BRATISLAVA.
Slovenskú delegáciu vedie splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros Gabriel Jenčík a jeho partnerom je maďarský vládny splnomocnenec György Erdei.
Ako TASR informovala Anna Majkútová z Kancelárie podpredsedu vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny, rokovania zatiaľ nedospeli k žiadnym predbežným záverom. "Vyjasňujú sa ciele dočasnej dohody, ktoré každá strana vníma odlišne," uviedla.
Cieľom dnešného rokovania je uzavrieť diskusiu o návrhu dohody, ktorú slovenská strana predložila Maďarsku 19. decembra 2006. Podstatou návrhu je dočasné pozastavenie plnenia záväzkov obidvoch strán pri napĺňaní medzištátnej zmluvy z roku 1977.
Návrh slovenskej strany vychádza z princípov schválených vládou SR a ide v ňom o vytvorenie časového priestoru pre hľadanie optimálneho riešenia a nastolenia právneho stavu medzi oboma stranami pri prevádzke Vodného diela Gabčíkovo. Záujmom delegácie SR je získať konečné stanovisko maďarskej strany k predloženému návrhu dočasnej dohody.
Chronológia rokovaní
5. marca 1998 - Maďarská vláda na svojom zasadaní posúdila výsledky činnosti delegácie MR. Rozhodla, že je potrebné preskúmať ďalšie otázky a že požiada o vypracovanie ďalších štúdií o technologických, ekologických, hospodárskych, rozpočtových zákonoch a iných vplyvoch, ktoré sa vypracujú na základe príslušných zákonov najneskôr do 31. decembra 1998.
10. marca 1998 - Slovenská vláda prerokovala návrh Rámcovej dohody medzi vládami SR a MR o zásadách realizácie rozsudku MSD z 25. septembra 1997 v spore o SVDGN a vyslovila s návrhom súhlas. Zároveň vyjadrila pripravenosť túto zmluvu podpísať a prekvapenie nad vyhlásením maďarskej vlády z 5. marca 1998 o jej jednostrannom rozhodnutí podpis rámcovej dohody zatiaľ odložiť.
27. novembra 1998 - Obnovilo sa rokovanie delegácií SR a MR o spôsobe realizácie rozsudku MSD v Haagu týkajúceho sa sústavy vodných diel na Dunaji.
29. januára 1999 - Podpísaním spoločnej zápisnice o rokovaniach, ktorú signovali vládni splnomocnenci SR a MR Dominik Kocinger a László Székely sa zavŕšilo druhé kolo obnovených slovensko-maďarských rozhovorov o realizácii rozhodnutia MSD v Haagu v spore o SVDGN.
10. marca 1999 - V Bratislave sa uskutočnilo tretie kolo obnovených rokovaní vládnych delegácií SR a MR o vykonaní rozsudku MSD v kauze SVDGN. Cieľom stretnutia bolo vytvorenie pracovných skupín expertov na riešenie jednotlivých aspektov problematiky vodného diela.
14. mája 1999 - Na ďalšom kole rokovaní o realizácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v spore o SVDGN sa v Budapešti zišli vládne delegácie SR a MR. Maďarská strana sa na rokovaniach zaviazala, že vypracuje do septembra odborný materiál, ktorý bude definovať zásadné pohľady na budúcu Sústavu vodných diel Gabčíkovo - Nagymaros. Okrem toho delegácie dohodli niektoré ďalšie kroky, medzi nimi aj iniciovanie zlepšenia podmienok na turistiku a malú športovú plavbu cez Čunovo a Dunakiliti, ako aj zriadenie automatizácie prenosov informácií medzi Čunovom a Dunakiliti.
19. decembra 2000 - Splnomocnenec vlády SR pre výstavbu a prevádzku SVDGN Dominik Kocinger odovzdal v Budapešti stanovisko vlády SR k návrhom maďarskej strany na vykonanie rozsudku MSD vo veci sústavy vodných diel. Základom slovenskej odpovede bolo stanovisko k právnym zásadám maďarského návrhu, ktoré vláda SR odsúhlasila 6. decembra.
4. apríla 2001 - Návrh dohody medzi Maďarskom a SR za účelom vykonania rozsudku MSD vo veci SVDGN odovzdala v Bratislave maďarská strana splnomocnencovi vlády SR Dominikovi Kocingerovi.
29. júna 2001 - Na ďalšom kole rokovaní o realizácii rozsudku MSD vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros sa v Budapešti stretli vládne delegácie SR a MR pod vedením Dominika Kocingera a Lászlóa Székelyho. Účastníci stretnutia sa zaoberali predovšetkým maďarským návrhom konečnej dohody naplnenia rozsudku MSD, ako aj slovenským návrhom na prednostné prerokovanie spornejších otázok v spoločných expertných skupinách ešte pred samotným zostavením právnych formulácii predmetnej dohody.
13. septembra 2001 - Rokovanie vládnych delegácií SR a Maďarska o realizácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora v Haagu v spore o SVDGN sa uskutočnilo v Bratislave. Hlavným bodom programu bola presná náplň činnosti dvoch expertných skupín.
