KOŠICE. Prezidentka Združenia sudcov Slovenska (ZSS) Jarmila Sopková Maximová bude vo štvrtok rokovať na ministerstve spravodlivosti o pripomienkach, ktoré združenie elektronicky podalo k návrhu novely zákona o sudcoch a prísediacich a ďalších zákonov.
„Nič to nemení na stanovisku ZSS, ktoré sme prijali na celorepublikovej rade 13. marca, že ministerstvo spravodlivosti opakovane porušilo zmluvu o spolupráci, keď neprizýva zástupcov ZSS k novelizácii zákonov upravujúcich postavenie súdnej moci,“ povedala dnes na tlačovej besede v Košiciach Sopková Maximová. Doložila, že na rokovaní chce presadzovať zapracovanie pripomienok, ktoré sformulovala Celorepubliková rada ZSS.
„Vyjadrujeme súhlas s princípom navrhovanej úpravy, ktorou prejdú kompetencie z výkonnej moci – ministerstva spravodlivosti, na Súdnu radu SR a Najvyšší súd SR, odmietame však sústredenie pôsobnosti súdnej rady v rukách jej predsedu,“ povedala Sopková Maximová. Podľa nej ak novela s ich pripomienkami prejde a schváli ju parlament, bude súdna moc odlúčením od výkonnej a zákonodarnej postavená na rovnakú úroveň. Súdna rada by mala po novom rozhodovať o personálnych a Najvyšší súd SR o ekonomických a hospodárskych otázkach slovenskej súdnej moci.
Prezidentka ZSS doložila, že za nevyhnutné považujú vylúčiť z členstva v Súdnej rade SR predsedov a podpredsedov krajských a okresných súdov pre možný konflikt záujmov, pričom si uvedomujú, že si to bude vyžadovať aj novelizáciu ústavy, lebo tým dôjde k obmedzeniu pasívneho volebného práva.
Okrem iného navrhujú upraviť aj disciplinárne konanie proti sudcom, ak Súdna rada rozhodne o dočasnom pozastavení výkonu funkcie sudcu. Združenie sudcov Slovenska vyslovilo znepokojenie nad doterajším spôsobom rozhodovania Súdnej rady SR, ktorá nebola schopná hlasovaním jednoznačne rozhodnúť o opodstatnenosti dočasného pozastavenia výkonu funkcie sudcu. „Zjavná neprimeranosť a rozdielny postup ministra spravodlivosti a Súdnej rady k sudcom, ktorým sa kladú za vinu porovnateľné skutky, nás vedú k obave, že disciplinárne konania môžu byť zneužité na trestanie nepohodlných sudcov. Za neprípustný považujeme právny stav umožňujúci, aby sudcovi bol pozastavený výkon funkcie za disciplinárne previnenie, ale trestne stíhaní sudcovia môžu po uplynutí určitého obdobia pokračovať vo výkone funkcie sudcu, hoci voči nim nebolo ukončené trestné konanie,“ uvádza sa vo vyhlásení Celorepublikovej rady ZSS.
Združenie sudcov Slovenska je stavovská organizácia, ktorej členmi je takmer polovica z celkového počtu okolo 1 200 aktívnych sudcov.