SME
Nedeľa, 28. november, 2021 | Meniny má HenrietaKrížovkyKrížovky

Ako volili prezidentskí kandidáti

Po 15tej odvolila aj posledná kandidátka. Prvé kolo sa končí o 22hej.

BRATISLAVA. Ako volili prezidentskí kandidáti?

Gašparovič volil s vnukmi

Prezident SR Ivan Gašparovič, ktorý opätovne kandiduje na najvyšší štátnický post, odvolil v sprievode manželky a dvoch vnukov v Základnej škole na Jelačičovej ulici v Bratislave.

Ako povedal po volebnom akte, dnes sa ešte pôjde s chlapcami, ktorých označil za svojich dobrých kamarátov, prejsť, neskôr so svojimi spolupracovníkmi dohodne nedeľňajší pracovný program. Rovnako plánuje pozrieť si isté športové aktivity, aké presne, priblížiť nechcel.

Priebeh volieb a predbežné výsledky ho nevyvádzajú z miery, keďže sa podľa jeho slov drží zaužívanej teórie "nevzrušovať sa a robiť to, čo by som inak nerobil." Večer by chcel pozerať televíziu, prípadne čítať knihu. "A ráno sa dozviem výsledok," poznamenal.

Výsledok prvého kola nechcel odhadovať, ale novinárov upozornil na to, že ľudia si celý čas šepkali, ako to dopadne. "Dôverujem voličom," dodal. V prípade, že by sa dnes nekonalo hlasovanie o hlave štátu, prezident by sa išiel po prvý raz v tomto roku bicyklovať.

Radičová odvolila na Liptove a odcestuje do Bratislavy

Prezidentská kandidátka Iveta Radičová volila krátko po 15. h v ružomberskej Základnej škole na Zarevúckej ulici. V sprievode svojho partnera Jána Riapoša využila možnosť voľby na voličský preukaz, pretože sa v deň volieb zúčastnili na lyžiarskych pretekoch pre telesne postihnutých v blízkom stredisku na Malinom Brde.

Po odvolení Radičová povedala, že nebýva nervózna v situáciách, ktoré nie sú už v jej rukách. Osobne urobila všetko preto, aby boli občania čo najlepšie informovaní a mohli sa rozhodovať zodpovedne.

Keby neboli práve voľby, zotrvala by v spomínanom lyžiarskom stredisku. "Zostala by som tam nielen na odovzdávanie cien pre najlepších v Slovenskom pohári pre telesne postihnutých, určite by som si aj zalyžovala," povedala TASR Radičová.

Na výsledky prvého kola prezidentských volieb bude čakať s najbližšou rodinou a priateľmi v Bratislave, kam vzápätí odcestovala.

František Mikloško odvolil, inak by musel vysávať

Do volebnej miestnosti v Základnej škole sv. Uršuli na Nedbalovej ulici v Bratislave prišiel ráno o 9.00 h voliť aj kandidát na prezidenta SR František Mikloško s manželkou Janou.

Ako uviedol pre TASR, "volebný deň je pekný, slnečný a keďže po celú kampaň pršalo, bude zaujímavé vedieť, komu dnes slnko zasvieti." Volebnú sobotu označil za netradičný deň, lebo ako dodal so svojím príslovečným zmyslom pre humor, "keby nebolo volieb, určite by doma vysával." Spolu s manželkou budú po celý deň doma. "Večer chystáme u nás malú volebnú párty, tak manželka niečo napečie pre hostí a ja už to budem len priebežne kontrolovať," dodal.

Vzhľadom na volebné preferencie berie šance na prezidentský volebný úspech s rezervou. "Bol by to zázrak, ale zázraky sa dejú," povedal Mikloško.

Martinákovú čaká ešte tréning

Kandidátka na prezidenta Zuzana Martináková sa nemyslí si, že by Slováci mali problém dať hlas ženským kandidátkam, obáva sa skôr nízkej volebnej účasti. Vyhlásila to dnes tesne po tom, čo opustila volebnú miestnosť v bratislavskej Petržalke.

"Pocity za plentou som mala dobré, ako počas celej kampane. Pri iných voľbách som taký dobrý pocit nemala," uviedla. Ako dodala, očakáva veľmi dobrý výsledok, ale uvedomuje si, že to závisí od volebnej účasti a od toho, kto príde voliť.

"My sme oslovili mladú voličskú základňu, teraz závisí od toho, či príde voliť," myslí si Martináková, ktorá sa však priznala, že sa bojí nízkej volebnej účasti. "Pýtala som sa vo volebných miestnostiach, zatiaľ je to vraj veľmi málo," povedala s tým, že dúfa v účasť voličov nad 50 %. "Okolo 60 % by bolo vynikajúce," dodala.

