LUČENEC. í si práce. Keď zamestnávateľ počuje, že sme z osady, ďalej s nami nekomunikuje, tvrdia jej obyvatelia.
Ako TASR povedala hovorkyňa mestského úradu v Lučenci Mária Šagátová, správca osady sa už so žiadosťou o zmenu názvu obrátil na samosprávu. Poslanci mesta by sa žiadosťou mali zaoberať na júnovom zastupiteľstve. "Keďže je čas volieb, nemôžeme podľa zákona rozhodovať o zmenách názvov mestských častí a ulíc," uviedla pre TASR hovorkyňa.
V Osade verejnej čistoty, ktorá bola postavená v druhej polovici 90. rokov uplynulého storočia je prihlásených 185 osôb. Podľa mestskej polície, ktorá miesto monitoruje, sa ale v troch obytných domoch často zdržuje o niekoľko desiatok osôb viac.
Život Rómov chcú zlepšiť aj z prostriedkov európskych fondov
Splnomocnenkyňa vlády Slovenskej republiky (SR) pre rómske komunity Anina Botošová diskutovala dnes v Krížovej Vsi v okrese Kežmarok so zástupcami samospráv tohto regiónu o možnostiach čerpania prostriedkov z fondov Európskej únie na zlepšenie života Rómov.
"Podrobne informovala prítomných starostov, miestnych poslancov a zástupcov rómskych komunít o tvorbe a príprave lokálnych stratégii komplexného prístupu. Ocenila záujem predstaviteľov samospráv z okresu Kežmarok, ktorí chcú riešiť problémy Rómov a podieľať sa na zlepšení života rómskych komunít," povedal po stretnutí pre TASR asistent splnomocnenkyne Ivan Hricko.
Dodal, že cieľom stretnutia bolo poskytnúť starostom obcí s marginalizovanými rómskymi komunitami aktuálne informácie o možnostiach čerpania finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov a prezentovať pilotnú výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie podpory Lokálnej stratégie komplexného prístupu. Pripravované aktivity majú zlepšiť životnú úroveň, sociálne postavenie Rómov a zvýšiť možnosti ich zamestnávania.
Splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity sa v rámci návštevy východného Slovenska zúčastnila vo štvrtok 19. marca v Košiciach pracovného stretnutia k tvorbe a realizácií opatrení prijatých tamojším úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v oblasti sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, a tiež prezentácie súčasného stavu sociálnych a bytových pomerov rodín v nelegálnych osadách na území mesta.
V Trebišove diskutovala so starostami obcí a zástupcami rómskych mimovládnych organizácií o tvorbe a príprave lokálnych stratégií komplexného prístupu a ďalších možnostiach čerpania finančných prostriedkov z fondov Európskej únie. Súčasťou pracovnej cesty bola aj návšteva Základnej školy a strediska osobnej hygieny v Nižnom Žipove.