29. októbra 2001 - V Bratislave sa rozbehli prvé rokovania špecializovanej skupiny právnych expertov vo veci SVDGN. Stalo sa tak v zmysle posledných dohovorov vládnych delegácii SR a Maďarska pre realizáciu rozsudku MSD v spore o SVDGN.
16. decembra 2001 - Prezidenti Slovenska a Maďarska Rudolf Schuster a Ferenc Mádl konštatovali, že problém Vodného diela Gabčíkovo by sa nemal spolitizovať, ale mal by zostať na odbornej úrovni.
13. apríla 2004 - Po viac ako dvaapolročnej prestávke pokračovali v Bratislave spoločné rokovania Slovenska a Maďarska o realizácii rozsudku MSD z roku 1997 o otázke dostavby SVDGN. Slovensko a Maďarsko sa dohodli na vytvorení odbornej skupiny pre ekonomické otázky, ktorá má doplniť pozastavenú prácu expertov pre technické a právne okruhy problémov. Principiálna pritom zostala otázka dostavby dolného stupňa vodného diela na maďarskej strane a legalizácia náhradného riešenia, v rámci ktorého SR bez súhlasu južného suseda modifikovala vodné dielo výstavbou umelého kanálu k vodnej elektrárni v Gabčíkove.
9. júna 2004 - Slovenskí a maďarskí experti sa v Budapešti dohodli na mandáte spoločnej Právnej pracovnej skupiny pre implementáciu rozsudku MSD vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Úlohou právnej skupiny bolo predovšetkým vytvorenie medzinárodnoprávneho rámca pre realizáciu rozsudku haagskeho súdu a identifikácia relevantných noriem medzinárodného práva vzťahujúcich sa na kauzu sústavy vodných diel. * 3. marca 2005 - Schválením mandátov troch odborných komisií a prijatím ich úloh pokračovali v Györi pokračovali rokovania o výkone rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora v Haagu vo veci Sústavy vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN). Maďarskú delegáciu viedol splnomocnenec vlády György Erdey, na čele slovenskej delegácie stál Dominik Kocinger.
3. augusta 2005 - O otázkach ochrany životného prostredia, protipovodňovej ochrany a využitia prírodných zdrojov energie v súvislosti so Sústavou vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros (SVDGN) rokovali v Budapešti členovia slovensko-maďarskej expertnej skupiny. Vedúcim maďarskej delegácie bol György Kovács, na čele slovenskej skupiny expertov stál Marián Supek.
6. októbra 2005 - Zhodnotenie rokovaní pracovných skupín v otázkach SVDGN bolo témou schôdze vládnych delegácií SR a Maďarska v Bratislave.
2. februára 2006 - V Bratislave rokovala slovensko-maďarská skupina pre právne otázky o implementácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora vo veci sporu o Sústavu vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Delegácie prerokovali prípravu medzivládnej dohody, v ktorej obe strany dohodnú základné princípy vykonania rozsudku MSD vo veci sústavy vodných diel. Následne by malo dôjsť k zmene zmluvy o výstavbe a prevádzke sústavy vodných diel z roku 1977.
27. februára 2006 - Členovia slovensko-maďarskej pracovnej skupiny pre právne otázky o implementácii rozsudku Medzinárodného súdneho dvora vo veci sporu o SVDGN sa stretli v Budapešti. Predmetom rokovaní bol návrh dohody o realizácii rozsudku MSD o SVDGN.
5. októbra 2006 - V Bratislave sa stretli vládne delegácie SR a Maďarska. Dohodli sa, že do konca roka by mal byť hotový návrh dohody o realizácii rozsudku MSD medzi SR a MR o SVDGN.
19. decembra 2006 - Slovenská strana v Budapešti odovzdala maďarskej strane návrh novej dohody o Sústave vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros. Delegácie SR a Maďarska rokovali pod vedením splnomocnencov vlád Dominika Kocingera a Györgya Erdeyho. SR akceptovala, že obe krajiny sú už v EÚ, že už na rokovaniach pracovných skupín sa brali do úvahy európske normy, a vychádzala z rozsudku Medzinárodného súdneho dvora. Erdey potvrdil, že Maďarsko nemieni stavať dolný stupeň VD.
3. mája 2007 - V Budapešti sa uskutočnilo rokovanie delegácií splnomocnencov vlád SR a MR. K zvratu v diskusii o SVDGN nedošlo.
6. novembra 2007 - V Bratislave sa uskutočnilo rokovanie delegácií splnomocnencov vlád SR a MR na riešenie gabčíkovskej otázky. Podľa vedúceho slovenskej delegácie Gabriela Jenčíka sú roky trvajúce rokovania na expertnej úrovni o výkone haagskeho rozhodnutia na mŕtvom bode, lebo SR a Maďarsko rozlične posudzujú rozsudok Medzinárodného súdneho dvora v súvislosti s SVDGN.