BRATISLAVA. Uzatváranie zmlúv medzi štátom a verejnoprávnymi vysielateľmi umožní novela zákona o Slovenskom rozhlase (SRo), ktorej návrh dnes schválila vláda. Ak by právna norma vo vynovenej podobe vstúpila v septembri do platnosti, zmenil by sa aj zákon o Slovenskej televízii (STV), pre ktorú by ustanovenia o takýchto zmluvách platili tiež.
Zmluvami so štátom sa zavedie nová, špecifická forma zmluvného vzťahu. Jej hlavným cieľom je vytvorenie reálnej strednodobej stratégie tvorby, výroby a vysielania programovej služby verejnoprávnymi vysielateľmi. Tá sa má zamerať najmä na pôvodné programy vysielané vo verejnom záujme a premiérovo.
Minister kultúry Marek Maďarič na margo takýchto zmlúv ešte v októbri povedal, že ide o spôsob, ktorý je v Európe bežný a vďaka nemu získa STV a SRo podľa stanovených pravidiel peniaze hlavne na pôvodnú tvorbu. Rámcová zmluva sa uzatvorí na päť rokov, pričom každý rok sa k nej pripraví dodatok s presnou výškou financií.
Návrhy zmlúv a dodatkov k nim by podľa novely mali generálni riaditelia verejnoprávnych vysielateľov povinne predložiť na zaujatie stanoviska radám, ktoré ich kontrolujú, teda Rozhlasovej rade (RoRa) a Rade STV. Budú povinní tak urobiť ešte predtým, ako príslušný návrh dodatku predložia ministerstvu kultúry, s ktorým bude zmluva a jej dodatky uzatvorená.
Rezort kultúry si od novely sľubuje transparentnejšie využívanie prostriedkov zo štátneho rozpočtu určených na podporu výroby pôvodných programov vo verejnom záujme. V prípade SRo pôjde aj o lepšie zabezpečenie jeho zahraničného vysielania.
V súvislosti s novelizáciou zákonov o STV a SRo má dôjsť aj k zmene zákona o rozpočtových pravidlách. Jeho nová podoba by mala STV a SRo umožniť prístup k úverom. Možnosť čerpania úverov verejnoprávni vysielatelia v súčasnosti nemajú. V novelizovanej legislatíve sa majú ustanoviť podmienky, za akých tak môžu urobiť.