BRATISLAVA. Dozajtra platí na Slovensku volebné moratórium. Kandidáti na prezidenta nesmú sami seba propagovať, médiá nesmú prinášať informácie, ktoré by boli v prospech alebo neprospech hociktorého z nich.
Trest hrozí len tým elektronickým. Sankciu pre printové médiá zákon nepozná a pre internet tiež nie.
Politické strany sú ochotné o zmenách vo volebnom zákone diskutovať, na ich schválenie treba ústavnú väčšinu – 90 hlasov.
Problémom v zákone nie je len moratórium, ale aj nemožnosť voliť zo zahraničia alebo krátka kampaň a finančný limit štyri milióny, ktorý nie je možné prekročiť. V zákone o voľbách do parlamentu sa už poslancom podarilo tieto problémy odstrániť. Na zákon o voľbe prezidenta nebol čas.
Smer to teraz nerieši
Pre najsilnejšiu vládnu stranu Smer takéto zmeny momentálne nie sú témou. SMK by pritom privítala, keby predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška otvoril na túto tému diskusiu.
Smer tvrdí, že širšej politickej diskusii sa nebráni, o jej iniciovaní však nehovorí.
HZDS chce o zmenách vo volebnom zákone hovoriť o týždeň na svojej Republikovej rade. Moratórium by sa podľa strany malo vzťahovať hlavne na zákaz zverejňovať prieskumy verejnej mienky. To nie je v deň volieb možné ani pri parlamentných voľbách.
Zákaz pre kandidátov kampaňovať až do poslednej hodiny by v HZDS boli ochotní zrušiť. Podpredsedníčka SNS Anna Belousovová hovorí, že zmeny v zákone sú „témou na diskusiu“.
Opozícia zmeny navrhne
Podľa SDKÚ v čase internetu nemá moratórium nijaký zmysel. Strana navyše nerozumie, prečo má byť moratórium pri týchto voľbách, keď pri parlamentných nie je.
Poslanec SDKÚ Tomáš Galbavý pripravuje novelu zákona, ktorá by moratórium zrušila a zabezpečila by aj voľbu zo zahraničia a zmenila finančný limit v kampani.
Aj KDH je za to, aby mali kandidáti možnosť získavať voličov až do poslednej chvíle. Každú zmenu volebného zákona, ktorá by umožnila „maximálnu informovanosť a maximálnu možnosť uplatnenia volebného práva“ by strana podporila.

Beata
Balogová
