chýbali dôvody Odpočúvanie telefónov je napriek súladu so zákonom podľa Ústavného súdu takým zásahom do práv a súkromia, že sa mal Polka dôvody odpočúvania dozvedieť.
„To sa nedozvedel ani sedem rokov po skončení odpočúvania, pretože rozhodnutia neobsahujú odôvodnenie,“ konštatoval senát.
Polka sa satisfakcie za odpočúvanie a trestné stíhanie dočkal už v minulosti. Súdy potrestali dve novinárky za ohováranie Polku a prisúdili mu odškodné od vydavateľstva.

Beata
Balogová
