KOŠICE. Združenie sudcov Slovenska (ZSS) podľa jeho prezidentky Jarmily Sopkovej Maximovej v zásade víta pripravovanú novelizáciu zákona o sudcoch a prísediacich a ďalších zákonov vzťahujúcich sa na každodenný chod justície. Má však k pripravovaným návrhom svoje výhrady, o ktorých chce diskutovať aj na stretnutí s vedením Ministerstva spravodlivosti SR vo štvrtok 19. marca.
Za zásadný prínos považuje ZSS hlavne prechod kompetencií z výkonnej moci na Súdnu radu SR a Najvyšší súd SR. Ako uviedla Sopková Maximová dnes na tlačovej konferencii v Košiciach, môže to priniesť stabilizáciu celého justičného systému, "nedostatok ktorej nám vyčítali aj v prístupových rokovaniach do EÚ."
ZSS však odmieta sústredenie pôsobností Súdnej rady SR v rukách jej predsedu. Považuje tiež za nevyhnutné, aby v rámci demokratických princípov deľby moci návrh vylúčil z členstva v Súdnej rade SR predsedov a podpredsedov okresných a krajských súdov. To však má podľa prezidentky svoje úskalia. Dôvod, prečo má z toho ZSS obavy, je v možnom konflikte záujmov, pretože predseda okresného alebo krajského súdu môže podať návrh na disciplinárne konanie a súčasne je aj členom Súdnej rady SR, ktorá môže rozhodnúť o možnom zrušení rozhodnutia ministra spravodlivosti o dočasnom pozastavení výkonu funkcie sudcu. "Na druhej strane treba povedať, že sme si vedomí úskalia vyplývajúceho z ústavy, ktorá garantuje pasívne volebné právo," pripomenula Sopková Maximová.
V rámci disciplinárneho konania proti sudcom (tento jav sa rozšíril v súdnictve najmä po roku 2002) v prípade, ak Súdna rada SR pozastaví sudcovi výkon funkcie, je podľa ZSS potrebné upraviť návrh novely tak, aby o možnom zrušení takého rozhodnutia rozhodol disciplinárny súd.
"Súdna rada ako kolektívny orgán by v opačnom prípade rozhodovala tak o dočasnom pozastavení výkonu funkcie sudcu, ako aj o možnosti zrušiť svoje vlastné rozhodnutie, čo nevidíme ako dobré riešenie," zdôraznila prezidentka.
Aj keď pozvanie na štvrtkové rokovanie k zákonom na Ministerstvo spravodlivosti SR hodnotí ZSS ako ústretový krok, celkový prístup vedenia rezortu k vzájomnej spolupráci nehodnotí pozitívne.
Ako uviedla viceprezidentka združenia Dana Bystrianska, ide o "opakované porušenie článku II Zmluvy o spolupráci medzi Ministerstvom spravodlivosti Slovenskej republiky a ZSS zo strany ministerstva spravodlivosti, ku ktorému došlo neprizvaním zástupcov ZSS k príprave návrhu novelizácie základných zákonov upravujúcich postavenie súdnej moci."
"K novele zákonov o justícii máme pripomienky a budeme sa snažiť dosiahnuť z nich čo najviac," dodala Sopková Maximová.
"Ministerstvo spravodlivosti SR víta pozitívny postoj Súdnej rady SR a ZSS k návrhu novely zákona o sudcoch a prísediacich, ktorou sa završuje proces presunu kompetencií z výkonnej moci na Súdnu radu SR," reagoval na vyjadrenia zástupcov ZSS hovorca rezortu Michal Jurči. Zdôraznil, že o odborných pripomienkach, ktoré vylepšujú legislatívny materiál, je rezort pripravený rokovať, čo sa uskutoční v blízkom čase.
"Rezort spravodlivosti zároveň zásadným spôsobom odmieta porušenie zmluvy so stavovskou organizáciou, pretože predložený materiál je výsledkom dlhoročne a opakovane predkladaných návrhov práve ZSS," dodal Jurči.