AKTUALIZOVANÉ 12:13

Mikloško deň po voľbách opakuje: Radičovú nepodporím

František Mikloško trvá na svojom: V druhom kole nemám koho voliť.

(Zdroj: SME - Ján Krošlák)

BRATISLAVA. František Mikloško sa druhého kola prezidentských volieb zrejme nezúčastní. „Obávam sa, že nepôjdem voliť."

Rovnako nebude svojim voličom odporúčať, či majú hlasovať za Ivana Gašparoviča alebo Ivetu Radičovú. „Naša svety sú rôzne."

František Mikloško v nedeľu oznámil, že nezmení svoj postoj voči druhému kolu volieb. Agentúre SITA to potvrdila hovorkyňa KDS Mária Majdová.

Ivetu Radičovú odmieta podporiť aj po jej výzve, aby si ešte premyslel svoje rozhodnutie nedať odporúčanie pre svojich voličov. "Hĺbať a myslieť je fajn, ale po 20 rokoch v politike už má človek istú intuíciu a skúsenosť, s ktorou sa riadi a to je viac ako nejaké racionálne hĺbanie,“ citovala Mikloška Majdová.

Podľa Mikloška bude zaujímavé sledovať, kto z kandidátov Ivan Gašparovič - Iveta Radičová sa Robertovi Ficovi vzoprie. Na otázku agentúry SITA, či sa to niekomu z nich podarí odpovedal, že ostane v trpezlivom očakávaní.

S predbežným tretím miestom je spokojný. Na otázku, ako hodnotí súboj so Zuzanou Martinákovou, Mikloško odpovedal: „Sme politickí priatelia, držím jej palce, ale verím, že si to tretie miesto udržím."

Mikloško sa už uchádzal o prezidentský post dvakrát, zopakuje si to aj do tretice? „O chvíľu idem do dôchodku, keď sa dožijem, poviem, čo budem robiť ďalej".

Najbližšie sa chce sústrediť na eurovoľby, v ktorých budú kandidovať aj Konzervatívni demokrati Slovenska. „Som unavená, ale myslím, že sme urobili všetko, čo bolo v našich silách," komentovala v noci výsledky prezidentských volieb Mikloškova manželka Jana. „Moja manželka je prvou dámou v mojom byte a jej to zatiaľ stačí," dodal Mikloško.

Výsledky medzi Martinákovou a Mikloškom sú veľmi tesné. Centrálou KDS sa ozýval pri prvom oznámení, že Mikloško vedie len o niekoľko desatín viac ako Zuzana Martináková, búrlivý potlesk. Jeden z prítomných to komentoval slovami: „To už je viac ako o prsia."

Volebný štáb sa zabával aj rovnakom percente, ktoré majú v tejto chvíli poslední dvaja v poradí - Dagmar Bollová a Milan Sidor. „Naozaj tesný súboj," komentuje Vladimír Palko. František Mikloško avizuje, že o niekoľko minút sa vyjadrí k definitívnym výsledkom volieb.

Nové témy

Mikloško si myslí, že kandidatúrou vo voľbách prebrali zástavu KDH. "Mám pocit, že sme v tom smere prebrali zástavu KDH, akúsi ideovú vyhranenosť, ktorú doteraz KDH malo. To čo sme povedali, že dvíhame zástavu, ktorá doteraz ležala na zemi," zhodnotil priebežné výsledky volieb Mikloško.

Podľa neho je podstatné hlavne to, že nejakým spôsobom upozornili na ideový program, ktorý prezentujú. "Kampaň bola náročná, ale myslím si, že od prvého momentu som niesol tu svoju vnútornú slobodu, necítim ani zatrpknutosť ani hnev či frustráciu. Kráčame ďalej, to znamená, že tie idey, ktoré prezentujeme nejakým spôsobom, pretrvávajú ďalej," poznamenal.

Na otázku agentúry SITA, ako by porovnal svoju terajšiu kandidatúru s tou pred piatimi rokmi, povedal, "vtedy som mal za sebou silné zázemie strany. Mal som za sebou svojho predsedu. Vďaka Ivanovi Šimkovi som bol jediný kandidát, ktorý sa hlásil ku kresťansko-konzervatívnym hodnotám," dodal.

Krátko pred desiatou prišiel do centrály Konzervatívnych demokratov Slovenska Ján Čarnogurský. "Vidím, že sem prišli aj niektorí stranícki disidenti," hovorí mu podpredseda OKS Peter Osuský.

Čarnogurský je totiž členom KDH, ktoré oficiálne podporilo Ivetu Radičovú.

František Mikloško zabával novinárov príhodou, ktorá sa stala krátko pred novembrovou revolúciou v roku 1989. Spolu s Čarnogurským raz darovali biskupovi Václavovi Malému fľašu whisky. Cestou domov sa tešil, ako si dá pohárik kvalitného alkoholu.

"Zvíťazili sme," vykrikoval údajne Malý. "Zastavili ho však eštebáci a fľašu mu zobrali. Odvtedy som zdržanlivý, keď mám povedať, či sa cítim ako vítaz," hovorí Mikloško.

Varila manželka

Podľa neho išli k volebným urnám najmä starší ľudia, stredná generácia prezidentské voľby odignorovala. "Ťažko povedať, ako to ovplyvní výsledok, ale zrejme to zamieša karty," myslí si Mikloško. Veriacich na východnom Slovensku ovplyvnili aj výzvy katolíckych kňazov, aby nedali hlas Radičovej. Mikloško je však skeptický, či mu to pomôže.

"Pokiaľ viem, tak najmä na východnom Slovensku si to vysvetlili tak, že volili Gašparoviča." Mikloška prišli do volebnej centrály podporiť aj jeho stranícki kolegovia Vladimír Palko, Pavol Minárik a Rudolf Bauer, bývalý minister Ivan Šimko, spisovateľ Daniel Hevier či herec Štefan Bučko. Prišiel aj právnik Ernest Valko, doteraz známy skôr sympatiami k Dzurindovej SDKÚ.

Ešte po ôsmej vošla do centrály Konzervatívnych demokratov Slovenska manželka Františka Mikloška.

"Som unavená, bol to veľmi náročný deň. Snažili sme pre vás pripraviť aj nejaké občerstvenie," hovorí s úsmevom asi desiatke novinárov Jana Miklošková.

Volebný tím podáva žurnalistom prvý chod - rezeň so zemiakovým šalátom. Unaveným dojmom pôsobí aj Mikloško.

"Keď som pred piatimi rokmi prvýkrát kandidoval na prezidenta, za jeden deň sme prešli aj niekoľko miest. Večer mi jeden pán povedal: Pán Mikloško, vy chcete kandidovať na prezidenta? Veď vyzeráte ako celé Slovensko - ste celý zmorený," hovorí SME.

Podľa vlastných slov má dobrý pocit z kampane, keď je úplne vyčerpaný. "Aj teraz som unavený, ale kampaň bola jednoduchšia ako pred piatimi rokmi. Vtedy boli ľudia agresívnejší, robili si zo mňa posmech. Dnes sú tolerantnejší, čo zrejme súvisí aj zmenou klímy v spoločnosti."

Na otázku, s akým výsledkom by bol spokojný, zatiaľ nechce odpovedať. "Som zvedavý, ako to dopadne."

Martináková sa zrejme zmierila so štvrtým miestom

Vo volebnej centrále Zuzany Martinákovej v bratislavskom hoteli Blue sa tesne pred zverejnením definitívnych výsledkov otváralo šampanské.

Otvoril ho podpredseda strany pre stratégiu Mário Lelovský, ktorý priznal, že dosiahnutie päťpercentnej hranice bol "náš vnútorný cieľ".

Oslavujte s nami, pozýval Lelovský novinárov. Tí ešte nahrávali posledné rozhovory s Martinákovou, ktorá pôsobí pokojne, zmierená so ziskom 5,11 percent po zverejnení vyše 98 percent hlasov.

Po zverejnení predbežných výsledkov, podľa ktorých obsadila až štvrté miesto, poskytovala Zuzana Martináková rozhovory už pomerne zmierená s výsledkami.

"Myslím, že hej vzhľadom na účasť, ešte si myslím, že treba trošičku počkať, ale fajn," odpovedá na otázku, ako výsledky hodnotí.

Svoj výsledok označuje aj ako návrat na politickú scénu. "My sme aj týmito voľbami dokázali, že sme veľmi životaschopná strana plná schopných ľudí a čakajú nás eurovoľby, župné voľby, čaká nás veľmi veľa
práce."

