SME

Gašparovič má väčší potenciál ako konkurentka

Druhé kolo volieb môžu rozhodnúť voliči Mikloška a Martinákovej aj to, ako „zaberie“ Robert Fico.

BRATISLAVA. Historicky najmenší rozdiel 8,65 percenta medzi finalistami pri historicky najnižšej účasti v prvom kole prezidentských volieb. To je štartovacia čiara, z ktorej idú Ivan Gašparovič a Iveta Radičová do druhého kola. Hoci bola účasť vyššia než očakávania, na Slovensku stále zostáva 2,6 milióna ľudí, ktorí nedali hlas nikomu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Gašparoviča teda v skutočnosti volilo len 20,18 a Radičovú 16,44 percenta zo všetkých voličov. Ich voličský potenciál by tak teoreticky mal byť v druhom kole stále veľký.

SkryťVypnúť reklamu

Slogan "Myslím náhodne, jazdím závodne" patrí medzi najzábavnejšie momenty konca volebnej kampane. To, že František Mikloško v druhom kole nepodporí Ivetu Radičovú proti kandidátovi, z ktorého si parodované heslo uťahuje, je zas asi vyhlásením najsmutnejším.

Čítajte viac v komentári Lukáša Filu: Volí záhadne

Doterajšie skúsenosti z prezidentských volieb naznačujú, že zahýbať s účasťou sa medzi kolami príliš nedarilo - a to ani vtedy, keď kandidoval taký polarizujúci politik ako Vladimír Mečiar. V roku 1999 bol rozdiel v účasti v prvom a druhom kole len 1,5 percenta a o päť rokov neskôr iba 4,4 percenta. Teraz prišlo hlasovať 43,6 percenta.

Iveta Radičová by mala v prvom rade získať podstatnú časť voličov Františka Mikloška a Zuzany Martinákovej. Dostali dohromady takmer 200-tisíc hlasov, pričom rozdiel medzi ňou a Gašparovičom bol len niečo viac ako 160-tisíc. Mikloško povedal, že voličom nedá odporučenie koho voliť. Martináková zasa chce, aby sa kandidáti o jej podporu uchádzali.

SkryťVypnúť reklamu

Radičovej potenciál je však zrejme väčší než len hlasy dvoch neúspešných kandidátov. Len SDKÚ, SMK a KDH dostali v parlamentných voľbách 2006 900tisíc hlasov, čo bolo o 180-tisíc viac ako Radičová získala v sobotu. Kandidátka sa navyše cielene snaží oslovovať aj voličov, ktorí nie sú sympatizantmi pravice. Mikuláš Dzurinda vyzval Vladimíra Mečiara aby ju podporil.

Potenciál Ivana Gašparoviča je teoreticky ešte väčší ako jeho konkurentky. Len Smer a SNS chce podľa prieskumov voliť až do 60 percent ľudí. To je aj pri účasti 40 percent viac ako milión hlasov. K nim treba pripočítať hlasy sympatizantov HZDS, z ktorých podľa sondáží chcela väčšina ešte pred prvým kolom voliť Gašparoviča.

Mužom číslo jeden, ktorý by mohol nalákať ďalších voličov dať hlas súčasnému prezidentovi, však nie je on sám. Najväčší vplyv na možných Gašparovičových voličov má Robert Fico. Ak „zaberie" on, mohol by voličov prilákať. Nahráva mu aj to, že jeho voliči vidia, že má Radičová šancu. „Pre nás je výhoda, že ten rozdiel nie je veľký, aspoň to voličov motivuje," povedal SME politik z najužšieho vedenia Smeru.

SkryťVypnúť reklamu

Nestačia hlasy neúspešných

BRATISLAVA. Hlasy neúspešných kandidátov Františka Mikloška a Zuzany Martinákovej kandidátke opozície stačiť nebudú. Podľa sociológa Pavla Haulika musí na víťazstvo získať aj časť ľudí, ktorí v prvom kole voliť neboli. „Napriek eufórii, ktorá po včerajšku zavládla, stále platí, že náskok Gašparoviča je pomerne veľký." V druhom kole očakáva rovnakú alebo len mierne vyššiu účasť.

Politológ László Öllös hovorí, že zapojenie sa Fica do kampane bolo zatiaľ dvojsečnou zbraňou. Mobilizovala voličov Smeru, ale aj jeho odporcov. Myslí si však aj to, že voliči málokedy počúvajú, čo im odporučia ich kandidáti. To, že Mikloško a ani Martináková nepovedali, koho voliť, preto na rozhodnutie ich sympatizantov nemusí mať veľký vplyv.

SkryťVypnúť reklamu

(knm)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  3. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  4. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  5. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  6. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  7. Letný literárny výber vložený v denníkoch SME a Korzár
  8. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  2. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné?
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  4. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  5. Takto má vyzerať dostupný biznis notebook
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Tajomstvo najšťastnejších krajín sveta
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  1. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 6 420
  2. Črevné problémy, pohlavné choroby či poškodenie kože 4 634
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 553
  4. Prečo sú dovolenky na obrích výletných lodiach lacné? 3 244
  5. Nízke úspory a dôchodky? Tieto 3 faktory ovplyvnia Slovensko 2 932
  6. Ako často treba čistiť fasádu? Niektoré si vystačia samy 2 798
  7. Sviatočný Devín otvárame pre všetkých 2 368
  8. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 1 731
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu