BRATISLAVA. Na Slovensku stále tisíce ľudí nedokážu hlasovať tak, ako vyžaduje zákon. Znamienko X, ktoré musí byť v rámčeku pred priezviskom kandidáta, nedokážu spraviť najmä starí a chorí.
Podľa člena volebnej komisie z okresu Lučenec niektoré komisie sa rozhodli uznať aj plus, teda o 90 stupňov otočené X.
Neplatné hlasy z 1 892 669 obyvateľov Slovenska, ktorí odovzdali obálku, to 17 040 urobilo zbytočne – komisie ich hlasy neuznali niekto nedal do obálky hlasovací lístok alebo ho nevyplnil správne neoznačil ani jedného kandidáta, označil viacerých alebo zvolil zlý spôsob označenia – napríklad zakrúžkovaním kandidáta.
„Najprv sme našli veľmi veľký krížik, ktorý sme vytriedili ako neplatný, ale hneď sme zistili, že by bolo veľa neplatných hlasov. Nakoniec sme brali všetky krížiky, aj keď presahovali rámček. Ako môže chcieť niekto od ľudí postihnutých chorobami alebo starších, ktorým sa trasie ruka, aby ,krížikovali' presne?“
Rovnako chce člen komisie postupovať aj v druhom kole. Práve okrskové komisie posudzujú, ktorý hlas je platný. Žiaden kandidát o kontrolu neplatných hlasov nepožiadal.
„Keď je jasné, ktorého kandidáta označili, nebudem mať problém uznať aj krížik, ktorý nebude dokonalý,“ hovorí člen komisie z lučeneckého okresu. Štatistický úrad vydal pred voľbami komisiám metodický pokyn. Aké X neplatí, sa v ňom nehovorí.
Člen správnej rady Slovensko bez bariér Peter Kurhajec v sobotu pri voľbách asistoval trom starším ľuďom. Ani jeden z nich nedokázal hlasovať správne. Hovorí, že jednoznačne vyjadrili svoju vôľu, ale nedokázali to narysovať. „Trasľavo ťahal čiaru po uhlopriečke a vybočil z nej. Uhlopriečky sa nekrižovali v strede, ale v dolnej časti rámčeka, takže to nebol krížik,“ opisoval problémy jedného z nich. Kurhajec preto podal podnet na Ústrednú volebnú komisiu.
„Nie je to taký veľký problém, že krížik musí byť presne v rámčeku,“ tvrdí podpredsedníčka Ústrednej volebnej komisie Katarína Tóthová. Pripustila, že môže dôjsť k zmene.
Ministerstvo vnútra plánuje zjednotiť volebné pravidlá po budúcoročných voľbách. Prvé kolo volieb prezidenta prinieslo menej neplatných hlasov ako v minulosti.
Je možné, že okrskové komisie boli zhovievavejšie, napočítali 17 040 neplatných hlasov. Oproti prvému kolu v roku 2004 to je o 11 365 menej.
Kým tento rok bol rozdiel medzi postupovým druhým miestom a tretím obrovský, v minulých voľbách to bolo pri veľkom počte neplatných hlasov iba 3644 hlasov.

Beata
Balogová
