SME

Šéf úradu naznačil, že v Janušekovom tendri boli pochybenia

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Béla Angyal podľa televízie TA3 potvrdil, že v kontroverznom tendri na ministerstve výstavby za 3,6 miliardy korún (119,5 milióna ...

BRATISLAVA. Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Béla Angyal podľa televízie TA3 potvrdil, že v kontroverznom tendri na ministerstve výstavby za 3,6 miliardy korún (119,5 milióna eur) boli isté pochybenia. Bližšie však zistenia úradu komentovať nechcel, keďže úrad ešte kontrolu oficiálne neukončil. Sporná súťaž na ministerstve Mariana Janušeka (SNS) vyvolala kritiku opozície, keďže sa k lukratívnej zákazke dostali aj firmy blízke tejto vládnej strane.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Premiér Robert Fico v minulosti nevylučoval, že pre tender nechá ministra odvolať. Rozhodujúce podľa neho mali byť zistenia kontrol ÚVO a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Podľa televízie TA3 úrad pochybenia v tendri našiel. "To nebudem komentovať, ale máte dobré informácie," reagoval pre televíziu Angyal.

SkryťVypnúť reklamu

ÚVO oficiálne výsledky kontroly zverejní až po tom, čo zápisnicu podpíše zodpovedná zamestnankyňa úradu. Tá je však dlhodobo práceneschopná a podľa hovorkyne úradu Heleny Fialovej stále nie je jasné, kedy sa vráti do práce. NKÚ zas so zverejnením chce počkať na stanovisko ÚVO. Niekoľko mesiacov trvajúce kontroly sa stali terčom kritiky opozície, podľa ktorej sa môžu zdržiavať úmyselne. Minister Janušek viackrát vyhlásil, že chce, aby sa kontroly dokončili čo najskôr.

Ministerstvo výstavby pridelilo v roku 2007 zákazku konzorciu, ktorého súčasťou boli aj firmy Avocat a Zamedia považované za blízke šéfovi SNS Jánovi Slotovi. Opozícia a médiá Janušekovi vyčítali i to, že informácie o tendri sa objavili len na niekoľko dní na nástenke ministerstva, do súťaže sa okrem víťazného konzorcia nikto neprihlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia sa pre tender už raz neúspešne pokúsila Janušeka zosadiť v parlamente, vládne strany ho však podržali. Nedávno tri opozičné strany ohlásili, že podajú návrh na Janušekovo odvolanie znova.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 376
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 269
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 554
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 422
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 952
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 523
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 428
  8. Iónske alebo Dodekanské ostrovy? Grécke leto má stovky tvárí 2 080
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Aryna Sabalenková (vľavo) a Coco Gauffová na Roland Garros.

Dve najvyššie postavené tenistky v rebríčku WTA sa vo finále stretnú opäť po mesiaci. Ich vzájomná bilancia je vyrovnaná.


Michaela Churavá
Tréner slovenskej futbalovej reprezentácie Francesco Calzona.

Slovensko čaká vstup do kvalifikácie na budúcoročný svetový šampionát v septembri.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu