V Trebišove vládla včera bojová atmosféra. Proti sebe stáli odporcovia i zástancovia výstavby najväčšej tepelnej elektrárne na Slovensku. Krajský stavebný úrad v Košiciach na ústnom pojednávaní prerušil územné konanie.
Trebišov. Krajský stavebný úrad v Košiciach zaplavili pripomienky občanov k projektu výstavby tepelnej elektrárne v Trebišove. Z 3500 účastníkov konania o umiestnení stavby sa do zasadačky mestského úradu, kde bolo včera ústne pojednávanie, dostalo len 250.
Zákaz vstupu
Účasti na ústnom pojednávaní sa domáhali ďalšie desiatky Trebišovčanov, ktorí chceli podať pripomienky priamo na pojednávaní. Dovnútra ich nepustili.
Podľa Zuzany Hudákovej, vedúcej odboru štátnej stavebnej správy Krajského stavebného úradu v Košiciach, konanie je neverejné, na prerokovaní môžu byť prítomní len tí účastníci, ktorých podania úrad prijal. "Nie je našou povinnosťou zriadiť priamo v Trebišove podateľňu," uviedla Hudáková.
V priebehu ústneho pojednávania vyjadrili okrem občanov zásadný nesúhlas s výstavbou elektrárne Slovenský pozemkový fond, Slovenská elektrifikačná prenosová sústava, odbor civilnej ochrany a krízového riadenia Obvodného úradu v Trebišove.
Krajský stavebný úrad musí všetky pripomienky vyhodnotiť. Preto územné konanie prerušil.
Občania sa nevzdávajú
Pripomienky občanov sú reakciou na výzvu občianskeho združenia Trebišov nahlas.
"Neviem o tom, že by sa na Slovensku prihlásilo do územného konania toľko účastníkov. Opäť jednoznačne prehlásili, že nesúhlasia s umiestnením stavby. Verím, že ich hlas nezanikne. Stavebný úrad je zo zákona povinný sa ich pripomienkami zaoberať," informoval novinárov o priebehu pojednávania za zavretými dverami predseda združenia Gejza Gore.
Predseda občianskeho združenia tvrdí, že občania nie sú proti výstavbe elektrárne, ale proti jej umiestneniu. Investor ale nepredložil alternatívne návrhy.
Dve strany barikády
Najväčší energetický zdroj v strednej Európe s technológiou spaľovania čierneho uhlia by mal vyrásť priamo v meste. V troch uhoľných blokoch by sa malo denne spáliť 135 vozňov uhlia, elektráreň by ročne vyprodukovala 465-tisíc ton odpadov.
Pred budovou mestského úradu stáli proti sebe odporcovia i zástancovia megaprojektu. "Zobrali ste nám cukrovar, neberte nám elektráreň", hlásal transparent na jednej strane barikády. "Nie ďalšej uhoľnej elektrárni", reagovali aktivisti Greenpeace.
"Chceme prácu. V meste máme viac ako dvadsaťštyripercentnú nezamestnanosť. Elektráreň vytvorí pracovné príležitosti. To, čo robí Občianske združenie Trebišov nahlas, je šírenie poplašnej správy," hovorí Vladimír Eperješi.
"Niet pochýb, že elektráreň v bezprostrednej blízkosti obydlí výrazne zhorší kvalitu života v meste. Z globálneho hľadiska prehĺbi našu závislosť na dovozoch energetických surovín zo zahraničia a výrazne zhorší bilanciu Slovenska vo vypúšťaní CO2 do atmosféry," myslí si hovorkyňa ochranárov Lucia Szabová.
Nový energetický zdroj Trebišov
Tepelnú elektráreň s výkonom 850 MW za 1,328 miliardy eur (40 miliárd korún) chce v Trebišove postaviť Československá energetická spoločnosť (ČES). Napriek nesúhlasu občanov, samosprávy, výrobcov tokajských vín, ministerstvu hospodárstva a negatívnych reakcií z Maďarska developér chce začať stavbu ešte tohto roku. V regionálnych novinách už uverejnil inzerát na nábor zamestnancov. Počas výstavby počíta s 3000 pracovnými miestami, po spustení prevádzky zamestná 300 ľudí.
sen

Beata
Balogová