V súvislosti s prípadným druhým kolom zároveň odmietla prezradiť, koho by privítala v úlohe svojho konkurenta, ak by sa doň dostala aj ona. Pripustila však, že kampaň v druhom kole by určite bola tvrdšia ako tá uplynulá. "Je to samozrejmé, tam už pôjde o veľa obom kandidátom," poznamenala kandidátka, ktorú v napätých chvíľach ako je aj táto podporuje najviac jej manžel Marián Bednár.

"To už máme zaužívané, že vždy, keď prídu takéto napäté chvíle, tak ma drží za ruku manžel a keby vydržal dnes do desiatej večer aj Tomáš, to by bolo výborné," dodala. Pri hlasovaní ju sprevádzal okrem manžela a najmladšieho syna Tomáša aj druhý syn Michal s priateľkou.

"Jeden syn nám chýba, pretože je na študijnom pobyte v Austrálii a je mu veľmi ľúto, že nemôže podporiť mamu," vymenovala Martináková. Ako dodala, bola by rada, keby sa aj Slovákom v zahraničí, ktorí nemajú možnosť prísť voliť, umožnilo hlasovať.

Martinákovú dnes ešte čaká tréning a po ňom bude tráviť čas v centrále. Na margo otázky, čo by robila, keby dnes neboli voľby povedala, že by oddychovala a varila. "To viem stopercentne, varila by som obed, upratovala a starala sa o domácnosť," poznamenala s úsmevom. "Ja som mal pre manželku prekvapenie, objednaného záhradníka, takže už sme mali začať robiť záhradu," doplnil Bednár.

Bollová bude sledovať voľby

Kandidátka na prezidenta SR Dagmara Bollová volila dnes spoločne s manželom Viktorom vo volebnej miestnosti okrsku č. 9 v 3. Základnej škole v Senici. Jej kroky povedú z volebnej miestnosti domov, kde bude sledovať priebeh volieb a prvé odhady. Povedala to po volebnom akte s tým, že v prípade druhého kola svoj hlas neodovzdá nikomu, ani hlasy svojich voličov.

"Som občianska kandidátka, takže by som považovala za nečestné dať hlas niekomu z ďalších kandidátov v druhom kole," zdôraznila.

Bollová podľa vlastných slov s manželom Viktorom prediskutovala všetky možné situácie, ktoré by sa mohli vyskytnúť v prípade úspechu vo voľbách, pretože on sám neposkytuje rozhovory a chce zostať v ústraní. Manžel povedal, že sú to moje voľby a nechce sa zviditeľňovať, ale bude ma podporovať. Na otázku TASR, či v prípade víťazstva si bude plniť protokolárne a spoločenské povinnosti, však odpovedala kladne.

Prezidentská kandidátka podľa svojich slov od júna minulého roka, keď v médiách vyhlásila, že začína svoju volebnú kampaň, navštívila vyše 540 miest a obcí po celom Slovensku. V budúcnosti sa nechce uchádzať o žiadny primátorský post či inú funkciu, ale chce zostať politicky činná. Čo konkrétne budem robiť, dozviete sa včas," odkázala prostredníctvom novinárov verejnosti.

Sidor má aj šampanské

Prezidentský kandidát Komunistickej strany Slovenska (KSS) Milan Sidor verí, že výsledky volieb nebudú zmanipulované, čo zaručuje objektivita volebných komisií. Je pripravený na akékoľvek miesto, má prichystané aj šampanské, ale osobne nikdy nežil v predstave, že pôjde o heroické víťazstvo.

„Náš zápas je predovšetkým prieskumom, na akej hodnotovej orientácii sa pohybuje väčšia časť obyvateľstva. Podľa toho, ako budú občania voliť, urobíme aj príslušné závery,“ uviedol tesne po tom, ako hodil svoj voličský hlas do urny. Sidor volil v sprievode manželky Márie a syna Richarda krátko po desiatej hodine v priestoroch bývalej ZŠ na Bernolákovej ulici v Prešove.

Predvolebnú kampaň považuje za nerovný boj, v ktorom boli porušené princípy rovnosti a rovnosť šancí všetkých kandidátov. Médiám vyčíta, že si vygenerovali dvoch kandidátov a už pol roka pred voľbami hovorili o finále. Spôsob vedenia kampane považuje za kopírovanie volebnej kampane v USA. Čo ho na jednej strane napĺňa smútkom, no súčasne ho to podnietilo výrazne pomôcť obrodzujúcej sa ľavici na Slovensku.

