Mikloško sa nedal presvedčiť

Iveta Radičová nie je za potraty, odkazujú konzervatívnym voličom opozičné strany. František Mikloško si to nemyslí.

Mikloško nepočuje, čo mu hovoria kolegovia z opozície. Že by mal jasne podporiť Radičovú.(Zdroj: SME – OLIVER FILAN)

BRATISLAVA. KDS nepodporí Ivetu Radičovú, lebo je pre Slovensko rovnako „nešťastná a nehodná alternatíva“ ako Ivan Gašparovič. Dôvodom je to, že nie je za zákaz interrupcií.

„Ivan Gašparovič je bývalý komunista a nedôstojný oportunista. Iveta Radičová je politička, ktorej výrazná súčasť jej identity je právo ženy na umelý potrat. Pre to, aby nedôstojný oportunista odišiel z prezidentského paláca, KDS nebude podporovať právo na umelý potrat,“ povedal predseda strany Vladimír Palko s tým, že nie sú povinní si vybrať.

SDKÚ podľa neho už druhýkrát ponúkla do prezidentských volieb kandidáta, „o ktorom bolo dopredu jasné, že svojimi postojmi nestojí v strede opozičného tábora, ale na ľavom okraji“.

Po voľbách poznáme exkandidátov lepšie, než pred nimi. Podľa Lukáša Filu je to smutný pohľad.

Čítajte viac v komentári Slzavé údolie neúspešných kandidátov

Csáky: Sú to sektárske názory

Vyjadrenia Palka aj Mikloška, že v druhom kole nepodporia Ivetu Radičovú a nepôjdu vôbec voliť, nahnevali opozičných politikov.

„Obávam sa, že ani František Mikloško ani KDS nevyrástli na úroveň politikov, ktorí si môžu povedať, že sú štátnici,“ komentoval to predseda SMK Pál Csáky. Podľa neho zastávajú konzervatívci „sektárske názory“. Konzervatívnym voličom odkazuje, že v druhom kole sa bude rozhodovať medzi „komunistickou a mečiarovskou“ minulosťou a „sympatickou a proeurópskou“ budúcnosťou Slovenska. „Tak by to mal chápať každý, aj ten, kto je konzervatívny, v dobrom zmysle slova,“ dodal Csáky.

Lipšic očakával veľkorysosť

Podpredsedovi KDH Danielovi Lipšicovi je Mikloškovho vyjadrenia ľúto. Aj on, podobne ako Radičová, očakával väčšiu veľkorysosť. Hovorí, že KDS skresľuje, keď hovorí, že Radičová podporuje umelé potraty. „Iveta Radičová nepodporuje umelé potraty.“ Podpredseda KDH povedal, že jej názor je „o niečo iný“ ako názor kresťanských demokratov.

Lipšic si myslí, že Mikloškových voličov by mali presvedčiť hodnoty novembra 1989, na ktoré sa ich kandidát pred voľbou odvolával.

Radičová podľa neho stelesňuje šancu prvýkrát zvoliť nekomunistického prezidenta. „Väčšina konzervatívnych voličov v druhom kole príde,“ dúfa Lipšic.

Mikloš: Mikloško nepriamo podporuje Gašparoviča

O tom, že by Radičová podporovala potraty, nevie ani podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš.

„Postoj pani Radičovej je korektný, zrozumiteľný a zodpovedný. Voliči Františka Mikloška chceli zmenu, preto ho volili. Dnes je jedinou alternatívou na zmenu v druhom kole Iveta Radičová. A kto nevidí rozdiely medzi Radičovou a Gašparovičom, tak toho asi ťažko presviedčať,“ myslí si podpredseda SDKÚ.

Mikloško týmto podľa Mikloša „či už si to uvedomuje, alebo nie“ nepriamo podporuje Ivana Gašparoviča.

Radičová v ankete SME na otázku, či má mať žena právo ísť na potrat, odpovedala, že rozhodnutie dať život je vysoko intímna záležitosť. „Dôverujem našim ženám, že sa správajú zodpovedne a rozhodujú na základe vnútorných hodnôt, svedomia a viery.“ Je za sprístupnenie čo najviac informácií a za zjednodušenie adopcií a umiestňovania detí do náhradných rodín. Za zákaz potratov nie je ani Ivan Gašparovič.

Mikloško: Načo to potom všetko bolo?

František Mikloško hovorí, že Radičovú nebude voliť pre jej postoje k etickým otázkam.

BRATISLAVA. Neúspešný prezidentský kandidát František Mikloško vidí rozdiel medzi Ivanom Gašparovičom a Ivetou Radičovou, ale ani jedného z nich neodporučí voliť svojim voličom v druhom kole.

