BRATISLAVA. hodnúť, tak tento účel splnený nie je," konštatovala pre TASR prvá podpredsedníčka Slovenskej národnej strany Anna Belousovová.
"Napríklad, moratórium je dnes od siedmej rána. Ale celý deň si môžete kúpiť noviny, ktoré vyšli ešte pred moratóriom, ich majitelia vedeli, že vychádzajú na deň moratória a sú plné článkov o prezidentských kandidátoch," povedala Belousovová, ktorá viacero príspevkov považuje za vyslovene tendenčne napísané. "Podľa mňa už toto je porušenie moratória," dodala.
Belousovovej vadí internet, ten však pod zákon nespadá
Navyše, zákony neupravujú podmienky počas moratória pre všetky médiá rovnako. "V prípade porušenia zákona kandidátom žiadne bezprostredné sankcie nehrozia, avšak vysielatelia podliehajú kontrolnej pôsobnosti Rady pre vysielanie a retransmisiu. Internetové médiá sú z hľadiska štátneho dohľadu vo vzťahu k ich činnosti počas volieb v právnom vákuu," povedal pre TASR ústavný právnik Radoslav Procházka.
"Počas volebného dňa sa na internete dostanete aj k starším publikovaným veciam, čo sa ovplyvniť nedá," poznamenala Belousovová. "Myslím si, že by sa moratórium v zákone pri akýchkoľvek voľbách malo otvoriť a buď povedať, že ho reálne nevieme zabezpečiť a v takom prípade ho zrušme, alebo sa budú hľadať možnosti, aby boli pre všetky druhy médií rovnaké podmienky, rovnaký spôsob kontroly aj sankcií," uzavrela Belousovová, podľa ktorej vedia niektorí vedúci PR kampaní kandidátov chaos v podmienkach moratória "obratne využívať".
"My to vždy robievame tak, že pred voľbami pošleme blogerom informáciu, že moratórium platí od takéhoto času, a že od tohto času nemôžu zverejňovať také články, ktoré by moratórium porušovali. Keby to urobili, tak my tie články stiahneme z našej stránky. Ale nesťahujeme žiadne staršie články. Tie si ľudia môžu bez problémov prečítať. Upozorňujeme však blogerov, aké sú pravidlá hry počas moratória," vysvetlil šéfredaktor internetového vydania SME.sk Tomáš Bella.
Internet môžu využiť aj televízie
Riaditeľ Kancelárie rady pre vysielanie a retransmisiu Ľuboš Kukliš pre TASR potvrdil, že do pôsobnosti rady internetové médiá nespadajú a to dokonca ani v prípade, keď ide o internetové šírenie rozhlasu alebo televízie. "Nespadajú, ani také, ktoré by sa dali zahrnúť pod pojem vysielanie. Ale pokiaľ ide o šírenie iba prostredníctvom internetu a nie je tam nejaký iný spôsob šírenia, tak tie nespadajú pod pôsobnosť zákona o vysielaní a retransmisii," povedal.
Dodal, že vysielanie internetových médií, či už rozhlasových alebo televíznych, je zo zákona o vysielaní a retransmisii vyslovene vyňaté. "Teoreticky oni by mohli spadať pod definíciu vysielania, ale zákon výslovne hovorí, že keď je to šírené prostredníctvom internetu, tak nespadajú," uzavrel Kukliš.