BRATISLAVA. Zdravotná starostlivosť, životná úroveň starších a vysokoškolské štipendiá - to sú tri hlavné úlohy, za ktoré by podľa výsledkov sociologického výskumu ISSP Slovensko 2008 mala vláda niesť zodpovednosť. Za ďalšie dôležité oblasti občania považujú ochranu životného prostredia, prácu pre každého, zníženie príjmových rozdielov, reguláciu cien či slušné bývanie.
Prieskum sa uskutočnil v novembri 2008 na vzorke 1138 respondentov vo veku nad 18 rokov. Takmer 35 percent z nich v ňom uviedlo, že pokiaľ ide o zdravotnú starostlivosť, vláde sa v tejto oblasti darí. Približne rovnaké percento ohodnotilo kabinet neutrálne a ďalšia zhruba tretina si myslí, že vláda je v politike zdravotnej starostlivosti neúspešná. Proporčne to vyzerá podobne aj s hodnotením v ďalších dvoch sociálnych oblastiach - životná úroveň starších ľudí a znižovanie nezamestnanosti.
Prieskum tiež zisťoval, aká úspešná je v očiach verejnosti vláda v oblasti ochrany Slovenska a potláčaní kriminality. Takmer polovica respondentov sa vyjadrila pozitívne, vyše desať percent ju tu pritom označilo za veľmi úspešnú. Necelých 15 percent jej pôsobenie v tejto oblasti zhodnotilo ako neúspešné.
Pokiaľ ide o ochranu životného prostredia, približne polovica respondentov hodnotí vládu neutrálne. Niečo vyše 20 percent ju v tomto smere označilo za úspešnú a necelých 30 percent si naopak myslí, že sa jej nedarí.
Ako celkovo úspešnú hodnotia vládu najčastejšie stúpenci koaličného Smeru-SD a opozičného KDH, ako celkovo neúspešnú ju označujú hlavne stúpenci opozičných SMK a SDKÚ-DS. Negatívny hodnotiaci postoj vo vzťahu k vláde však vyjadrila aj takmer štvrtina stúpencov Smeru-SD.
"Vidno, že nie je možné klásť znamienko rovnosti medzi preferenciou politickej strany a hodnotením vlády. Aj stúpenci takých politických strán, ktoré majú výrazne opozičný program, môžu hodnotiť a v skutočnosti aj hodnotia výsledky vlády pozitívne," hovorí Ján Bunčák z Katedry sociológie Filozofickej fakulty Univerzity na margo dobrého hodnotenia, ktorého sa vláde dostalo od zhruba tretiny stúpencov KDH.