BRATISLAVA. Občianski aktivisti vítajú schválenie zákona o podpore výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie vládou. V zákone je stanovená povinnosť výkupu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) z pôvodne navrhovaných 12 rokov na 15. Aktivisti však ale zákonu vytýkajú niektoré ustanovenia, ktoré sú neštandardné v iných krajinách EÚ, kde sú podobné zákony v platnosti už roky.
" Za takýto neštandardný považujeme aj návrh zodpovednosti za odchýlku vo výrobe elektriny prenesenú na plecia distribučných spoločností iba pri inštaláciách zariadení na výrobu elektriny s výkonom menším ako 4 megawatty (MW). Podobné ustanovenie nenájdeme v žiadnej inej krajine EÚ,“ uviedol koordinátor programu energia občianskeho združenia Za matku Zem Pavol Široký. Občianski aktivisti sa preto budú snažiť presvedčiť poslancov parlamentu o prijatie pozmeňovacích návrhov, ktoré by tieto bariéry odstránili.
Zákon podľa Širokého ani neplánuje vykrývať rozdiel trhovej ceny elektriny a ceny elektriny z OZE zo štátneho rozpočtu, ale cena elektriny z OZE bude zahrnutá v cene pre konečných spotrebiteľov. "Ako ukazuje príklad z Českej republiky, tak konečná cena elektriny pre spotrebiteľov stúpla pre OZE iba o 0,5 %, a to v situácii keď boli za štyri roky, čo je zákon v platnosti, inštalované desiatky megawattov z OZE," skonštatoval.
Viaceré organizácie a firmy takisto požadovali garantovanie výkupu elektriny z OZE nie iba na 15 ale 20 rokov, tak ako je to napr. v Nemecku, Španielsku, Rakúsku alebo v Dánsku.
Obnoviteľné zdroje majú podľa aktivistov veľký potenciál aj na Slovensku a v prípade seriózneho záujmu zo strany zodpovedných orgánov by mohli pokrývať v roku 2020 až 70 % spotreby elektriny. V súčasnosti je len 14 až 18 % energie z veľkých vodných zdrojov. Ako informoval Široký, podiel vodnej energie by mohol stúpnuť na 22 až 25 %, veterná energia by mohla pokrývať šesť percent, slnečná a geotermálna energia štyri percentá a biomasa okolo 30 % spotreby elektriny. "Ak by sme v plnej miere realizovali programy efektívneho využívania energie a programy úspor energií, je viac ako reálne dosiahnuť 100 % spotreby elektriny na Slovensku z obnoviteľných zdrojov energie už v roku 2030," dodal Široký.