„Gašparoviča nebudem voliť pre jeho spoločnú minulosť s Mečiarom a pre jeho zaviazanosť Ficovi a Slotovi. Radičovú nebudem voliť pre jej názory na základné etické otázky,“ napísal vo svojom písomnom stanovisku. Priamo na otázky odpovedať napriek prísľubu odmietol.

Radičovú nebude voliť „aj napriek tomu, že ju Pavol Hrušovský, Július Brocka a Mária Sabolová podporujú“. Odmietol, že týmto podporuje Gašparoviča. „Nepodporujem nikoho. Každého z iných dôvodov,“ povedal.
Jedným z pilierov Mikloškovej kandidatúry bol boj proti komunizmu. Radičová je prvý nekomunistický kandidát v druhom kole. Nie je jej nepodporenie v rozpore s hodnotami novembra 1989?

„Do novembra 1989 som bojoval proti komunizmu. V roku 1986 som sa podieľal na podpisovej akcii proti liberalizácii interrupčného zákona, ktorý je dodnes platný. Toto je môj vklad pre november 1989 a aj pre toto som sa stal členom Koordinačného výboru VPN – neskôr predsedom Slovenskej národnej rady za VPN,“ odpísal Mikloško.

Na poznámku na základe čoho KDS tvrdí, že Radičová podporuje potraty, odpísal, že do diskusie o umelých potratoch sa púšťať nebude. Pripomenul Radičovej výrok, že kto nechce robiť potraty, nech nerobí gynekológa.

Radičová pre časopis .týždeň na otázku, čo si myslí o výhrade svedomia, povedala: „Na rovinu poviem, že nerozumiem voľbe lekárov stať sa gynekológmi, ak majú problém vykonávať interrupcie. Na druhej strane, ak už sa niekto takto rozhodol a má problém, tak ho k týmto zásahom neslobodno nútiť. Aj v tomto prípade ctím možnosť voľby a ochranu svedomia.“

Radičová povedala, že od Mikloška čakala veľkorysosť. „V roku 2006 sme kvôli ideovým otázkam odišli z vlády, v roku 2008 sme kvôli nim odišli z KDH a teraz mám byť odrazu veľkorysý? Načo to všetko potom bolo?“ spýtal sa Mikloško. KDH odišlo z vlády, keď SDKÚ odmietla schváliť zmluvu s Vatikánom o výhrade vo svedomí.

Pôjdete voliť?

Podporovateľov Františka Mikloška sme sa spýtali, či pôjdu v druhom kole voliť.

andrasy.jpg
Oliver Andrásy, humorista: ÁNO
Pôjdem voliť. Presviedčal som aj Mikloška, aby sa inak rozhodol, ale je tvrdohlavý. Medzi Ivanom Gašparovičom a Ivetou Radičovou vidím dosť veľký rozdiel. Snažil som sa Mikloška ovplyvniť, aby odporučil, aj keď nie voliť Radičovú, tak aspoň, nevoliť kandidáta s komunistickomečiarovskou minulosťou, ale nedal si povedať.
hevier.jpg
Daniel Hevier, spisovateľ: NIE
Nie. Nemám kandidáta, ktorý by spĺňal moje očakávania. Tým, že Mikloško nepostúpil, nenašiel som zaňho adekvátnu náhradu.
kascak.jpg

Michal Kaščák: ÁNO

Samozrejme, pôjdem. Je to pre mňa prirodzené
pokračovanie môjho rozhodnutia v prvom kole, kde som podporil Mikloška. Je samozrejmé, že v druhom kole budem voliť Radičovú. Určite nechcem prezidenta, ktorý má mečiarovskú a komunistickú minulosť a má narodnosocialistickú súčasnosť a ktorý podľa mňa úplne strápnil všetky posty, ktoré doteraz zastával.

konyk.jpg

Koňyk, spevák Zóny A: NIE

Nepôjdem voliť. Ja som jeho priaznivec, keďže on povedal, že nepôjde voliť, tak to je pre mňa smerodajné.

bucko.jpg

Štefan Bučko, herec: -

Poznám sa s Františkom dvadsať rokov, je to môj priateľ, podporil som ho. Ďalšie vyhlásenia by som nerád dával.

cobejova.jpg

Michaela Čobejová, herečka: ÁNO

Určite pôjdem. Vrele odporúčam všetkým, čo volili Mikloška, aby volili Radičovú. Ani nám voličom Mikloška sa nechce ďalších päť rokov pozerať na pretekára Gašparoviča. Päť rokov je dlhý čas.

simko.jpg

Ivan Šimko, politik: ÁNO

Voliť pôjdem. Ideologicky chápem stanovisko Mikloška, ale v súčasnosti z politického hľadiska je pre mňa bližšou kandidátkou Iveta Radičová ako Ivan Gašparovič.

Sociológ: Martinákovej voliči sa rozhodnú sami

HZDS aj Slobodné fórum povedia koho voliť najskôr v sobotu. Na ich voličov to asi vplyv mať nebude.

