KOŠICE. Ich členovia dnes zložili sľub a nastúpili do služby v uliciach najväčšieho rómskeho sídliska v strednej Európe.
"Žijeme tu a chceme, aby sa tu niečo zmenilo," povedal ČTK Štefan Slepčík, jeden z 12 mužov, ktorí v reflexných vestách na miestnom úrade prísahu zložili. Podľa neho je na sídlisku veľa kriminality, ktorú dodnes nemal kto riešiť.
Muži budú za svoju osemhodinovú dennú službu poberať necelých 300 eur (asi 9000 korún) mesačne. Zatiaľ ich mesto, ktoré na projekt na tento rok vyčlenilo 67.000 eur (vyše dva milióny korún), vybavilo len oranžovými vestami, hliadky by však čoskoro mali dostať obušky, putá a vysielačky.
"Naraz sa nič nezmení, prvé výsledky prídu až po niekoľkých mesiacoch," tvrdil ďalší člen hliadky Miroslav Mroč. Mroč bol aj členom hliadky aj v roku 2004, keď rómsku políciu na sídlisku zaviedli po prvý raz. Ani nie po roku však projekt zastavili, na jeho financovanie chýbali ministerstvu vnútra peniaze. Podľa Mroča pritom hliadky dosiahli na sídlisku výsledky, z okolia panelákov napríklad úplne údajne zmizli kopy odpadkov.
Počas služieb budú podľa Mroča najťažšie dni, keď sa obyvateľom vyplácajú sociálne dávky. Práve taký bol aj dnešný deň, hliadky už krátko po prísahe riešili hádky medzi obyvateľmi, ktorí ešte pred zatvorenými kanceláriami úradu vytvárali dlhé rady.
O 12 miest takzvanej rómskej polície sa uchádzalo 25 obyvateľov sídliska, vybrať tých pravých však podľa Slavomíra Pavelčáka z košickej mestskej polície nebolo jednoduché. Budúci strážnici totiž museli preukázať opisom z registra trestov svoju bezúhonnosť, dokázať, že nie sú závislí od alkoholu a drog a majú schopnosť riešiť kritické situácie.
Členovia hliadok neskôr absolvovali školenie z trestného zákona, zákona o priestupkoch a štatúte hliadok. Hliadky však podľa Pavelčáka nebudú mať kompetencie ako mestskí policajti, ich úlohou bude najmä dokumentovanie priestupkov, prípadne privolanie mestskej či štátnej polície.
Či však situáciu na sídlisku, kde je väčšina obyvateľov bez zamestnania, rómske hliadky zmenia, pochybuje časť jeho obyvateľov. "Neviem či sa niečo zmení, deti budú fetovať aj tak," uviedla napríklad Monika Horváthová, jedna zo žien, čakajúcich pred miestnym úradom na pravidelnú štátnu podporu.
Sídlisko Luník IX, ktoré vzniklo ako sociálny experiment, sa stalo známe najmä potom, čo na neho v 90. rokoch presťahovali väčšinu sociálne slabých rodín z Košíc. Sídlisko má takmer 6000 obyvateľov, koncom minulého roku tam museli zbúrať jeden z panelákov, ktorý poškodil požiar.