Či v druhom kole podporí niektorého z dvoch najúspešnejších kandidátov zatiaľ povedať nechce. "V štandardných krajinách sa to robí tak, že keď niekto niečo chce, osloví tých ľudí, od ktorých niečo chce, nie
naopak."

Šéfka Slobodného fóra si opäť neodpustila kritiku médií a analytikov, ktorí podľa nej dávali nadštandardný priestor dvom kandidátom, čím podľa nej voľby rozhodli.

Na definitívne výsledky čaká spolu so štábom stále medzi novinármi. "Keby to boli parlamentné voľby, tak sme tam," utešuje ju podpredsedníčka strany Ľudmila Farkašovská.

Už na prvé predbežné výsledky z necelej tretiny volebných okrskov okolo jedcenástej v noci, podľa ktorých získala niečo viac ako päť percent, reagovala Zuzana Martináková pokojne. Vzápätí ju pohoršila jej fotografia, ktorú použila vo vysielaní jedna z televízií. "Ešte maturitnú fotku mohli vytiahnuť."

Syna poslala spať okolo desiatej do hotelovej izby, ktorú má na volebnú noc rezervovanú a ďalej sa venuje televíznej obrazovke.

Melník je výsledkami sklamaný. Prišiel aj Mečiar

Krátko po pol dvanástej prišiel medzi novinárov opäť prezidentský kandidát Milan Melník, tentokrát v sprievode predsedu HZDS Vladimíra Mečiara.

Mečiar povedal, že ani jeden z dvoch postupujúcich do druhého kola nebude dobrým prezidentom.

Prehru Mečiar aj Melník zdôvodnili neskorým začiatkom kampane.

Priebežné výsledky označili za sklamanie a tragédiu pre Slovensko. "Slováci mali jedinečnú šancu týmito voľbami niečo zmeniť. Nestalo sa, "komentoval volebné výsledky predseda HZDS.

"Už sme mali osobnosť známejšiu v zahraničí ako doma - Milana Rastislava Štefánika," povedal Milan Melník. Za chybu označili neskorý začiatok kampane. Vladimír Mečiar tvrdí, že stál od začiatku kampane pri Milanovi Melníkovi, veľmi ho však po jeho boku vidieť nebolo.

"Myslím, že som profesora Melníka podporil ako som mohol. Veľmi veľa sme spolu pracovali," povedal Mečiar.

Na otázku či niekto z nich podporí jedného z dvoch kandidátov postupujúcich do druhého kola, nemali jednoznačnú odpoveď. Melník nad tým neuvažoval, veril, že sa situácia obráti v jeho prospech. Naopak, Vladimír Mečiar sa vyjadril, že vybrať si z dvoch ziel sa nedá.

"Viem viac ako ktokoľvek iný o Ivanovi Gašparovičovi. Viem, kto za ním stojí a odkiaľ má takú podporu," povedal. To ale neznamená, že podporí Ivetu Radičovú. Počká si na rozhodnutie strany, on osobne nepodporuje žiadneho z postupujúcich kandidátov. Čo plánuje MIlan Melník ďalej, ešte nevie. Nevylúčil, že vstúpi do HZDS. "Pán profesor patrí svetu," komentoval túto možnosť Vladimír Mečiar. V centrále HZDS nálad krátko pred polnocou opadla. Vytratili sa novinári, členovia strany i Mečiar s Melníkom. Ostali len chlebíčky a káva. Oslava sa nekoná, možno bude iná príležitosť.

Bollová v druhom kole nebude voliť

Prezidentská kandidátka Dagmara Bollová nebude svojim voličov odporúčať, koho by mali voliť v druhom kole prezidentských volieb. "Poviem im, že to je ich záležitosť, ale zároveň uvediem, že ja sama určite neodovzdám hlas nikomu," povedala.

Ako ďalej dodala, keby tak chcela urobiť, nekandidovala by v prezidentských voľbách. "Nevidím ani v jednom z tých, ktorí postúpili do druhého kola, záruku, že sa naša republika dostane z problémov, ktoré nás čakajú," konštatovala na margo víťazov prvého kola.