Účasť na voľbách považuje za veľmi potrebnú, lebo od občana pochádza priama voľba aj sila prezidenta. Pripomenul, že je to právo, za ktoré bolo potrebné v dejinách bojovať. Prezident by mal byť človekom s prirodzenou autoritou a charizmou, človekom, ktorý má rád mladú generáciu a zaujíma ho budúcnosť krajiny,“ uviedol po volebnom akte Sidor.

Melník má plnú hlavu monografie

Kandidát na prezidenta SR Milan Melník využil dnes krátko po 9. h svoje právo voliť v priestoroch Spojenej školy Gymnázia Juraja Hronca a ZŠ Košická a Novohradská v Bratislave.

Do volebnej miestnosti prišiel v sprievode manželky Marty. Tá volebnej komisii predložila občiansky preukaz staršieho dáta, malú "knižku" z čias minulých. "Ja som historička, mám takýto preukaz," poznamenala. Bol však platný, preto mohla pokojne odovzdať svoj hlas do urny.

"Tak, a je to za mnou," povedal Melník po vhodení volebného lístka do urny s tým, že na ňom určite označil "to správne meno". Na otázku, či by prišiel voliť, aj keby nekandidoval, uviedol, že by to záviselo od toho, či by sa nachádzal na Slovensku. Podotkol, že hoci často cestuje do zahraničia, na minulých voľbách sa tiež zúčastnil.

Vo volebný deň sa Melník plánuje venovať svojej práci. "Dopisujem ďalšiu monografiu, mám toho plnú hlavu," povedal novinárom po tom, ako vyšiel z volebnej miestnosti. Doplnil, že večer sa dostaví do centrály ĽS-HZDS.

Jeho manželka sa priznala, že jej trochu prekáža pozornosť médií, no ak by sa prípadne stala prvou dámou, zvládla by to. "Ako sa pozerám na vaše tváre, sú všetky sympatické," povedala novinárom.

Melníkovci podľa vlastných slov neholdujú hazardným hrám, preto nevyužili možnosť staviť si buď na víťaza volieb alebo účasť na nich. "My nestávkujeme," zhodli sa jednohlasne. O tom, či tak urobili, ich blízki a známi vraj nevedia.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 2. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom?
 3. inFEEnity posilní Samuel Oriňák
 4. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 5. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť
 6. Ani najlepšia mama nevie, čo sa deje v tele jej dieťatka
 7. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije?
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model
 9. Firmám sa vyplatí poznať uhlíkovú stopu vlastných výrobkov
 10. Dôchodkové sporenie s rešpektom k budúcnosti
 1. Tipy na darčeky, ktoré potešia každú ženu
 2. Mačka, ktorá žerie ľudí, kakajúce polienko, pavúky na stromčeku
 3. Krízové balíčky pre ohrozené domácnosti
 4. Dopyt po bytoch stúpa, ponuka bytov sa neustále zmenšuje
 5. Tatranský buk je Stromom roka 2021
 6. Vianočné nákupy bez stresu? Pozrite sa, či na to idete správne
 7. BLACK FRIDAY: Nakupujte výhodne prírodné produkty
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Trojica prestížnych fotografov hovorí o svojich tajomstvách
 10. Spoločnosť v Lipt. Mikuláši dodáva námorný informačný systém
 1. Odsťahovali sa na lazy i do dodávky. Ako sa tam žije? 28 528
 2. 8 skutočných celebrít. Tieto mozgy ovplyvňujú, ako budeme žiť 10 663
 3. ARÓNIA - najsilnejšia prírodná prevencia proti koronavírusu 6 276
 4. Ako si zvýšiť penziu aj s priemerným platom? 5 553
 5. Rekonštruujete? Pozor na romantické predstavy o vykurovaní 3 081
 6. Ako ušetriť náklady v sklade? Máme pre vás 9 tipov 2 445
 7. Obľúbená kozmetika, lieky a doplnky stravy so zľavou až 50% 2 380
 8. Volkswagen predstavuje ďalší elektrický model 2 337
 9. TIP: Úspech zakódovaný v DNA? Potvrdil to zlatý hattrick 1 875
 10. Ako predísť intímnym problémom? Vyvolať ich môže aj bežná vložka 1 788
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus: Nové prípady za dnes

Laboratóriá otestovali 21 477 vzoriek.


32m

Lekári museli bojovať nielen s morom, ale aj ľudskou hlúposťou.


a 1 ďalší 1 h
Skryť Zatvoriť reklamu