BRATISLAVA. Je dôležité, ako zajtra vyplníte volebný lístok. Hlasy voličov, ktorí nedokázali správne vyplniť volebný lístok v posledných prezidentských voľbách, mohli rozhodnúť, kto postúpi do druhého kola prezidentských volieb.
V prvom kole si v roku 2004 obálku a hlasovací lístok prevzalo 2 015 889 osôb. Vyše tisíc z nich obálku neodovzdalo, takže nehlasovali. A ďalších 28–tisíc síce obálku odovzdalo, ale ich hlasy neboli platné – niektorí neoznačili kandidáta, iní označili viacerých, alebo zvolili nesprávny spôsob označenia. Dovedna sa v dôsledku nevedomosti alebo nepozornosti stratilo 29 675 hlasov.
Rozdiel medzi Ivanom Gašparovičom, ktorý postúpil do druhého kola z druhého miesta, a Eduardom Kukanom, ktorý skončil tretí, predstavoval iba 3644 hlasov.
Viac o voľbách v dnešnom SME:
- Moratórium treba zrušiť. Pripúšťajú to aj strany - kliknite.
- Čo všetko môže skomplikovať voľby? Sneh a šokujúca infomácia
- Debaty veľké rekordy netrhali - kliknite
Nie je krížik ako krížik
Lomka, vlnovka, zakrúžkovanie kandidáta – to všetko sú nesprávne spôsoby hlasovania. Zákon vyžaduje urobiť iba obyčajný krížik. Ale ani ten nemusí byť uznaný. Stačí, že je o čosi väčší ako rámček na hlasovacom lístku a prísny člen komisie môže tento hlas ignorovať.
„Niektoré (okrskové) komisie to preháňali. Neuznali podľa nás jasné platné hlasy,“ spomína Peter Novotný, ktorý viedol pred piatimi rokmi monitoring volieb pod hlavičkou mimovládneho Občianskeho oka.
Novotný tvrdí, že zákon o spôsobe voľby prezidenta je príliš prísny. Navrhuje doň vložiť vetu, ktorá by prípadnú nejasnosť odstránila: „Keď je úmysel voliča zrejmý, jeho hlas sa považuje za platný.“
Posudzovanie platnosti hlasu je iba v kompetencii okrskovej volebnej komisie. Tento rok aktivisti voľby nemonitorujú, jediní pozorovatelia budú z Gruzínska a Kazachstanu.
Pozorovať priebeh hlasovania, ba aj sčítavanie hlasov, môžu aj obyčajní ľudia. „Len sa musia dohodnúť s predsedom alebo podpredsedom okrskovej volebnej komisie, ktorý je zodpovedný za poriadok vo volebnej miestnosti,“ hovorí zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie Lívia Škultétyová.
Zatiaľ bez problémov
Občianske oko v roku 2004 upozornilo, že v niektorých miestnostiach bol „zakrížikovaný“ na vzorových volebných lístkoch niektorý z kandidátov. Komisia tak voličom chcela ukázať, ako majú hlasovať. „Dá sa to vnímať ako navádzanie voličov,“ hovorí Novotný.
Ústredná komisia do včera nezaznamenala žiadne podnety. Jediný problém, ktorý tento týždeň riešila, sa týka hlasovania v Štrbskom Plese. Spor medzi obcou Štrba a mestom Vysoké Tatry o to, komu patrí Štrbské Pleso, sa preniesol aj o boj, kto zabezpečí voľby. Predseda komisie Dušan Dugáček rozhodol, že tam budú dve samostatné volebné miestnosti - jedna pre ľudí s trvalým pobytom v Štrbe a druhá pre tých, čo sú prihlásení vo Vysokých Tatrách.
Plagáty musia preč
Hlasovacie lístky ľudia dostanú až vo volebnej miestnosti. Akékoľvek ovplyvňovanie zo strany komisie je neprípustné.
„Počas voľby sa v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie, a v ich bezprostrednom okolí zakazuje presviedčanie za voľbu alebo proti voľbe niektorého z kandidátov,“ cituje Škultétyová zákon.
Za „presviedčanie“ sa považuje aj plagát či fotografia niektorého z kandidátov. O obraze prezidenta to však neplatí.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Krúžok ani fajka neplatí
O chybách voličov hovorí zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie LÍVIA ŠKULTÉTYOVÁ.
Ktoré hlasy sú neplatné?
„Hlas je platný, keď je v rámčeku pred priezviskom kandidáta urobené 'X'. Zákon hovorí, že na iné úpravy hlasovacieho lístka sa neprihliada. V takomto prípade volič akoby hlas neodovzdal.“
Akých chýb sa voliči najčastejšie dopúšťajú?
„Zaškrtnú viacerých kandidátov, alebo neoznačia ani jedného. Stáva sa aj to, že rámček pred priezviskom zakrúžkujú, alebo doň urobia 'fajku'.“
Môže člen okrskovej komisie pomôcť vysvetlením?
„Členovia komisií to neradi robia, pretože to môže vyzerať tak, že voliča navádzajú na odovzdanie hlasu nejakému kandidátovi. Všetky potrebné informácie budú vyložené vo volebnej miestnosti.“
Vždy niečo vyskočí
Problémy pri hlasovaní vyskočia vždy, systémové zlyhanie však doteraz nenastalo.
BRATISLAVA. Prvé kolo minulých prezidentských volieb sa konalo s referendom o skrátení volebného obdobia, ktoré iniciovali opozične naladené odbory. O rušivé chvíle nebola núdza, vážne zlyhania však nenastali.
Na polícii v Martine 69-ročná žena oznámila, že v Uhrovci jej nevydali voličský preukaz na referendum. Pracovník obecného úradu jej dal preukaz na voľbu prezidenta s tým, že je aj na referendum. Nebolo to tak.
V Pruskom sa voličovi nepozdávala nástenka v obecnom úrade, kde boli volebné miestnosti. Na jednej z fotografií zachytávajúcich dôležité chvíle života obce bol aj jeden z kandidátov – Eduard Kukan. Ako minister obec navštívil s britským veľvyslancom. Volebná komisia nástenku odstránila.

Beata
Balogová
