BRATISLAVA. Zámer prevádzať majetok obcí a žúp výlučne formou súťaže, ktorý navrhli zástupcovia mimovládnej organizácie Via Iuris, má stále väčšiu podporu. K Transparency International Slovensko, Aliancii Fair-play, Občan a demokracia, Inštitútu pre verejné otázky, Konzervatívnemu inštitútu M. R. Štefánika, Priateľom Zeme a bratislavskému županovi Vladimírovi Bajanovi sa pridalo 20 mimovládnych organizácii združených v sieti Ekofórum. Podporu tiež vyjadrilo zastupiteľstvo mestskej časti Bratislava - Staré Mesto a okolo 150 ľudí na webstránke organizácie Via Iuris, informovala riaditeľka mimovládky Zuzana Aimaq-Fialová.
Zástupcovia Via Iuris navrhli, aby mohli obce a župy svoj majetok previesť a prenajať iba na základe verejnej obchodnej súťaže alebo dražby. Podľa nich by sa víťazom verejnej súťaže alebo dražby stala vždy najvyššia ponuka. Nakladanie s majetkom by sa realizovalo za trhovú cenu, čo by malo byť efektívnejšie a transparentnejšie, tvrdia. Zámer súťaže a dražby kritizuje generálny sekretár Únie miest Slovenska Marián Minarovič. Hrozí podľa neho to, že sa môže dosiahnuť pravý opak. "Napríklad, ak sa spoja či dohodnú lobistické skupiny, tak získajú majetok miest za smiešne sumy," povedal.
Právnici tvrdia, že samosprávy o nakladaní s majetkom neinformujú dostatočne. Preto navrhujú, aby nakladanie s ním bolo povinne zverejnené 30 dní pred uzávierkou na podávanie návrhov do verejnej obchodnej súťaže alebo pred otvorením dražby. Minarovič však nesúhlasí, že by samosprávy neinformovali dostatočne. Právnici chcú tiež posilniť postavenie občana, a to tak, aby mohol nezákonný prevod majetku spochybniť na súde. Občania tým získajú nadštandardné právo, tvrdí Minarovič.
K návrhu sa zatiaľ nevyjadrilo Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Právnici potvrdili, že zo ZMOS už rokovali. Agentúre SITA to potvrdila aj jeho hovorkyňa Helena Poláková. Stanovisko by malo združenie oznámiť tento mesiac. Novelu zákona o majetku obcí a VÚC navrhlo už aj ministerstvo financií. Vo februári ju poslanci parlamentu posunuli do druhého čítania. Rezort tvrdí, že do legislatívneho procesu s návrhmi sa mali právnici zapojiť už skôr.
Legislatívny návrh vypracovala skupina právnikov a mimovládna organizácia Via Iuris. Finančne projekt podporilo americké veľvyslanectvo na Slovensku, ktoré naň dalo 8 900 dolárov, informoval chargé d'affaires veľvyslanectva USA na Slovensku Keith A. Eddins. Jeho hlavnými princípmi sú efektívnejšie nakladanie s majetkom, zvýšenie transparentnosti a zavedenie istej sankcie v prípade nedodržania povinnosti.