BRATISLAVA. Zuzana Martináková získala v prvom kole 96-­tisíc hlasov. Svojim voličom zatiaľ nepovedala, koho voliť. Dvom víťazným kandidátom odkázala, aby s ňou o podpore rokovali.

Ani jeden z nich to však neurobí. Ešte v nedeľu ju odmietla Iveta Radičová a včera tak urobil aj Ivan Gašparovič.

„Pán prezident nebude iniciovať žiadne stretnutie s bývalými kanddiátmi,“ povedal jeho hovorca Marek Trubač. Gašparovič však podľa neho privíta, ak si voliči týchto kandidátov vyhodnotia, kto z nich by bol lepší.
Martináková povedala, že jej návrh na rokovanie bol „štandardný postup“. Podľa nej by bolo úctivé k voličom, keby kandidáti na rokovanie pristúpili. Ukázali by aj pokoru.

Martináková pred prvým kolom na otázku SME, ak by si mohla vybrať viceprezidenta, kto by to bol, odpovedala, že Radičovú. Slobodné fórum podľa nej rozhodne čo ďalej v sobotu na rokovaní straníckych orgánov.

Podobne sa vyjadril aj predseda HZDS Vladimír Mečiar. Jeho kandidát Milan Melnik získal 46­tisíc hlasov. V strane rozhodnú v sobotu.

Už včera však Mečiar poslal do tlačových agentúr správu, podľa ktorej Ivan Gašparovič nikdy nebol tvorcom ústavy, hoci je pod ňou podpísaný. „Viackrát sa stavia do situácií, v ktorých nikdy nebol, a hovorí o rokovaniach, na ktorých sa nikdy nezúčastnil. Svedectvo vydávam kvôli pravde,“ napísal Mečiar.

Sociológ Ivan Dianiška z agentúry Focus si myslí, že Martinákovej voličov jej odporúčanie až tak neovplyvní, lebo je v politike krátko. Podľa prieskumov Focusu, ktoré síce robili na malej vzorke, väčšia časť Martinákovej voličov bude voliť Radičovú a len o niečo menšia Gašparoviča. Značná časť vraj zostane doma.
Voliči HZDS volia skôr Ivana Gašparoviča, ale niektorých by podľa Dianišku mohol ovplyvniť aj Mečiar. Bude to však podľa neho len malý počet.

Komunisti, ktorých kandidát Milan Sidor získal takmer 21­tisíc hlasov, odporúčajú voliť Ivana Gašparoviča. Nevoliť odporúča Dagmar Bollová.

Najčítanejšie na SME Domov


Inzercia - Tlačové správy


 1. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 2. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 3. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 4. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 5. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 7. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 9. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 10. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 1. Neviete si rady s vaším ročným vyúčtovaním? Pomôže vám FiiFree
 2. Nadácia Orange ocenila Detský čin roka
 3. Výnimočný obchod robia výnimoční zamestnanci
 4. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov
 5. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal?
 6. Aj vy môžete mať pekný trávnik, poradí vám expert
 7. Výrobky, ktoré chutia a voňajú ako z domácej zabíjačky
 8. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy)
 9. Profesionálne sa predaj nehnuteľností dá robiť jedine exkluzívne
 10. HÝBSA Slovensko odštartovalo turné po Slovensku. Buďte pri tom!
 1. Táto dvojica stojí za zrodom slovenského internetu. Ako začínal? 17 380
 2. 14 tipov na exotickú dovolenku, ktorú si môžete dovoliť (aj vy) 16 038
 3. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 8 383
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 7 375
 5. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 7 270
 6. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 6 764
 7. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 471
 8. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 5 203
 9. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke? 3 764
 10. Mimoriadna kvalita unikátnych Kia SUV modelov 2 663

Hlavné správy zo Sme.sk

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

KOMENTÁRE

Keď je na výber medzi Dúhou a Váhostavom

Kde uviazlo trestné oznámenie vyzerá ako otázka na policajných šéfov.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.

Neprehliadnite tiež

Má anorexiu a 26 kilogramov. Jej manžel je zúfalý, lebo jej nikto nevie pomôcť

Povedali mi, že s takouto diagnózou nepochodíte nikde na Slovensku. Nikto vám ju nezoberie, spomína manžel na reakciu samosprávy.

Kaliňák lákal na byty za symbolické ceny

Asi tretinovú zľavu na byt dostal aj bývalý policajný viceprezident. Jeho nástupca platí v hlavnom meste nájomné 30 eur mesačne.

Langoš sa plnej sily Ústavu pamäti národa nedožil

Prvý predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa a bývalý federálny minister vnútra Ján Langoš zahynul v polovici júna-

Petranský sa v ÚPN zabetónoval

Ivan Petranský získal v Ústave pamäti národa niekoľko silných pozícií.