SME

Iniciatíva inakosť vyzýva e-mailom podporiť registrované partnerstvá

Iniciatíva Inakosť upozorňuje poslancov Národnej rady SR, členov Európskeho parlamentu, členov vlády a prezidenta SR na potrebu zrovnoprávnenia homosexuálnych párov prostredníctvom ...

BRATISLAVA. Iniciatíva Inakosť upozorňuje poslancov Národnej rady SR, členov Európskeho parlamentu, členov vlády a prezidenta SR na potrebu zrovnoprávnenia homosexuálnych párov prostredníctvom registrovaných partnerstiev. Všetkých, ktorým to nie je jedno, vyzýva, aby z internetovej stránky www.inakost.sk (sekcia Kampane - Výzvy) posielali kompetentným e-maily.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Množstvo elektronických listov má adresátom na najvyšších štátnych miestach pripomínať, že slovenská spoločnosť je už na prijatie registrovaného partnerstva pripravená. "Kampaň sme spustili bez toho, aby bola medializovaná. Napriek tomu za dva týždne poslali občania z našej internetovej stránky 250 e-mailov," uviedol na dnešnej tlačovej konferencii Július Kolenič z Inakosti. Ako dodal, politikom budú prichádzať e-maily dovtedy, kým nepochopia, že v SR žije nezanedbateľná časť obyvateľov, pre ktorú je registrované partnerstvo bytostne dôležité a kým uvedený zákon neprijmú.

SkryťVypnúť reklamu

Elektronický list vyzýva politikov, aby podnikli všetky kroky k legislatívnej úprave registrovaného partnerstva. "Ide o zákon, ktorý umožní dvom osobám rovnakého pohlavia zaregistrovať svoj vzťah pred určeným orgánom štátu, uľahčí riešenie majetkových vzťahov, dá im právnu istotu pre riešenie vecí bežného života a zaručí rešpektovanie základného ľudského práva na plnohodnotný a dôstojný život," píše sa v liste. Iniciatíva prízvukuje, že aj homosexuáli musia platiť dane a pracujú v prospech celej spoločnosti, preto by mali mať aj rovnaké právne istoty. Ako podklad k prijatiu požadovaného zákona by mohol kompetentným slúžiť text hromadnej pripomienky, ktorú Inakosť predložila Ministerstvu spravodlivosti SR v septembri 2008 pri príprave nového Občianskeho zákonníka.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasná slovenská legislatíva diskriminuje aj páry rovnakého pohlavia, ktoré svoj zväzok zaregistrovali v zahraničí. Príkladom je bývalý účastník reality šou Ján Bryndza, ktorý sa usadil v Londýne. V novembri 2008 uzavrel vo Veľkej Británii registrované partnerstvo s dlhoročným priateľom Robertom Suttonom. "Zatiaľ čo v Británii sa k nám správajú ako k heterosexuálnym párom, pri návšteve Slovenska sa na nás pozerajú len ako na dvoch samostatných cudzincov," hovorí Ján Bryndza. Je mu ľúto, že Slovensko v tomto smere zaostáva za konzervatívnou Britániou či katolíckym Španielskom. Jánov partner Robert dodáva, že aj Briti boli spočiatku skeptickí, ale potom pochopili, že sú aj väčšie problémy ako partnerstvá homosexuálov.

O dierach v slovenskej legislatíve hovorí aj národná expertka Zuzana Zajíčková, ktorá posudzovala, či je slovenská právna úprava v súlade s európskou smernicou o práve občanov Únie a ich rodinných príslušníkov voľne sa pohybovať a zdržiavať sa v rámci štátov EÚ. Právo v SR definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy, registrovaných partnerov rovnakého pohlavia považuje za dvoch samostatných cudzincov. Diskriminuje ich napríklad pri vybavovaní povolenia na pobyt - podľa nášho zákona môže za občana EÚ preukázať výšku majetku aj manžel / manželka, u registrovaných párov musí preukazovať majetok každý sám za seba.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 222
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 246
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 067
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 092
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 783
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 208
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 555
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 543
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu