BRATISLAVA. Vízia ministra spravodlivosti Štefana Harabina za HZDS o radikálnych zmenách v justícii narazila aj na odpor najvyšších predstaviteľov štátu. Proti je minister vnútra i generálny prokurátor.
Harabinove novely majú platiť od júla 2010, teda pre nasledujúceho ministra spravodlivosti. Takmer úplne rušia všetky kompetencie ministerstva a rozdeľujú ich medzi Súdnu radu a Najvyšší súd, pričom väčšinu získava predseda oboch inštitúcií, teda tá istá osoba.
Neobmedzený vládca Harabin - komentár Romana Pataja - KLIKNITE
Moc v jedných rukách
Ministerstvo vnútra malo len jednu pripomienku, a to návrh, aby Harabin novely prepracoval celé, pretože idú nad rámec ústavy.
Generálna prokuratúra hovorí v súvislosti s novelami o „nevyváženej koncentrácii moci v rukách predsedu Súdnej rady“, čo nie je a nemôže byť nezávislým súdnictvom. Kritizuje zrušenie výberového konania na predsedov súdov. Po novom by mal o nich rozhodovať len šéf Súdnej rady po prerokovaní s radou. Jej nesúhlas by však nemal na konečný výber žiaden vplyv. Generálna prokuratúra preto Harabinovi odporučila, aby návrh prepracoval v súlade s princípmi právneho štátu.
Monokraticky riadené súdnictvo nie je a nemôže byť nezávislým súdnictvom.
Generálna prokuratúra
Sudcovia zatiaľ reagujú na novely rôzne. Súdna rada sa uznesením, ktoré odhlasovala telefonicky, či písomne, dohodla na tom, že žiadne pripomienky nemá. Naopak víta ich a vysoko pozitívne hodnotí.
Naopak, Sudcovská rada z Krajského súdu v Bratislave tiež varuje pred koncentráciou moci. „Ak by bola politická vôľa skutočne oddeliť súdnu moc od moci výkonnej, musí sa nájsť model fungovania založený na demokratických zásadách kolektívneho rozhodovania,“ napísala rada v stanovisku.
Harabin zlepšenia víta
Ministerstvo zatiaľ na pripomienky nereagovalo. Vyjadrilo sa len k Združeniu sudcov Slovenska a privítalo, že myšlienku noviel neskritizovalo. Aj združenie však povedalo, že sústredenie moci v jedných rukách odmieta. Navrhli, aby sa členmi Súdnej rady nemohli stať predsedovia a podpredsedovia súdov.
„O odborných pripomienkach, ktoré zlepšujú materiál, je rezort pripravený rokovať,“ napísal hovorca rezortu Michal Jurči. Odmieta však kritiku, že so sudcami návrh neprerokovali.