Bollová je vďačná tým občanom, ktorí jej dali vo voľbách svoj hlas, no zároveň si myslí, že veľa sympatizantov má aj medzi ľuďmi, ktorí voliť neboli. "Musím to zobrať tak, že nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa," uviedla.

Z účasti vo voľbách bola podľa jej slov sklamaná. "Myslím, že bola taká, ako sa očakávala. Ja osobne som si myslela, že voliť pôjde viacej voličov, lebo považujem post prezidenta republiky za dôležitý pre všetkých," konštatovala. Podľa Bollovej tak ešte nedozrel čas, aby občania SR využili toto svoje jediné právo prejaviť svoju vôľu verejne.

KSS vyzve na účasť v druhom kole

Komunistická strana Slovenska nepovažuje za neúspech volebný výsledok svojho prezidentského kandidáta Milana Sidora, ktorý podľa predbežných výsledkov dosiahol v prvom kole prezidentských volieb 1,11 percenta a umiestnil sa na poslednom mieste spomedzi siedmich kandidátov.

Predseda KSS Jozef Hrdlička povedal, že "KSS postavila svojho kandidáta do súboja o post hlavy štátu preto, aby sa prostredníctvom jeho kampane mohla vyjadriť k aktuálnym politickým otázkam a z tohto hľadiska sa jej stanovený cieľ aj naplnil."

Hrdlička poznamenal, že počas predvolebnej kampane už médiá favorizovali tých prezidentských kandidátov, ktorí mali podľa prieskumov získať najviac voličských hlasov a KSS po tom, ako sa v posledných parlamentných voľbách nedostala do parlamentu, zaznamenáva "útlm mediálneho záujmu."

KSS vyzve voličov, sympatizantov strany, ale aj celú verejnosť, aby sa zúčastnili na druhom kole prezidentských volieb. Vedenie strany však zatiaľ neurčilo, ktorého prezidentského kandidáta podporia v druhom kole - rozhodnutie padne na pondelkovom rokovaní predsedníctva KSS.

Spomedzi dvoch kandidátov, ktorí postúpili do druhého kola, budú vyberať predovšetkým podľa toho, aké majú sociálne cítenie. KSS svoje rozhodnutie zverejní na následnej tlačovej besede.

Volebná fotogaléria:

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 4. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 5. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 10. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 1. Zanzibar je plný lákadiel na dokonalú exotickú dovolenku
 2. Rastie nám pokrivená generácia?
 3. Intímna hygiena – celoročná záležitosť
 4. Pivovar Šariš podporí cestovný ruch v Prešovskom kraji
 5. AAA AUTO za päť rokov predalo 320 tisíc vozidiel
 6. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 7. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 8. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 9. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 10. Univerzita vyTVORená nápadmi študentov!
 1. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj? 19 960
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 4 892
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 2 768
 4. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 2 394
 5. Kedy sa refinancovanie oplatí? 2 275
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 2 151
 7. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 1 734
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 1 651
 9. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba 1 494
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 235

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

KOMENTÁRE

Česi mieria do čiernej diery Európy. Všetko pre korunu

Je možné, že šanca ľahkého vstupu do eurozóny zmizne.

AUTO

Anketa o Svetové auto roka 2018 sa ponesie v znamení SUV

Posledný ročník vyhral Jaguar F-Pace.

Neprehliadnite tiež

Domov

Žitňanská chce, aby polícia vysvetľovala, prečo nekoná. Poslanci váhajú

Ak vyšetrovatelia či prokuratúra podrobnosti nepovedia, musia to zdôvodniť. Mimovládne organizácie možnosť odmietnutia znepokojila.

Domov

Súdy v Trenčíne odmietajú riešiť Galkovu kauzu odpočúvania

Obžaloba na bývalého šéfa Vojenského obranného spravodajstva Pavla Brychtu leží na súde od februára 2016. Najvyšší súd mu teraz prikázal konať.

Domov

Na severe a východe Slovenska môže miestami intenzívne pršať

Meteorológovia vydali hydrologickú výstrahu 3. stupňa pre okres Tvrdošín.

Domov

Má tu veľkú základňu, hovoria o Uhríkovi v Nitre. Súperi kandidatúru extrémistu zľahčujú

V Banskobystrickom kraji kandidáti zisťujú preferencie pravidelne, v Nitre je zatiaľ ticho.