Bojnice 2. mája (TASR) - Po piatykrát sa zídu vo štvrtok a piatok (3. a 4. mája) na pracovnom stretnutí v Bojniciach ministri životného prostredia (ŽP) krajín Višegrádskej štvorky (VŠ). Pozvanie ministra ŽP SR Lászlóa Miklósa do Bojnického zámku prijali jeho kolegovia Miloš Kužvart z Českej republiky a Béla Turi Kovács z Maďarskej republiky. Ministra ŽP Poľskej republiky bude zastupovať námestník štátneho tajomníka Andrzej Ruraz-Lipinski.
Prítomní budú aj hlavný negociátor pre životné prostredie Európskej únie (EÚ) Svante Bodin zo Švédska, členovia Regionálneho environmentálneho centra pre východnú a strednú Európu EÚ so sídlom v maďarskom Szentendre, špecialista programu OSN pre trvale udržateľný rozvoj (TUR) Rastislav Vrbenský a viacerí odborníci na životné prostredie z krajín V-4.
Na zasadnutí ministri prerokujú problematiku ekonomických nástrojov v oblasti životného prostredia, zaoberať sa budú bilaterálnou a multilaterálnou spoluprácu s dôrazom na cezhraničnú spoluprácu a prerokujú takisto rámcový program a integrovaný prístup k ochrane ŽP. Ďalšie témy, ako informovala TASR hovorkyňa ministra ŽP SR Katarína Kubiková, vyplynú priamo z rokovania.
Na záver stretnutia sa ministri zúčastnia na slávnostnom odovzdaní cien VII. ročníka Medzinárodného festivalu filmov, televíznych programov a videoprogramov s tematikou ochrany ŽP Envirofilm 2001 4. mája na Zvolenskom zámku.
Spoločné schôdzky ministrov ŽP V-4 inicioval slovenský minister L. Miklós. Prvá sa uskutočnila 8. mája 1999 v Banskej Štiavnici, kde zdôraznili spoločný úmysel posilňovať spoluprácu krajín V-4 a vzájomne sa podporovať v oblasti ŽP so zreteľom na integračný proces. Podľa spoločného vyhlásenia spolupráca by mala viesť k vzájomnému informovaniu a dohode spoločných postupov, najmä v otázkach globálneho a regionálneho charakteru vo vzťahu ku klimatickým zmenám v rámci TUR a pod.
Tieto závery potom rozpracovali na ďalších stretnutiach 8.-9. októbra 1999 v Českom Krumlove a 11.-12. mája v Budapešti. Na ostatnom stretnutí 19.-20. októbra vo Varšave sa venovali otázkam integrácie TUR do všetkých sektorových politík, príprave na vstup do EÚ, problematike environmentálnej bezpečnosti a ďalším krokom zabezpečenia realizácie Bazilejského dohovoru o riadení pohybu nebezpečných odpadov cez hranice štátov a ich zneškodňovania.