BANSKÁ ŠTIAVNICA. Barokový komplex banskoštiavnickej kalvárie je od roku 2007 zaradený medzi sto najohrozenejších pamiatok sveta.
Aktuálny zoznam každé dva roky zostavuje Svetový pamiatkový fond (WMF) v New Yorku. Projektový riaditeľ fondu Mark Weber v minulých dňoch navštívil Banskú Štiavnicu. S postupom prác je spokojný.
Fond môže ešte pomôcť
Samotný fond prostredníctvom svojho donora - Wilson Challenge to Conserve our Heritage prispel sumou 175tisíc dolárov na reštaurovanie najohrozenejších nástenných malieb v bočných kaplnkách dolného kostola.
Weber nevylúčil, že fond by mohol pomôcť aj pri získavaní ďalších prostriedkov na záchranu tejto monumentálnej pamiatky.
Katarína Vošková z Fakulty architektúry STU tvrdí, že záchrana týchto malieb si vyžaduje mimoriadne kvalitný reštaurátorský zásah
„Fresky boli v 19. storočí premaľované a spoločne so spodnou - barokovou vrstvou sa pod vplyvom silnej vlhkosti začali ničiť a opadávať," dodala.
Na rade je fasáda
Kalvársky fond by chcel z prostriedkov WMF urobiť aj reštaurátorský výskum fasády dolného kostola, obnoviť jeho omietky a barokové maľby.
Najnáročnejšia bude záchrana malieb v centrálnej Kaplnke Poslednej večere. Barokové maľby boli v 90. rokoch premaľované na bielo, pričom baroková maľba sa prilepila k bielemu náteru a oddeľuje sa od podkladu spolu s omietkou.
Štiavnickú kalváriu postavili v rokoch 1744 - 1751. Skladá sa z 25 objektov.

Beata
Balogová
