KOŠICE. „V súčasnosti tam ešte ostali dve osádky a dokončujú likvidačné práce,“ informoval pred piatou hodinou agentúru SITA dôstojník operačného strediska HaZZ Košice Vojtech Tóth.
Dodal, že chemici z laboratóriá Civilnej ochrany (CO) z Jasova nenamerali výskyt nebezpečných látok v ovzduší, ktoré by ohrozovali zdravie obyvateľov neďalekej mestskej časti Myslava. Situáciu monitorovali aj pracovníci CO a krízového riadenia mesta Košice, no ako informovala hovorkyňa košického magistrátu Lucia Mihoková, neboli v ovzduší namerané také hodnoty, ktoré by ohrozovali životy a zdravie obyvateľov.
„Vietor našťastie fúkal iným smerom a nie na našu mestskú časť, zadymenie len trošku zachytilo dolnú časť. Bol som na mieste a vyzeralo to tam hrozne. Bol som tam len pätnásť minút a rozbolela ma hlava,“ uviedol v telefonickom rozhovore pre agentúru SITA starosta mestskej časti Myslava Ján Gabštúr. Doložil, že najväčším problémom v prípade tejto skládky sú nevyjasnené vlastnícke vzťahy.
„Pozemky pôvodne patrili myslavským urbárnikom a Myslavčanom, pričom za nich nedostali ani korunu a mesto tu roky rokúce odkladalo komunálny aj iný odpad a teraz mu vraj skládka nepatrí. Chceli sme skládku rekultivovať z európskych fondov, ale celý projekt padol práve na nevysporiadaných vlastníckych vzťahoch,“ dodal s tým, že vo štvrtok sa vyberie na úrad životného prostredia s cieľom zistiť, kto je za skládku vlastne zodpovedný.