BRATISLAVA. Jej slovenský partner Miroslav Lajčák zase odsúdil pokusy o škandalizáciu maďarských voličov v prezidentských voľbách, ku ktorej siahli po prvom kole niektorí politici vládnych strán, predovšetkým SNS.
Lajčák tiež ubezpečoval, že novela zákona o štátnom jazyku neobmedzí práva menšín používať materčinu a že maďarské vysielanie Radia Patria do júna pokryje kvalitným signálom celú dohodnutú oblasť. Obaja v zmierlivom tóne deklarovali mimoriadny záujem na dobrej spolupráci, rozvoji infraštruktúry a cezhraničnej spolupráce po tom, ako po prvý raz udelili cenu dobrého susedstva severomaďarskej obci Hejce a bývalému československému veľvyslancovi v Budapešti Rudolfovi Chmelovi.
„Som zásadne proti rozdeľovaniu občanov Slovenskej republiky na základe ich etnickej príslušnosti... Občanov treba hodnotiť podľa toho, či rešpektujú zákony a podľa toho, ako sa správajú, a nie podľa toho, aký jazyk považujú za svoj rodný. Toto je východisko, podľa ktorého treba hodnotiť aj všetky politické procesy vrátane prebiehajúcich prezidentských volieb,“ vyhlásil Lajčák. Pripomenul, že všetci občania SR tu platia dane. „Budem rád, keď nebudeme svedkami žiadnych nezodpovedných vyhlásení tak vnútri územia Slovenskej republiky, ako aj zo zahraničia.“
Maďarská ministerka zdôraznila, že zmena vlády nebude znamenať zmenu v politike voči Slovensku. „V Maďarsku existuje konsenzus, že vzťahy so SR sú veľmi dôležité. Naše dve krajiny sú si súdené. Uvedomujeme si potrebu jednoty stredoeurópskeho regiónu,“ povedala po rokovaní s Lajčákom. Predčasné voľby, ktoré chce opozičný Fidesz, podľa Gönczovej nebudú. Socialisti chcú pokračovať s iným partnerom. Do dvoch týždňov by mala byť nová vláda s novým premiérom.
Gönczová: Problémov je menej
Slovensku a Maďarsku sa podarilo v poslednom období odstrániť časť problémov, ktoré komplikujú vzťahy obidvoch krajín. Povedala Gönczová.
"Máme menšiu listinu problémov," povedala Gönczová. Zároveň však namietala voči niektorým častiam návrhu na väčšiu ochranu štátneho jazyka, ktorý už schválila vláda. Zmeny podľa nej môžu byť v rozpore s chartou na ochranu menšinových jazykov. Očakáva tiež rozšírenie vysielania Rádia Patria s národnostným programom.
Proti návrhu jazykového zákona, ktorý napríklad umožní pokuty za prehrešky voči slovenčine, už protestovali niektoré organizácie zastupujúce približne polmiliónovú maďarskú menšinu na Slovensku. Výhrady mali aj proti zmenám vo vysielaní Patrie. Tisíce ľudí totiž údajne po zastavení vysielania verejnoprávneho Slovenského rozhlasu na stredných vlnách stratili možnosť počúvať relácie či príspevky v maďarčine.
Pozvanie platí aj pre nového premiéra
Lajčák potvrdil pozvanie pre nového predsedu maďarskej vlády v jarnom termíne, keď mal za Robertom Ficom prísť odstupujúci Ferenc Gyurcsány. Nevylúčil ani prípadnú spoluprácu s vládou Fideszu, ktorý by prípadné predčasné voľby podľa prieskumov vyhral. „Slovenská vláda bude spolupracovať s každou demokraticky zvolenou vládou v Maďarsku,“ dodal.