BRATISLAVA. Verejnosť na celom svete si v pondelok 22. marca pripomenie Svetový deň vody. Pri tejto príležitosti by si mala spomenúť na dôležitosť vody pre život a zdravie človeka, ako aj pre produkciu potravín, zachovanie ekosystému či jej nenahraditeľnosť pre celkový ekonomický a sociálny rozvoj spoločnosti. Myšlienka vyhlásenia tohto dňa vznikla na pôde OSN v roku 1992 počas jej konferencie o životnom prostredí a rozvoji v Rio de Janeiro.
Planéte Zem sa zvykne hovoriť aj modrá planéta, keďže voda pokrýva okolo 70 percent jej povrchu. V súčasnosti do svetových vôd denne putujú tony odpadov, ktoré tak ohrozujú nielen život vo vode, ale znehodnocujú aj pitnú vodu. Tá je pritom spolu s prístupom ku kanalizácii základom pre ľudský rozvoj. Viac ako miliarda ľudí sa nedostane k bezpečnému zdroju vody a 2,6 miliardy nemá prístup ku kanalizácii.
Takmer polovica ľudí v rozvojových krajinách trpí zdravotnými problémami spôsobenými nedostatkom vody a chýbajúcou kanalizáciou. Každý rok tak zomrie 1,8 milióna detí na hnačku. Tento problém sa najviac dotýka chudobných oblastí sveta, kde je cena za vodu paradoxne najvyššia. Cena za liter vody v Nairobi je vyššia ako v Londýne či New Yorku.
Ako dnes konštatovala predsedníčka Slovenského výboru pre Unicef Veronika Lehotská, Slováci sa nemôžu na nedostatok vody sťažovať. Poukázala, že pokiaľ spotreba u nás na jednu osobu predstavuje 135 litrov vody na deň, v niektorých afrických krajinách je to iba desať litrov. V jednej z najchudobnejších krajín sveta, africkej Guinei Bissau nemá trvalý prístup k čistej pitnej vode až 40 percent obyvateľov. Situácia je tu vážna najmä na vidieku, kde sa nedostane k nezávadnej vode v niektorých oblastiach až 52 percent obyvateľstva.
Pri príležitosti Svetového dňa vody sa na Slovensku spustí projekt výrobcu slovenskej minerálky, ktorý podporil aj Unicef. Z každej predanej fľaše poputujú finančné prostriedky na výstavbu ôsmich veľkokapacitných zásobníkov na zachytávanie dažďovej vody. Projekt tiež umožní rekonštrukciu 15 rodinných studní vo vidieckych oblastiach Guiney Bissau. Pitie nekvalitnej vody so sebou totiž prináša vážne hnačkové či črevné ochorenia, súvisí s cholerou a mnohými ďalšími ochoreniami a v Guinei Bissau tiež spôsobuje jednu z najvyšších úmrtností detí do päť rokov.