BRATISLAVA. "Predstavitelia Kosova a Srbska nezabezpečili komplexné a nezávislé vyšetrovanie. Iba málo zločincov, ktorí stáli za únosmi a nútenými zmiznutiami, bolo potrestaných,“ povedal agentúre SITA riaditeľ AI Slovensko Branislav Tichý.
Vojenskú operáciu proti Srbsku s cieľom zabrániť útokom na etnických Albáncov v Kosove začala Severoatlantická aliancia 24. marca 1999. Po konci ozbrojeného konfliktu v júni toho istého roku sa Kosovo dostalo pod správu NATO. Kosovo vyhlásilo 17. februára 2008 nezávislosť od Srbska. Nová misia s názvom EULEX, ktorú vedie Európska únia, prevzala v decembri 2008 právomoci misie Spojených národov UNMIK. Mandát misie EULEX zahŕňa prešetrenie a potrestanie vojnových zločinov a hrubých porušení ľudských práv.
AI má informácie o nedokumentovaných exhumáciách, stratených spisoch, politických tlakoch v súdnictve či pozastavených vyšetrovaniach. Ľuďom tak bol odopieraný prístup k spravodlivosti a mnohí nielenže prišli o príbuzných, ale nemali možnosť ich ani pochovať, tvrdí. Etnickí Albánci boli terčom únosov zo strany srbskej polície a vojenských síl, ale i albánskych ozbrojených opozičných skupín. Počas konfliktu ich „zmizlo“ viac ako 3 000, tvrdí AI, ktorá odhaduje, že kosovská armáda uniesla okolo 800 Srbov, Rómov a členov iných menšín. Väčšina týchto únosov sa odohrala po skončení medzinárodného ozbrojeného konfliktu v júni 1999. Viac ako 1 900 rodín stále čaká na správy o príbuzných.