BRATISLAVA. V správe o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru (PZ) za rok 2008 to konštatuje Ministerstvo vnútra (MV) SR s tým, že pri počte 20.116 policajtov podiel obvinených tvorí 0,79 percenta.
Z dlhodobého hľadiska možno podľa rezortu hovoriť o klesajúcom trende, "aj keď treba uviesť, že problematika odhaľovania trestnej činnosti policajtov je veľmi obtiažna, nakoľko ide o páchateľov, ktorí poznajú kriminalistické a vyšetrovacie postupy". Oproti minulému roku došlo k nárastu obvinených policajtov v prípade služby dopravnej polície (+8) a hraničnej polície (+3). Z celkového počtu 158 obvinených najväčšiu skupinu tvorili policajti vo veku 31 až 40 rokov.
Najčastejším trestným činom bolo zneužívanie právomocí verejného činiteľa, ktorého sa muži zákona dopustili 68-krát. Okrem iného došlo 19-krát ku korupčným trestným činom, 14-krát k prijímaniu úplatku, deväťkrát k výtržníctvu. Jeden policajt sa dopustil napadnutia verejného činiteľa, iný zase znásilnenia či sexuálneho zneužívania. Medzi deliktami bolo aj päť usmrtení a dve vraždy. Väčšina, 130 trestných činov, bola spáchaná v službe, mimo nej išlo najmä o ublíženie na zdraví (dovedna 27-krát), pričom tento počet je ovplyvnený dopravnými nehodami.
V prvom prípade hrdelného zločinu išlo o prípad vraždy muža, ktorý zomrel na následky popálenín po tom, ako ho policajt v tom čase mimo služby polial horľavinou v aute a následne podpálil. V druhom prípade to bol čin v štádiu pokusu, keď policajt mimo služby s ďalšími troma civilnými osobami lúpežne prepadol čerpaciu stanicu a následne ich vozidlo zastavila a kontrolovala hliadka PZ. Policajt použil súkromnú zbraň s cieľom usmrtiť zakročujúcich kolegov, pričom im spôsobil zranenia.
Na margo príčin a podmienok páchania trestnej činnosti policajtmi MV konštatuje, že v prípadoch, kde bolo použité násilie, došlo k zlyhaniu ľudského faktora. "Pri úmyselných trestných činoch, okrem násilných, je v prevažnej miere cieľom obohatenie sa," vysvetľuje ministerstvo. Pokiaľ ide o nedbanlivostné trestné činy, podľa MV je ťažké hovoriť o konkrétnych príčinách. "Sú to skôr konania, ktoré sa môžu stať každému, nielen občanovi, ale aj policajtovi," uvádza sa v správe.
Rezort pripomína, že príslušníci PZ realizujú výkonnú moc štátu, plnia úlohy štátu, uskutočňujú jeho mocenské a právne funkcie, disponujú právomocou, ich úkony požívajú osobitnú autoritu a ochranu. Pri plnení úloh sú verejnými činiteľmi, ručiteľmi zákonnosti a mali by sa zdržať akéhokoľvek konania, ktoré by mohlo narušiť dôstojnosť PZ alebo ohroziť jeho dôveru.
Na druhej strane však policajná práca dáva príležitosť korupcii, násiliu, zneužívaniu právomocí, porušovaniu občianskych práv a ďalším formám protiprávneho konania. Vnútorná kontrola je pritom z mnohých dôvodov veľmi zložitá. K nezákonnej činnosti totiž zvyčajne dochádza skryte a väčšinou sa na nej viac-menej podieľajú aj iné osoby. "Trestnú činnosť policajtov nie je možné úplne eliminovať, čo vyplýva i zo skúseností zahraničných partnerských bezpečnostných zložiek, možno však predchádzať jej znižovaniu," uzatvára MV.