SME

ARRA: Slovenské školy za českými zaostávajú pre peniaze

Slovenské vysoké školy za českými univerzitami naďalej zaostávajú, vzhľadom na priepastný rozdiel v ich financovaní sa však Slovákom s českými kolegami ešte darí držať krok.

BRATISLAVA. Na stretnutí s novinármi to dnes vyhlásili zástupcovia občianskeho združenia Akademická rankingová a ratingová agentúra (ARRA), ktoré v v spolupráci s českým portálom Navigátorka.cz porovnávalo slovenské a české fakulty v publikačnej činnosti, doktorandskom štúdiu a financovaní vedy.

"Publikačná činnosť slovenských fakúlt je v porovnaní s českými trojnásobne nižšia, české fakulty však dostávajú na vedeckú činnosť 4,5-násobne viac peňazí z verejných zdrojov ako slovenské," povedal spoluautor porovnávacej štúdie Ján Pišút. Za hlavný dôvodom zaostávania slovenských fakúlt za českými v oblasti vedy označil "priepastný rozdiel vo financovaní výskumu z verejných zdrojov na Slovensku a v Česku". "Z tohto pohľadu sme zaznamenali udržanie kroku s Českom," tvrdil bývalý minister školstva Pišút.

SkryťVypnúť reklamu

"Došlo k zhoršeniu dynamiky, a nie kvality," zdôraznil ďalší z autorov štúdie Ivan Ostrovský, ktorý pôsobí na najstaršej slovenskej vysokej škole - Univerzite Komenského. Poznamenal, že nedostatok peňazí nie je pre slovenské vysoké školy iba výhovorkou. "Z podvýživeného človeka nevychováte špičkového športovca," namietol. Pišút pripustil, že problém nie je iba v nedostatku peňazí, ale aj v ich prerozdeľovaní. "U nás máme tendencie dávať všetkým rovnako bez ohľadu na výsledky," tvrdil.

Peniaze sú podľa ARRA aj dôvodom toho, že krajina prichádza o svoj vedecký potenciál. Zatiaľ čo na Slovensku študuje viac doktorandov ako u západných susedov, štúdium ich dokončí už menej ako v Česku. "Odchádzajú do iných oblastí," vysvetlil Ostrovský. Zároveň pripomenul, že približne 20.000 Slovákov študuje na českých univerzitách. "Zatiaľ to výsledky v oblasti vedy neovplyvňuje," zdôraznil Pišút. Nevylúčil však, že v budúcnosti môžu české vysoké školy "potiahnuť" aj talentovaní Slováci.

SkryťVypnúť reklamu

V Česku po 16 rokoch od rozdelenia republiky pôsobí podľa informácií na internetovej stránke tamojšieho ministerstva školstva 26 verejných, 45 súkromných a dve štátne vysoké školy, na ktorých v roku 2007 študovalo takmer 345.000 vysokoškolákov. Na Slovensku je dvadsať verejných, desať súkromných a tri štátne vysoké školy, ktoré v roku 2007 navštevovalo 220.059 študentov.

Ministerstvo školstva kritiku odmieta

Ministerstvo školstva odmieta tvrdenia Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA), ktorá dnes kritizovala financovanie vedy a výskumu na slovenských vysokých školách. "Rezort vyčlenil na oblasť výskumu vysokých škôl v tomto roku zvýšenú sumu peňazí. Oproti minulému roku ide o nárast vo výške 10,6 percenta financií pridelených jednotlivým vysokým školám v tomto kalendárnom roku na oblasť vedy, čo je viac ako dva milióny eur," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu Dana Španková. Dodala, že vysoké školy môžu v rámci operačného programu Výskum a vývoj čerpať 1,4 miliardy eur.

SkryťVypnúť reklamu

ARRA dnes prezentovala výsledky porovnania slovenských a českých vysokých škôl. V analýze sa zaoberali počtami publikácií a citácií, financiami získanými na vedu a výskum a poskytovaním doktorandského štúdia. Podľa výsledkov slovenské školy zaostávajú za českými. Člen valného zhromaždenia ARRA Ján Pišút informoval, že naše školy dostávajú 4,5-násobne menej štátnych peňazí na vedu a výskum než české vysoké školy. Vláde Roberta Fica vyčíta, že slovenským vysokým školám nedáva dostatok peňazí na vedu a výskum. Podľa neho, ak by sa slovenské vysoké školy mali vyrovnať českým, ročne by potrebovali dostávať zo štátneho rozpočtu o 74,7 milióna € viac.

Podľa ARRA problémom slovenských vysokých škôl sú aj doktorandi, ktorí síce začnú s doktorandským štúdiom, no väčšina z nich ho nedokončí. Michal Považan z ARRA uviedol, že štúdium zanechajú najmä pre neatraktívne sociálne podmienky a uprednostnia kariéru v perspektívnejšej oblasti. Rezort školstva tvrdí, že zlepšuje podmienky pre doktorandov. "Jedným z krokov prijatých pre doktorandov je nárast ich štipendií o 10,6 %. Okrem toho disponujú vysoké školy sumou financií na pohyblivú zložku zvláštneho finančného ohodnotenia doktorandov podľa uváženia vedenia školy, ktorá znamená 10-percentný nárast finančného balíčka pre takýchto študentov," reagovala Španková.

SkryťVypnúť reklamu

sita

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 985
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 832
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 165
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 432
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 089
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 229
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu