V Kvakovciach sa všetci na zabíjačke tvárili, že im je Radičová sympatická, ale nevolili ju. Návšteva kandidáta voličov veľmi neovplyvňuje.
BRATISLAVA. Dvaja kandidáti na prezidenta Ivan Gašparovič a Iveta Radičová navštívili pred prvým kolom volieb spolu 41 miest.
Radičová častejšie ako Gašparovič zavítala aj tam, kde parlamentné voľby vyhrala koalícia. Napriek jej stretnutiam s občanmi jej miestni neuverili a ďalej volili Gašparoviča.
Takýchto miest navštívila desať z 24.
Kliknite - obrázok zväčšíte
Dedinčanov neoslovila
V obci Kvakovce prišlo na stretnutie s ňou veľa obyvateľov obce, tvárili sa, že im je sympatická a budú ju voliť. Voľby ukázali iné. Radičovú volilo 25 dedinčanov, Gašparoviča 113.
Podobne v Kvakovciach dopadli aj parlamentné voľby. Koaličné strany volilo 123 ľudí, opozičné 14.
Podobný scenár sa opakoval aj v obciach Turzovka alebo Terchová. Radičová tam oproti Gašparovičovi výrazne pohorela. Zabodovala však napríklad v obci Selce. Koalíciu tam v roku 2006 volilo 431 občanov, opozíciu 403. Radičovú však teraz volilo viac občanov ako Gašparoviča. Dostala hlas od 403 z nich a prezident dostal 346 hlasov.
Ukazuje sa, že Gašparovič neoslovuje všetkých voličov koaličných strán. Či ich ešte osloví, uvidíme. Radičová by mala ísť tam, kde má dobré pozície.
Grigorij Mesežnikov, politológ
Gašparovič na rozdiel od Radičovej si na „znepriatelené územia veľmi netrúfol“. Okrem Bratislavy, kde sa stretol s dôchodcami v Karlovej Vsi, navštívil ešte dve mestá, kde voľby vyhrala opozícia – Skalicu a Sládkovičovo, kde občania volia hlavne SMK.
Z údajov z miest, ktoré kandidáti navštívili, tiež vyplýva, že majú potenciál získať ďalších voličov.
V Žiline zostali doma
Gašparovič napríklad hlavne v Žiline. Kým Radičovú tam volilo všetkých zhruba 12–tisíc voličov opozície, 6–tisíc voličov koalície zostalo doma. Gašparovič aj tak vyhral, získal 15–tisíc hlasov, mohol však mať až 21–tisíc.
Žilina je príkladom pre ostatné mestá, na ktoré by sa mohli kandidáti zamerať, kde ešte majú voličov, ktorí v prvom kole zostali doma.
Gašparovič napríklad v Bratislave nezískal zhruba 20–tisíc voličov koalície v parlamentných voľbách. Radičovej hlas nedalo 11–tisíc voličov z volieb, celkového favortia v hlavnom meste aj tak výrazne porazila. Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že Radičová by dnes na niektoré tipy voličov mala rezignovať a zamerať sa najmä na miesta, kde je silná a kde môže získať ešte viac. „Tam, kde má dobré pozície a istá časť voličov sa nezúčastnila. V jej prirodzených baštách,“ povedal.
Potenciál má Gašparovič
Prvé kolo volieb ukázalo, že Gašparovič všeobecne nezískal hlasy všetkých koaličných voličov. „Ukazuje sa, že neoslovuje všetkých voličov koaličných strán ani Smeru. Nedokáže to. Či ich ešte osloví, uvidíme,“ povedal Mesežnikov. Gašparoviča nevolilo zhruba tristotisíc voličov HZDS, SNS a Smeru.
Naopak hlasy 800–tisíc opozičných voličov sa rozdelili medzi Radičovú a Mikloška a zrejme aj Martinákovú. Či Radičová osloví ešte nejakých nových, sa ukáže.
Podľa Mesežnikova má na to lepšie schopnosti ako jej protikandidát.
Volebné správanie regiónov drží tradíciu
Regionálne rozloženie síl sa od parlamentných volieb v podstate nezmenilo. Výsledky prvého kola prezidentských volieb však odhalili potenciál kandidátov v jednotlivých regiónoch.
BRATISLAVA. Prvé kolo prezidentských volieb potvrdilo hegemóniu vládnej koalície na území obývanom len alebo zväčša ľuďmi slovenskej národnosti. Oproti posledným parlamentným voľbám ju dokonca rozšírila – na juh i západ Slovenska.
Ivan Gašparovič dostal viac hlasov ako Iveta Radičová aj v obvodoch Veľký Krtíš, Trebišov, Malacky a Pezinok, kde v júni 2006 získala najviac hlasov niektorá zo strán vtedajšej vládnej koalície – SDKÚ alebo SMK. V prvom z menovaných okresov však rozdiel medzi najúspešnejšími kandidátmi predstavuje iba čosi vyše 200 hlasov a v druhom, omnoho početnejšom, 900, takže ešte nemusí ísť o zmenu volebného správania.
Záleží na rozdelení hlasov
O výsledku volieb v niektorých regiónoch rozhodla nielen účasť, ale aj to, komu by dali hlas voliči niektorého z ostatných kandidátov, keby mali na výber iba medzi Gašparovičom a Radičovou.
František Mikloško a Zuzana Martináková v niektorých regiónoch dostali toľko hlasov, že Radičovej by časť z nich stačila na regionálne víťazstvo.
Vo Veľkom Krtíši by na to potrebovala iba 22 percent, v Trebišove zasa čosi vyše 37 percent týchto hlasov. Získať niektorých voličov neúspešných kandidátov by sa jej oplatilo aj v zázemí Bratislavy. V obvodoch Malacky a Pezinok dostala spolu o 2990 hlasov menej ako Gašparovič, zatiaľ čo každý z dvojice Mikloško – Martináková tu „zozbieral“ vyše dvetisíc hlasov.
„Druhé kolo bude aj o rozdelení hlasov neúspešných kandidátov,“ pripomína Pavel Haulík z agentúry MVK.
Najmä východ je otvorený
Hlasy pre dvoch neúspešných kandidátov mohli rozhodnúť aj o výsledku volieb v troch obvodoch východného Slovenska – Kežmarok, Poprad a Prešov. Gašparovič tu však zvíťazil s takým náskokom, že Radičová by si musela nakloniť takmer každého voliča Mikloška a Martinákovej.
Haulík považuje práve východ Slovenska za „otvorený“. Tu totiž zaznamenali najnižšiu volebnú účasť. V trebišovskom obvode dosiahla iba 34 percent.
Koalícia oproti parlamentným voľbám „stratila“ iba dva obvody – Banská Bystrica a Košice–okolie. Zisk opozičnej kandidátky v prvom z nich však predstavuje iba 29 hlasov, čo je na úrovni štatistickej chyby.
Jozef Čavojec
Veľkomešťania volili Radičovú
BRATISLAVA. Hranica medzi voličmi Ivana Gašparoviča a voličmi Ivety Radičovej sa tiahne medzi juhom a zvyškom Slovenska. Väčšina juhu volila ju, zvyšok najmä jeho. Volebné správanie sa však odlišuje aj na základe toho, v akom veľkom meste človek býva.
V najväčších slovenských mestách – Bratislave a Košiciach – jednoznačne vyhrala opozičná kandidátka, a to aj napriek tomu, že mala silnú konkurenciu v podobe Františka Mikloška.
Povesť bašty SDKÚ má aj Prešov. V meste ešte vyhrala Radičová, no v rovnomennom obvode, do ktorého patrí aj okres Sabinov, už triumfoval Gašparovič.
Posledným krajským mestom, kde nevyhral Gašparovič, je prekvapujúco Banská Bystrica, povestná skôr ľavicovo orientovaným voličstvom. Radičová tu dostala o 2205 hlasov viac.
Jozef Čavojec

Beata
Balogová
