BRATISLAVA. Pre TASR to dnes na tlačovej besede v Bratislave k Svetovému dňu vody (22. marca) uviedol minister životného prostredia SR Ján Chrbet.
Minister pripomenul prognózy odborníkov, že v rámci globálneho otepľovania a klimatických zmien v roku 2030 bude akútny nedostatok vody, čo pocíti minimálne polovica planéty Zem. "Slovensko má vypracovaný strategický plán uchovávania prírodných zdrojov vody," konštatoval.
Najvýznamnejšie zdroje vody sú podľa neho v regióne Podunajskej nížiny a ďalšie na celom území štátu. Na východe SR sú povrchové zdroje vody na rozdiel od hĺbkových na západe a v strede Slovenska. Pôda na východe krajiny je menej priepustná, dodal Chrbet, čo ovplyvňuje aj priesaky do podzemia.
Rezort životného prostredia, Slovenská agentúra životného prostredia a stredné školy v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach pripravili na nedeľu 22. marca akciu, počas ktorej budú stredoškoláci ponúkať obyvateľom fľašky s vodou zo slovenského minerálneho prameňa.
"Akcia má motivovať mládež i verejnosť k väčšiemu environmentálnemu cíteniu, s uvedomením si potreby separovania odpadu, na čo bude upozorňovať nápis na fľaši," informovalo médiá ministerstvo životného prostredia. K Svetovému dňu vody sa rôznymi podujatiami pripoja Slovenský hydrometeorologický ústav a Slovenský vodohospodársky podnik, š.p.
V bratislavskej mestskej časti Čunovo, v Múzeu umenia Danubiana pri rieke Dunaj, sa dnes uskutočnila konferencia. Jej cieľom bolo pripomenúť význam vody pre život na Zemi a potrebu jej ochrany. Počas nej odovzdali čestné uznania pracovníkom v oblasti vodného hospodárstva.