SME

Obec Hejce a Rudolf Chmel dostali prvú slovensko-maďarskú cenu

Ministri zahraničných vecí Slovenska a Maďarska Miroslav Lajčák a Kinga Gönczová dnes v Bratislave po prvýkrát odovzdali cenu dobrého susedstva a porozumenia vedeniu maďarskej obce Hejce a slovenskému literárnemu vedcovi, bývalému veľvyslancovi v Maďarsku

BRATISLAVA. Rudolfovi Chmelovi. Ocenení dostanú po dve tisíc eur.

Starosta obce Hejce Géza Rohály po prevzatí ceny oznámil, že s dotáciou Európskej únie chcú vybudovať pamätnú pútnickú cestu, spájajúcu Slovensko s Maďarskom do obce Hejce, ako spomienku na 42 obetí havárie vojenského antonova v januári 2006. Zahynuli v ňom slovenskí vojaci, vracajúci sa z Kosova. Práve za okamžitú nezištnú pomoc po tragédií, obrovskú ľudskú spolupatričnosť prejavenú príbuzným a iniciatívu pri zaradení pamätníka a pamätnej izby získala dnes obec Hejce cenu šéfov diplomacií. Rohály dúfa, že pútnická cesta nebude slúžiť len príbuzným obetí, ale využijú ju na stretnutie a zlepšenie vzťahov aj politici Slovenska a Maďarska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rudolf Chmel, ktorý cenu získal symbolicky k sedemdesiatke, zase dúfa, že sa mu podarí presadiť projekt Fondu slovensko-maďarskej budúcnosti. Cez rezorty zahraničných vecí, alebo kultúry, by mali ísť peniaze na vzdelávacie, vedecké, kultúrne a športové projekty, zamrané na mladú generáciu, ktorá už nebude žiť v minulosti. Chmel do nej vkladá nádej lepších, históriou nezaťažených vzťahov.

Potešilo ho, že cenu prevzal od Kingy Gönczovej, dcéry bývalého prezidenta Árpáda Göncza, s ktorým ho viaže dávne priateľstvo. Chmel ako posledný veľvyslanec Českej a Slovenskej federatívnej republiky v Budapešti Gönczovi odovzdával poverovacie listiny a spolu spriadali plány na harmonickú budúcnosť oboch národov. Je známy aj ako autor kníh Moja maďarská otázka a Moje slovenské pochybnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Cena Dobré susedstvo a porozumenie je súčasťou aktivít na zlepšenie vzťahov, vychádzajúcich zo 14 bodového programu vlád z júna 2007. V decembri podpísal Ján Kubiš s Gönczovou memorandum, ktoré uviedlo cenu do života. Za príspevok dobrým susedským vzťahom a porozumeniu u budú udeľovať každoročne, vždy jednému občanovi, obci alebo organizácii zo slovenskej a jednému z maďarskej strany. Laureátov vyberajú rezorty spoločne. Zo SR sa do 1. ročníka prihlásilo 45 kandidátov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 376
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 269
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 554
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 422
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 952
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 523
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 428
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona.

Slovensko čaká vstup do kvalifikácie na budúcoročný svetový šampionát v septembri.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu