Podozrivé obchody s pôdou v Karibiku budú mať dohru aj na Slovensku. Polícia už začala trestné stíhanie v prípade luxusného rezortu, za ktorým sú skupiny Istrokapitál a J&T.
BRATISLAVA, SALT CAY. Slovenská polícia chce vypočuť hlavného aktéra v prípade podozrenia z korupcie na karibských ostrovoch Turks and Caicos – šéfa Istrokapitálu Mária Hoffmana.
„Na pokyn špeciálneho prokurátora začal vyšetrovateľ Úradu boja proti korupcii trestné stíhanie vo veci trestného činu podplácania,“ povedala hovorkyňa policajného prezídia Andrea Polačiková. „Momentálne vykonávame úkony, ktoré v tomto štádiu nebudeme komentovať.“
Podľa informácií denníka SME polícia zatiaľ netuší, kde sa Hoffman nachádza.
Podklady na vyšetrovanie tvorili aj články, ktoré zverejňoval denník SME od októbra minulého roku. Ukázali na nespokojnosť časti populácie na maličkom ostrove Salt Cay so zámerom Hoffmana a jeho ľudí postaviť tam exkluzívne dovolenkové stredisko spolu s golfovým ihriskom. Projekt by mal obsadiť 86 percent celého ostrova.
Obchody s premiérom Naši žraloci v Karibiku Spoločnosť Devco ovládaná Máriom Hoffmanom plánuje na ostrove Salt Cay postaviť luxusný dovolenkový rezort. Miestna vláda jej výhodne prenajala pozemky. Premiér Michael Misick získal v J&T banke úver 6 miliónov dolárov. Premiérov brat vlastní polovicu podniku, ktorý má postaviť golfové ihrisko. Hoffman daroval Misickovej strane 100-tisíc dolárov.
Prípad už mesiace vyšetruje britská vládna vyšetrovacia komisia. Ostrovy spadajú pod britskú správu.
Z prepisov verejných výsluchov, ktoré komisia zverejnila na internete vo februári a v marci, sa verejnosť dozvedela aj to, že premiér Turks a Caicos Michael Misick mal z plánovanej investície slovenských finančníkov vo výške 400 miliónov eur aj politické a osobné výhody.
Misickov brat Chal dostal napríklad bez výnimočných zásluh 50-percentný podiel v podniku, ktorý má postaviť golfové ihrisko. Premiér neskôr tento podiel sám využil ako zábezpeku na úver šesť miliónov dolárov od J&T banky v Prahe.
Misick pri výsluchu priznal, že úver nespláca. Peniaze má vrátiť v apríli, povedal však, že ich nemá. Britský advokát, ktorý viedol výsluch, sa ho pýtal, či naozaj išlo o úver a nie o dar či úplatok. Ukázalo sa tiež, že Hoffman daroval Misickovej strane PNP stotisíc dolárov. Misick pred komisiou uznal, že takéto dary bežne využíval aj na súkromné účely.
Finančník Mário Hoffman (vľavo) zaujíma aj slovenskú políciu. Politicky na prípad už doplatil premiér ostrovov Turks a Caicos Michael Misick (vpravo).
Londýn už zasiahol Jedna z obyvateliek ostrova pred komisiou Hoffmana obvinila z nátlaku. Mal jej priznať svoj vplyv na miestnu vládu. Hoffmanov právnik na to komisii povedal, že „pán Hoffman vehementne odmieta, že by niekedy niečo také povedal“.
Prípad zaujal aj britské médiá, písal o ňom aj londýnsky denník Times.
Spolupráca sa vyplatila aj druhej strane. Misickova vláda napríklad súhlasila, že developerom prenajme 96 hektárov na ostrove na 99 rokov za 238 dolárov ročne. Tiež mala tlačiť na úradníkov, aby povolili výstavbu móla, ktoré má škodiť miestnemu životnému prostrediu.
Vyšetrovacia komisia ešte nemá hotovú definitívnu správu o korupcii na ostrovoch, Briti však už konajú. Londýn včera predstavil zmeny v zákone, ktoré vrátia Turks a Caicos pod britskú korunu. Musia ešte prejsť parlamentom.
Misick vo februári rezignoval na post predsedu strany a sľúbil, že do konca marca odíde aj z kresla premiéra.
Hovorca J&T aj Mário Hoffman odmietli so SME o prípade komunikovať. Skôr v reakcii Hoffman napísal: „Uznávam, že sú aj iné po anglicky hovoriace destinácie, ktoré na svojej kope hnoja pracovali intenzívnejšie, a preto ho musia rozvážať aj do okolitého sveta.“

Beata
Balogová
