Špeciálny web o voľbách spustí Štatistický úrad až po zatvorení volebných miestností. Tak to aj plánoval.
Ešte pred pár dňami pritom tvrdil, že web spustí skôr - už po záverečných testoch pripravenosti celého systému spracovávania volieb. Ku zmene rozhodnutia došlo neskôr. Výsledky by mali začať pribúdať po dvadsiatej druhej hodine a budú aktualizované každých desať minút. Štatistický úrad sľubuje, že o voľbách dostanete na jeho webovej stránke informácie rýchlo a z prvej ruky. Bude to však až vtedy, keď sa samotné hlasovanie vo voľbách skončí.
Webové fiasko zažil úrad v posledných voľbách v roku 2006.
Padol a už sa nepostavil
V noci z druhého na tretieho decembra 2006 mohli surferi informácie o priebežných výsledkoch volieb nájsť na rôznych webových stránkach. S výnimkou Štatistického úradu. Jeho web nevydržal záťaž a už tesne po zatvorení volebných miestností padol.
Skôr nedostupný, než dostupný potom zostal ešte väčšinu nasledujúceho dňa.
Úrad vtedy tvrdil, že za nefunkčnosťou nestojí enormný záujem používateľov, ale hackerský útok. Útočník mal vysielať na web neúmerne veľké množstvo požiadaviek, ktoré ho odrovnali. Používatelia však vtedy v diskusiách upozorňovali najmä na slabé technologické zabezpečenie stránok úradu. A SNS žiadala, aby pre tento lapsus vedenie úradu odstúpilo.
Úrad nakoniec na nijakého útočníka trestné oznámenie nepodal. Útok nemožno klasifikovať ako trestný čin, povedal vtedajší predseda úradu Peter Mach. Je to vraj podobné človeku, „ktorý postáva pred výkladom s tovarom.
Hoci výklad nerozbije ani tovar neukradne, znemožňuje ostatným prístup k nemu,“ citovala ho TASR.
Vedia, že im nejde web, posielajú emaily
Stránka statistics.sk však na veľkú záťaž nepotrebuje voľby ani hackera. Týždenník Trend informoval, aké problémy mali analytici minulý mesiac, keď Štatistický úrad zverejnil na svojom webe odhad rastu HDP za štvrtý štvrťrok 2008. Informácie, ktoré si pre preťaženie webu nemohli stiahnuť, im nakoniec rozposlala až hovorkyňa.
„No nie je to len problém takýchto dní. Aj inokedy je ich web extrémne pomalý,“ sťažoval sa Trendu riaditeľ TREND Analyses Pavol Suďa.
A podľa Ľubomíra Koršňáka, analytika UniCredit Bank, na stránky je najlepšie chodiť skoro ráno alebo neskoro v noci.
Teraz sa to už nestane
Čo robí úrad, aby jeho stránka bola dostupná aspoň počas týchto volieb? Priebežné výsledky z dnešných volieb už nebude pre jeho slabý výkon uverejňovať na svojom webe, ale pod samostatnou doménou www.volbysr.sk.
A na obdobie volieb si zaplatil externú firmu Digmia ktorá sa postará, aby webová stránka vydržala aj veľký nápor používateľov, či prípadný útok.
Servery, vďaka ktorým sa budú v prvých hodinách po voľbách občania dozvedať priebežné výsledky, firma umiestnila mimo infraštruktúry Štatistického úradu.
Podľa riaditeľa sekcie metodiky a informatiky Štatistického úradu Štefana Tótha tentoraz mysleli aj na hackerské útoky a firma úradu zabezpečila aj vysokú dostupnosť služieb (99,8 percenta). Pre istotu „je pripravené aj záložné webové sídlo na prezentáciu výsledkov volieb,“ povedal Tóth.
„Okrem prevádzky servera dodávateľ zabezpečí aj ochranu servera pred útokmi z internetu, filtrovanie nežiaduceho trafficu, zaznamenávanie a reporty uskutočnených útokov a definovanú vysokú úroveň dostupnosti služieb,“ povedal Tóth.
Firma Digmia bude volebný web zabezpečovať do konca roka 2009, táto externá spolupráca bude stáť Štatistický úrad 20000 eur.
Mohli radšej viac investovať do seba
Bezpečnostný analytik v oblasti informačných technológií Rastislav Turek si myslí, že najať si externú firmu je dobrý nápad, no iba spolovice. V prípade stavu, v akom sú stránky Štatistického úradu, je podľa neho síce na jednej strane dobré radšej dočasne využiť know-how externej firmy, na druhej strane „nebolo by lepšie radšej investovať dvakrát väčšie množstvo financií a zabezpečiť, aby stránka fungovala stále“?
Webu zo soboty na nedeľu bude podľa neho zrejme preťaženie hroziť oveľa viac než hackerské útoky, aké sme videli napríklad v prezidentskej kampani. „Šanca, že sa niekto pokúsi odstaviť web, je oveľa väčšia, ako že nájde zraniteľnosť, ktorá by web umožnila ovládnuť,“ myslí si.
Opravené o 12:40: V pôvodnej verzii textu sme uviedli chybný prepočet sumy 20 tisíc eur ako 6 miliónov korún - správne malo byť 600 tisíc korún.

Beata
Balogová
