KOŠICE. Bežný trest za alkohol za volantom je aj rok bez vodičského preukazu a pokuta. Sudca Okresného súdu v Michalovciach Zdenko Švárny vyviazol iba s napomenutím. Vďačí za to svojmu nadriadenému, predsedovi michalovského súdu Jozefovi Soročinovi.
Polícia potvrdila, že Švárneho zastavila hliadka v septembri 2007 v obci Petrovce nad Laborcom. „Dychovou skúškou bolo uňho zistené požitie alkoholu v množstve 0,37 miligramu na liter,“ povedala košická policajná hovorkyňa Jana Demjanovičová. Nafúkal teda viac ako 0,7 promile alkoholu.
Polícia poslala spis šéfovi súdu Soročinovi. Ten mal možnosť dať prípad na disciplinárne konanie, no neurobil to. Iba ho písomne napomenul a vodičský preukaz mu vrátil.
Soročina na otázku, prečo Švárneho konanie neoznámil disciplinárnemu súdu, ktorý ukladá prísnejšie postihy, neodpovedal. „V predmetnom prípade som postupoval, aj postupujem striktne v súlade so zákonom,“ odpísal.
Predsedovi Krajského súdu v Košiciach Imrichovi Volkaiovi, pod ktorého michalovský súd spadá, Soročinov postup neprekáža. „Priestupok sudcu Švárneho bol vyriešený opatrením predsedu súdu. Postih je dnes podľa zákona zahladený. K veci sa preto nebudeme vyjadrovať,“ povedala hovorkyňa súdu Marcela Gálová.
Stanovisko nedalo ani Združenie sudcov Slovenska. „Nepoznám všetky okolnosti prípadu, my sme sa ním nezaoberali,“ povedala prezidentka združenia Jarmila Sopková Maximová.
Sudcovia bez vodičských
Podobný problém ako Švárny mal v minulosti aj sám Soročina. Pred viac ako piatimi rokmi spôsobil dopravnú nehodu. Odmietol vtedy fúkať aj odber krvi. Disciplinárny súd mu uložil zákaz šoférovať jeden rok. Trest je už zahladený, Soročina sa k nemu odmieta vyjadrovať.
Soročinu za predsedu súdu krátko po nástupe do funkcie vymenoval minister spravodlivosti Štefan Harabin za HZDS. Ešte predtým ho verejne označil za vzor pre všetkých sudcov. „Keby sme mali všetkých takých sudcov, ako je Soročina, bolo by dobre,“ hovoril o ňom v časopise Trend Harabin.
K Švárneho prípadu sa ministerstvo nevyjadrilo.
Bývalý minister spravodlivosti Daniel Lipšic z KDH ho naopak považuje za škandalózny. „U špeciálneho sudcu Jána Hrubalu som za podobný delikt navrhoval najprísnejší trest – dva roky zákaz šoférovať, zrážky z platu a 10-tisíc korún pokutu. Ministrovi Harabinovi sa to zdalo málo, teraz je ticho,“ povedal.
Sudca Soročina je známy z kauzy, v ktorej bol obvinený, že priznal manželke klienta poisťovne Allianz 30 miliónov korún za ujmu na zdraví a neskôr dal poverenie na exekúciu, ktorá mala odškodnenie od poisťovne vymôcť. Trestné súdy aj disciplinárny súd ho oslobodili.
Pre informovanie o kauze sa úspešne súdi s ministerstvami spravodlivosti a vnútra, aj s viacerými médiami. Od rádia Viva vysúdil vyše 33tisíc eur (jeden milión korún). O prípad sa tento týždeň v Bratislave zaujímal aj Medzinárodný inštitút pre slobodu tlače a médií (IPI).
Spájajú ich aj poistky
Problémy s poistnou kauzou mal aj Švárny. V roku 2005 bol podozrivý, že zneužil svoju právomoc, keď prisúdil poškodenému pri dopravnej nehode odškodné 15 miliónov korún, a potom povolil sumu vymáhať od Allianzu cez tri exekučné konania.
Úrad boja proti korupcii tvrdil, že sudca rozdelil jednu pohľadávku do troch exekúcií účelovo, aby exekútor pre seba vymohol z každej maximálnu odmenu. Ústavný súd na stíhanie Švárneho súhlas nedal.
S médiami sudca nekomunikuje.

Beata
Balogová
